Pro svůj kulatý tvar je stavba Presidio Modelo, kterou najdete na ostrově Isla de la Juventud, unikátem v celé Latinské Americe. A zajímavostí je také to, že zde byl 19 měsíců vězněn i Fidel Castro a další účastníci útoku na kasárna Moncada. Tito rebelové byli od ostatních vězňů drženi odděleně, aby mezi ostatní nešířili revoluční myšlenky. Během druhé světové války tady byli vězněni také japonští, italští a němečtí zajatci. Věznice neměla zrovna dobrou pověst, a to z toho důvodu, že vězni zde byli často mučeni a zabíjeni.

Presidio Modelo

Presidio Modelo

Vznik věznice Presidio Modelo

Věznici nechal v letech 1926-1931 postavit diktátor Gerardo Machado a jako předloha posloužila nechvalně známá věznice v Illinois (USA). Panopticon, jak se tento typ budovy nazývá, navrhl anglický filozof a sociální teoretik Jeremy Bentham již v 18. století.

Jednotlivé cely jsou rozmístěny po vněším obvodu budovy a mají stěny pouze mezi sebou. Celou vnější stranu cely tvoří okno a z vnitřní pak průhled, takže dozorce měl dokonalý přehled o celém prostoru každé z cel a činnosti vězňů uvnitř. Uprostřed každé kruhové budovy věznice je vždy strážní věž, která zajišťovala, že i při minimu personálu budou všichni vězni v budově pod dozorem. Z cel naopak do strážních věží vidět nebylo a vězeň tak nikdy nevěděl, zda je právě sledován či nikoliv.

Zchátralý interiér věznice Presidio Modelo Zchátralý interiér věznice Presidio Modelo

© Paolo Arsie Pelanda / Shutterstock.com

Kapacita Presidio Modelo byla až 6000 vězňů, ale byly doby, kdy jich tady bylo vězněno mnohem více, uvádí se na 8000 vězňů! V roce 1961 se vězni proti katastrofálním podmínkám v přeplněné věznici dokonce bouřili a drželi hladovku.

Od roku 1967, kdy byla věznice uzavřena, v prostorách Presidio Modelo funguje již jen historické muzeum a budovy, včetně některých cel, jsou přístupné veřejnosti. Budova tehdejší administrativy slouží jako školní a výzkumné centrum. Budova věznice je dnes národní kulturní památkou Kuby.

Kde věznici naleznete

Presidio Modelo naleznete v hlavním městě Isla de la Juventud, kterým je Nueva Gerona, konkrétně v předměstské čtvrti Reparto Chacón.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Presidio Modelo

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Presidio Modelo a nebo další spoustu zájezdů na Kubu. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Presidio Modelo a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!