Spello je pěkné historické město ve Spoletském údolí. Je to nejznámější místo v regionu Umbria. Leží pár kilometrů jihovýchodně od Perugie u hlavní cesty vedoucí do města Spoleto.

Spello

Spello

Historie města Spello

První zmínky o Spellu sahají až do roku 41 před naším letopočtem, kdy město téměř zcela zničil Oktavianus, synovec Caesara, při bojích s Markem Antoniem. Zdejší pozemky rozdělil později císař Augustus mezi své věrné legionáře. Tehdy také došlo k výraznému rozvoji kraje. Město však nemělo klid ani v následujících obdobích. Prošla tudy ničivá vojska Attilova, odolávalo nájezdům Langobardů. A v následujících stoletích postihly město další rány. V roce 1832 je poničilo silné zemětřesení. Po 2. světové válce odtud odcházelo v důsledku katastrofické ekonomické situaci mnoho obyvatel do emigrace.

Město Spello

Město Spello

Dnes je Spello cenný městský soubor uzavřený hradbami na kopci nad Valle Umbra. Je obklopený olivovými háji, zelenými údolími a kopci s cypřišovými alejemi. V úzkých, pěkně dlážděných uličkách bez chodníků, se tísní auta i chodci. Ve starých domech sídlí butiky, galerie, restaurace, bary a hotely, ale protože jejich obyvatelé jednali v souladu s památkáři, zachoval se tu jedinečný šarm starého města.

Ulice města Spello

Ulice města Spello

Zajímavosti města Spello

Spello se chlubí římským amfiteátrem a třemi římskými městskými branami. V mnoha kostelech jsou umístěna hlavní díla umbrijských umělců.

kostele Santa Maria Maggiore si prohlédněte kapli Baglioni, precizně vymalovanou Pinturicchiem „Malachem“ z Perugie. Další dílo tohoto umělce můžete obdivovat v kostele Sant´Andrea.

Santa Maria Maggiore

Santa Maria Maggiore

Ještě více umění na návštěvníky čeká v obrazárně Pinacoteca Civica. Nalézá se tu například krucifix ze 14. století s pohyblivými rameny, restaurovaný roku 1992. Používá se při pašijových hrách.

Klenotem novorenesanční architektury a zahradního umění je Villa Fidelia, jejíž umělecká sbírka Straka-Coppa rovněž stojí za zhlédnutí.

Spello má krásnou atmosféru

Spello má krásnou atmosféru

Na městských hradbách si prohlédněte věž a pozůstatky papežské pevnosti Rocca Albornoz, jež je vzpomínkou na středověk, kdy o Spello bojovali šlaufští císaři, papež, umbrijské šlechtické rody a konkurenční městské státy.

V neposlední řadě si můžete udělat výlet na Monte Subasio, do Perugie a širokého okolí, ale i do Gubbia nebo k Lago di Trasimento.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Spello

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Spello je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Spello či Last minute nabídek do Itálie.