El Cobre neboli Basílica Santuario Nacional de Nuestra Señora de la Caridad del Cobre (uf!), pro Kubánce jeden z nejdůležitějších kostelů v zemi, naleznete v podhůří Sierra Maestra, na kopci Maboa.

Postaven byl roku 1927 a uctívá černou Madonu, Pannu Marii milosrdenství a charity či také Ochún (v afrokubánském pojetí), ochránkyni a patronku Kuby.

V roce 1998 El Cobre navštívil papež Jan Pavel II., který svatyni v El Cobre požehnal.

El Cobre

El Cobre

Legenda o Panně Marii milosrdné

Podle legendy, která se vypráví ve dvou verzích, našli Madonu s nápisem – Jsem Panna milosrdenství, v zálivu Nipe tři mladíci. Jedna legenda praví, že to byli rybáři, druhá zase, že to byli horníci z blízkých měděných dolů, kteří vytáhli z vody malou sochu Panny Marie, nesoucí na levé paži Ježíška a v pravé ruce zlatý kříž. Vzhledem k tomu, že byl kostel tou dobou zasvěcen St. Jamesovi, byla soška umístěna v doškové chatrči pod kostelem. Tři noci po sobě, však soška z chatrče zmizela a další den byla vždy nalezena na vrcholu kopce nad El Cobre.

Do roku 1630 byla pak soška umístěna v několika menších svatyních a v roce 1630, po uzavření měděných dolů a propuštění otroků, kteří v nich pracovali, byla přemístěna z kapličky baziliky Santuario Nacional de Nuestra Señora de la Caridad del Cobre nad hlavní oltář, jako symbol vítězství lidu nad španělskými dobyvateli. Od té doby Madona dále pomáhala kubánskému lidu a jsou jí přičítány různé zázraky. V roce 1916 byla prohlášena za patronku Kuby a její obrázek zdobí snad každou kubánskou domácnost.

Basílica Santuario Nacional de Nuestra Seňora de la Caridad del Cobre Basílica Santuario Nacional de Nuestra Seňora de la Caridad del Cobre

© Maurizio De Mattei / Shutterstock.com

Soška panny s tmavou pletí je oblečena do zlatých šatů a hlavu má ozdobenu korunou. Dnes za ní věřící přicházejí s modlidbou a často přinášejí také různé dary, aby Panna Marie z El Cobre vyslyšela jejich přání. Zvláště pak 8. září sem vždy zamíří lidé ze všech koutů Kuby, aby se Panně Marii poklonili. Poutníci si odtud také často odnášejí kamínky z měděného dolu jako talismany, které je mají ochránit před zlem.

Doprava k El Cobre

Z města Santiago de Cuba (z autobusového nádraží) jezdí ke kostelu čtyřikrát denně autobus. Jinak je možná samozřejmě doprava taxíkem. Ze Santiaga je to ke kostelu cirka 20 kilometrů, cesta trvá něco kolem půl hodinky. Pokud pojedete autem, vydejte se po silnici Paseo de Martí a dále po Camino Viejo de El Cobre.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená El Cobre

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace El Cobre je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace El Cobre či Last minute nabídek na Kubu.