Na severovýchodě Kuby, u zálivu Bahía de Miel, narazíte na městečko Baracoa, které spadá pod provincii Guantanámo. Místo dnešního Baracoa objevil v roce 1492, při své první plavbě na ostrov, Kryštof Kolumbus. Později zde Diego de Velázques, první španělský guvernér Kuby, založil první ze sedmi španělských osad. Baracoa se tak na krátkou chvíli stalo vůbec prvním hlavním městem ostrova, poté tuto funkci převzalo Santiago de Cuba a po něm Havana.

Místo bylo pro Španěly velmi významné v dobách pěstování cukrové třtiny, kdy Baracoa sloužilo jako centrum obchodu s otroky. Právě z tohoto důvodu, zde převládá obyvatelstvo spíše afrického než evropského původu.

Baracoa

Baracoa

Přes to, že se jedná o velmi idylické místo, turisty není příliš vyhledávané a dodnes zde hraje prim spíše zemědělská produkce, ze které jsou kokosovými ořechy, banány, ale i kakaem a kávou zásobovány ostatní části Kuby.

Co můžete vidět ve městě Baracoa

V prostoru mezi dálnicí Carretera Central a ulicí Malecón, která se táhne podél pobřeží, naleznete zbytky opevnění Matachin Fort z 18. století. Španělská tvrz sloužila k ochraně města před útoky pirátů. Od roku 1981, je zde městské muzeum s tématikou místní historie.

Matachin Fort však není jedinou pevností, která měla chránit město. Dalšími pevnostmi, které měly město chránit před útoky pirátů, byly Punta Fort, kde je dnes restaurace a Sanguily Fort (starší název byl Castillo Seboruco), která dnes funguje jako hotel pod názvem El Castillo de Seboruco. Z El Castillo, který je na kopci, je opravdu krásný výhled do okolí a to jak do zátoky, tak i na hory a město.

Opevnění Matachin Fort ve městě Baracoa

Opevnění Matachin Fort ve městě Baracoa

V historickém centru města, které tvoří ulice Antonio Maceo a náměstí Parque Independencia, stojí za zastávku také katedrála Catedral de Nuestra Señora de la Asuncion. V katedrále ze začátku 19. století, můžete vidět jediný z dochovaných dřevěných křížů (Cruz de la Parra), které na Kubě postavil Kryštof Kolumbus, při své první výpravě.

A v centru města, narazíte také na Casa de la Trova, hudební klub, kde si můžete poslechnout živou hudbu, v podání několika kapel.

Zajímavosti v okolí Baracoa

Okolí města pokrývají hory a deštné pralesy, které patří mezi největší na Kubě a zahrnují mnoho vzácných dřevin a endemických druhů rostlin. Žije zde také několik vzácných zvířat, jako třeba Solenodon kubánský (štětinatec – jeden z mála jedovatých savců) nebo Polymita picta, což je plž s překrásně barevnou ulitou. Jak Solenodon, tak šneček Polymita picta, se vyskytují převážně jen ve východní části Kuby.

Mezi ekologicky významné oblasti, spadá také eko-archeologický park Parque Natural Majayara, který se rozprostírá jihovýchodně od města Baracoa. Kromě vzácných druhů rostlin a zvířat, zde jsou také velmi významná kubánská archeologická naleziště, v podobě podzemních chodeb a jeskyní, které dokazují, že zde původně žila komunita Taínů.

Pokud se vydáte k mohutné řece Toa, vlévající se severozápadně od města Baracoa do moře, můžete pro změnu na jejím toku narazit na několik vodopádů, z nichž největší je 17 metrů vysoký El Saltadero.

Stolová hora El Yunque se tyčí za městem Baracoa

Stolová hora El Yunque se tyčí za městem Baracoa

Ovšem hlavním poznávacím znamením celé oblasti kolem Baracoa, je z dálky viditelná stolová hora El Yunque, v překladu Kovadlina, podle které se kdysi orientovaly posádky na připlouvajících lodích. 575 metrů vysokou horu El Yunque, naleznete v pohoří Sierra del Purial. V doprovodu průvodce, je možné na El Yunque vystoupat.

Pláže u Baracoa

Hlavní městskou pláží v Baracoa, je Playa Boca de Miel. Je u ní velká socha Kryštofa Kolumba a kříž, jinak ale není moc hezká a voda tady není moc čistá.

Pokud se vydáte trochu dále, směrem na severozápad od města, narazíte na hezčí pláže Playa Maguana a Playa Nibujón. Poslední zmiňovaná, je oblíbená hlavně mezi místními.

Pláž Playa Maguana

Pláž Playa Maguana

Jak se do Baracoa dostanete

Městečko disponuje malým letištěm, kde jsou odbavovány vnitrostátní lety. Z Havany se sem tedy dostanete celkem pohodlně letecky.

Další spojnicí východu s ostatními částmi Kuby, je centrální dálnice Carretera Central, která Baracoa spojuje s Guantanámem a odtud pak pokračuje dále na západ, přes všechna velká města, až do La Fe na samém západě ostrova.

Z Guantanáma do Baracoa vede cesta i přes viadukt La Farola, mezi horami Sierra del Purial, který je považován za velmi hodnotné dílo kubánských stavařů. Viadukt, který byl vybudován v 60. letech minulého století, tvoří řada mostů ve výšce až 600 m n. m. a je zde opravdu krásný výhled.

Do Baracoa se dá dostat také přes Moa, ale tato trasa má svá úskalí a je lepší se jí zcela vyhnout.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Baracoa

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Baracoa je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Baracoa či Last minute nabídek na Kubu.