Meknés je dalším z královských měst. Leží na severozápad od Středního Atlasu.

Historie města spadá až do římské doby. Později oblast osídlil berberský kmen a kolem původní římské pevnosti vybudoval město Meknés.

Za prohlídku jistě stojí architektonický skvost – bohatá městská brána Bab Mansour. Zajímavá je rovněž vedlejší královská rezidence Dar el Makhzen a také největší palácový komplex Dar el Kebira. K nejrušnějším místům ve městě patří náměstí Place El Hedim.

Meknés Meknés

© Anton_Ivanov / Shutterstock.com

Město Meknés bylo založeno berberskými kmeny již v 10. století a je třetím královským městem Maroka. Až do 17. století bylo město využíváno jen jako výletní místo marockých vládců. Když se na trůn dostal Moulay Ismail, druhý vládce dynastie Alaouitů, nastaly tu zlaté časy. Z hliněného města si vybudoval svou rezidenci, která se stala nejmohutnější pevností severní Afriky, s trojitými hradbami. Hradby dosahují délky 40 kilometrů.

Brána Bab Mansour Brána Bab Mansour

© Jose Ignacio Soto / Shutterstock.com

Symbolem města se stala obrovská brána v hradbách – Bab el-Masour. Panovník se rozhodl, že z Meknés učiní nejkrásnější metropoli celé Afriky. Kromě hradeb a komplexu palácových zahrad, ve stylu Ludvíka XIV., vybudoval sýpky a akvadukty. Mouley Ismail si marně pomýšlel na dceru Ludvíka XIV. Jeho sen se však nenaplnil, přesto učinil z Meknés centrum říše. Mouley Ismail trpěl tak trošku megalomanskými sklony 🙂 Vlastnil několik tisíc koní, jeho ochranka činila stovky mužů a stejně početný měl i harém. Spíše jako stavitel proslul jako krutovládce. Sám údajně usmrtil 37 tisíc otroků. Po jeho smrti upadlo město do zapomnění.

Až v roce 1912 založili v Meknésu Francouzi Ville Nouvelle – Nové město a zavedli pěstování vinné révy.

Mauzoleum Moulay Ismaila Mauzoleum Moulay Ismaila

© saiko3p / Shutterstock.com

Dnes se stalo centrem města náměstí Place el-Hédim. Mauzoleum Moulay Ismaila patří k nejkrásnějším pohřebním budovám v zemi a dovnitř mohou vstoupit i nevěřící. Zajímavým místem je i Velká mešita se vzácnou kazatelnou. Nachází se tu také univerzita. V medíně súky spatříte proslavené berberské šperky a všude narazíte na nezvykle vystrojené prodavače vody.

Poblíž města leží ruiny bývalé římské metropole Volubilis.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Skvělý výchozí bod pro poznávání okolí, má krásnou Medínu!

dne 2015-04-27 08:22:24

Meknés není sám o sobě asi cílem, ale je to prima výchozí místo pro poznávání okolí (pokud teda nezvolíte Fez jako většina lidí). Samotný Meknés je ale moc hezký, třebaže zde není žádná významná turistická památka. Jeho Medína je krásná a tím, že zde není moc turistů, je tady klid a medína má velmi příjemnou a tichou atmosféru. Procházka městem je vůbec velmi příjemná zkušenost, protože tady uvidíte spoustu starých domů s krásným zdobením a mimo jiné je tady i mausoleum Moulay Ismaila, který zde měl harém s 500 konkubínami, se kterými údajně splodil 800 dětí (ten si teda uměl užívat!).
Samotný Meknés tedy zůstává ve stínu dalších zajímavých míst v okolí, ale pokud tudy budete projíždět a budete mít čas, zastavte se a projděte se tady, je to tu moc pěkné.
Nejzajímavějšími místy v okolí jsou rozhodně překrásné ruiny římského města Volubilis a také národní park Ifrane. Obě místa stojí za návštěvu, tak si na ně vyhraďte dostatek času! No a pak samozřejmě i nedaleký Fez.Dovolená Meknés

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Meknés a nebo další spoustu zájezdů do Maroka. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Meknés a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!