Johor je třetím největším státem Malajsie. Turisté zde mohou obdivovat rozlehlé palmové plantáže. Nejznámější turistickou destinací je hlavní město Johor Bahru, se zajímavými kulturními památkami.

Za návštěvu stojí i další historická města, přírodní pamětihodnosti a národní parky. Ostrůvky u jihozápadního pobřeží nabízí místa pro příjemné prožití dovolené.

Plánek státu Johor

Plánek státu Johor

Stát Johor leží v jižní části malajského poloostrova, na ploše 19984 km2. Jméno získal podle nejdelší řeky Sungei Johor. Johor je jeden z nejvyspělejších, rychle se rozvíjejících států Malajsie. Znamenitě se rozvíjí zejména průmysl nebo produkce kaučuku a palmového oleje. Johor má jako jediný pevninský malajský stát přístup k oběma pobřežím.

Důležitým faktorem pro rozvoj státu je i jeho styk se Singapurem.

Oblast není příliš zajímavá co do přírodních krás. Krajina je zde plochá, porostlá převážně nekonečnými palmovými plantážemi. To se týká ovšem jen přímořských částí pevniny. Ve vnitrozemí leží turisticky zajímavý přírodní park Endau-Rompin. Součástí provincie jsou také nádherné ostrovy v Jihočínském moři.

Pulau Sibu

Pulau Sibu

Důležitým místem na východním pobřeží se stal přístav Mersing. Je to středisko rybolovu a lodní dopravy, jež spojuje pevninu s vyhlášenými ostrovy Pulau Sibu, Pulau Rawa nebo velmi známým Pulau Tioman (všechny tři patří do souostroví Seribuat).

Historie státu Johor

Johor má zajímavou historii, navazuje na historii Melaky. Když se Melaka dostala v 16. století do područí Portugalců, zaujal Johor přední místo mezi malajskými státy.

Vládci Johoru byli považováni za ochránce západních malajských států. V 17. století se o provincii přeli Portugalci, Johor a království Aceh. Všichni měli v úmyslu ovládnout území a zajistit si tak kontrolu nad Malackým průplavem. Když do oblasti přišli Holanďané, byl Johor zproštěn daní a poplatků, výměnou za pomoc Holanďanům proti Portugalcům. V roce 1716 doško k válce mezi osadníky Bugis na Celebesu (Sulawesi), jejichž vliv se po celé 18. století zvyšoval a Johor byl naopak oslaben.

Od 19. století do poloviny století 20. byl Johor pod nadvládou Velké Británie (až do konce 2. světové války).

Po roce 1948 se stal součástí Malajské federace.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Johor

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Johor? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Johor nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Malajsie, nebudete litovat!