Ostrovní město Chioggia leží na jihu Benátské laguny, v italském regionu Veneto, asi 25 kilometrů od Benátek. Chioggia je významným rybářským přístavem, ve kterém žije 51 tisíc obyvatel. Obyvatelé jsou na své město velmi pyšní a nazývají ho Malé Benátky. Kromě společné historie je totiž Benátkám velmi podobné.

Chioggia Chioggia

© Cividin / Shutterstock.com

Historie města Chioggia

Podle legendy byl ostrov osídlen ve starověku Římany. Nasvědčuje tomu i vývoj názvu města – Clodia, Cluza, Clugia, Chiozza a nakonec Chioggia.

V 6. století se město stalo součástí Byzantské říše. Od 9. století se zde těžila sůl. Chioggia byla také několikrát poničena.

Ve středověku byla Chioggia druhé nejdůležitější město Benátské republiky a byla významná i na úrovni celé Itálie. Oplývala bohatstvím, avšak v roce 1379 ji vyplenili Janované. O dva roky později janovskou flotilu zničili Benátčané. Od roku 1412 bylo město ovládáno Benátkami.

Co nabízí Chioggia

Městem procházejí kanály stejně jako v Benátkách. Hlavní kanál se jmenuje Canale della Vena a vede přes něj devět mostů. Největším mostem je Ponto Vigo. K pobřežní části města, která se nazývá Sottomarina, vede z Chioggie most. Sottomarina tak tvoří hráz mezi Benátskou lagunou a Jaderským mořem.

Malé Benátky - město Chioggia

Malé Benátky – město Chioggia

Trajektem se odsud dostanete na ostrov Pellestrina.

Dnes návštěvníkům Chioggia nabízí pravidelné velké trhy s různým sortimentem. Na ostrovní části podél nábřeží si můžete prohlížet kotvící lodě nebo moře a lagunu. Uličky města jsou všechny směrovány kolmo k náměstí, takže připomínají rybí kost. Ze vzduchu historické centrum města připomíná rybí ploutev.

Večerní klid ve městě Chioggia

Večerní klid ve městě Chioggia

V historickém centru tady téměř na každém kroku narazíte na nějaký středověký kostel.

Hlavním je Santa Maria z 11. století. Stojí nedaleko městské bány a v roce 1623 byla provedena jeho přestavba.

Kostel Santa Maria

Kostel Santa Maria

Mezi nejznámější patří kostel Sant´Andrea z počátku 18. století. Vedle kostela se tyčí věž Torre dell´Orologio z 9. – 10. století. V minulosti sloužila k obraně města. Jsou zde umístěny nejstarší věžní hodiny na světě zkonstruované Giovannim Dondim dell´Orologio.

Kostel Sant´Andrea s věží Torre dell´Orologio Kostel Sant´Andrea s věží Torre dell´Orologio

© Rsphotograph / Shutterstock.com

K zajímavým kostelům rovněž patří kostel sv. Domenica (La Chiesa di San Domenico).

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Chioggia

Chioggia je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Chioggia či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Itálie, stačí kliknout sem a vybrat si :-)