Paleta náboženského zastoupení je na Jamajce velmi pestrá. I když jsou Jamajčané velice nábožensky založení a kostely, které zde potkáte snad na každém kroku, jsou pro ně posvátným i společenským centrem, věří také na kouzla a zaříkávání, duchy či ďábly. Vyskytují se zde takřka všechna náboženská vyznání. Nejpočetněji zastoupeno je křesťanství. S kultem hudby reggae je spjato také rastafariánství, které na ostrovech vzniklo a představuje převážně kombinaci židovství a křesťanství.

Rastafariánství

Toto náboženství vyznává zhruba 100 tisíc obyvatel. Rastafariánství je úzce spojeno s reggae, marihuanou, nošením dredů a oblečení do červené, žluté a zelené barvy. Náboženství vzniklo asi ve 30. letech 20. století. Je směsí židovských, křesťanských a muslimských prvků, ale i jiných náboženství. Používá především symboly převzaté z judaismu – židovskou hvězdu, lev kmene Juda a podobně. Některé často používané výrazy pochází z Bible.

Jamajský rastafarián Jamajský rastafarián

© Adam Stocker / Shutterstock.com

Rastafariáni nepijí alkohol a nesmí konzumovat některé druhy masa. Živí se přírodním jídlem a hlásají lásku, mír a pravdu. Žijí stranou od vnějšího světa. Většinou to jsou farmáři nebo rybáři.

Pro počátky hnutí byl důležitý jamajský černošský aktivista Marcus Mosiah Garvey, který v roce 1920 prorokoval nástup černého krále – mesiáše. Když byl v roce 1930 v Etiopii, tehdejší Habeši, korunován černošský císař Haile Selassie, bylo to pro mnohé naplnění Garveyho proroctví. Podle předkorunovačního jména tohoto císaře Ras Tafari Makonnen je také odvozen název náboženství – Rastafari.

Haile Selassie I. je považován za inkarnaci Boha neboli Jah (z hebrejského JHVH) a černého mesiáše, který soudného dne vyvede všechen africký lid ze zkaženého světa hříchu do zaslíbené země, která je v rastafariánské terminologii označována jako Zion. Touto zaslíbenou zemí je Afrika.

Důležitou součástí hnutí a jeho rozšiřování je hudební styl reggae a kouření ganji (marihuany), s jehož pomocí mohou komunikovat s Jahem. Rastafari nosí dredy, protože symbolizují lví hřívu, která opět odkazuje k symbolu izraelského kmene Juda.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Jamajce

Chtěli byste vyrazit na zájezd na Jamajku? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Jamajka nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená na Jamajce je skvělá volba!