Thaipusam je hinduistický festival, který patří k nejvýznamnějším hinduistickým svátkům v Malajsii a obecně je to jeden z nejznámějších malajských svátků vůbec. Lidé děkují za splnění svých přání, za uzdravení či za přízeň bohů.

Tisíce hinduistů se má během tohoto svátku přijít poklonit a přinést obětiny ve formě kokosu, mléka, květin. Některým z nich však obyčejná obětina nestačí, a tak přinášejí obětiny až na hranici sebepoškozování. Nechají si propíchnout tváře trojzubci, mléko nesou v nádobkách zavěšených na háčcích zapíchnutých do těla. Takovým obětinám se říká kavadi a těm, kteří je nesou „nosiči kavadi“.

Svátek Thaipusam Svátek Thaipusam

© Stephane Bidouze / Shutterstock.com

Někteří se na slavnost připravují již 40 dní předem. Podrobují se půstu, denně meditují, spí na holé podlaze, nesmí požívat alkohol a musí se vyvarovat sexu. Před samotným svátkem si nechají oholit hlavu. Potom se očistí v řece a za pomoci vykuřovacích tyčinek se nechají uvést do transu. Působí dojmem, že stav transu jim nedává pocítit bolest od ran, způsobených tyčemi, trojzubci a háčky. Ve většině případů téměř nekrvácejí.

Pro věřící se stal tento svátek oslavou hinduistického boha Subramaniama, syna boha Šivy a jednoty hvězd Pusan a Brihaspati. Od toho se také odvozuje název svátku. „Thai“ je desátý měsíc tamilského kalendáře a „pusam“ znamená hvězdu.

Sebetrýznění během svátku Thaipusam Sebetrýznění během svátku Thaipusam

© 18042011 / Shutterstock.com

Jeden den před začátkem festivalu věřící ozdobí sochu boha zlatem, šperky a drahými kameny. Upevní ji na vůz tažený buvoly, který je ozdoben květinami a soškami bohů. Když začne zapadat slunce, vyjedou s vozem z Kuala Lumpur k jeskyním Batu. Sochu boha umístí do jeskyně a vše je připraveno na druhý den. Potom sem začínají přicházet statisíce věřících. Hlavním cílem pouti věřících k jeskyni a k oslavované soše je očištění. Přinášejí již výše zmíněné obětiny – květiny, ovoce a mléko. Vylévání mléka u nohou sochy je symbolem vylévání srdce a očištění od hříchů.

Svátek Thaipusan je nezapomenutelným zážitkem. Vonné tyčinky, vůně květin, mléka a lidského potu vytváří tajemnou atmosféru dávných rituálů. Pohled na ztrýzněná těla návštěvníky naplňuje posvátnou úctou. Malajsie je také posledním místem, kde oslavy svátku Thaipusan ještě probíhají.

Zajímavostí je, že v kolébce hinduismu – Indii, jsou oslavy tohoto svátku zakázány.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Malajsii

Máme pro vás aktuální zájezdy do Malajsie a taky řadu Last minute dovolených v Malajsii. Tak neváhejte a vyberte si tu nejzajímavější nabídku - dovolená v Malajsii se vám bude líbit!