Malajsie je rozsáhlou zemí se směsicí různých kultur, náboženství a národností, podobně jako sousední Indonésie. I proto se zde mísí celá řada vlivů, což v konečném důsledku vedlo i k tomu, že se v Malajsii slaví pestrá směs svátků, festivalů, a to jak na celostátní tak i na lokální úrovni.

Udělat výčet všech svátků je prakticky nemožné, protože kromě oficiálních svátků se v Malajsii slaví i řada neoficiálních a mnoho z nich se slaví jen v některých městech či oblastech země. Alespoň ty základní oficiální svátky vám přinášíme v následujícím přehledu.

Oslavy nového roku v Kuala Lumpur

Oslavy nového roku v Kuala Lumpur

Svátky v Malajsii

 1. leden – Nový rok,
 2. a 15. únor – Čínský Nový rok,
 3. únor – narození proroka Mohameda,
 4. květen – Svátek práce,
 5. květen – Wesak Day,
 6. červen – narozeniny krále,
 7. srpen – Den vyhlášení nezávislosti,
 8. a 11. září – Hari Raya Puasa,
 9. listopad – Deepavali,
 10. listopad – Hari Raya Qurban,
 11. prosinec – Awal Muharam,
 12. prosinec – Vánoce.
Budhistický Wesak Day v Malajsii Budhistický Wesak Day v Malajsii

© Shamleen / Shutterstock.com

Další významné malajské svátky

Konec ramadánu (Hari Raya Puasa)

Tři dny se slaví konec ramadánu (Hari Raya Puasa), tedy postního muslimského měsíce, během kterého muslímové od východu do západu Slunce nemohou jíst a pít. Hari Raja Puasa oslavuje úspěšné ukončení pouti do Mekky s dvoudenním hodováním. Ramadán má každý rok jiný termín (řídí se úplňkem).

Slavnost Thaipusam

Přelom ledna a února je vyhrazen pro slavnost Thaipusam, což je jedna z nejdramatičtějších hinduistických slavností, která je v Indii dokonce zakázána a během níž zasvěcenci vzdávají čest bohu Subramaniamovi strhujícími, až masochistickými skutky sebetrýznění. V Kuala Lumpuru věřící pochodují do blízkých jeskyní Batu Caves, v Penangu se slavnost koná ve svatyni Waterfall Temple.

Sebetrýznění během svátku Thaipusam Sebetrýznění během svátku Thaipusam

© 18042011 / Shutterstock.com

Slavnost vody

2.– 15. dubna se slaví pestrobarevná slavnost vody, kdy se všichni vracejí do dětských let a barvy a voda jim k tomu pomáhají. Nikdo v ty dny nezůstává suchý a čistý.

Kota Belud Tamu Besar

Konec května představuje svátek Kota Belud Tamu Besar – jedná se o obrovské kmenové shromáždění v Kota Beludu, blízko Kota Kinabalu, ve státě Sabah. Jeho součástí jsou bohaté trhy, tradiční obřady, vyzdobení jezdci na koních, léčitelé-kouzelníci a další pestrá směs zážitků, které jsou pro nezaujatého pozorovatele velmi atraktivní.

Kota Belud Tamu Besar Kota Belud Tamu Besar

© Sharif Putra Sharif Ubong / Shutterstock.com

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Malajsii

Máme pro vás aktuální zájezdy do Malajsie a taky řadu Last minute dovolených v Malajsii. Tak neváhejte a vyberte si tu nejzajímavější nabídku - dovolená v Malajsii se vám bude líbit!