Orvieto je krajské město v jihozápadní části Umbrie, v provincii Perugia. Rozkládá se ve výšce 355 metrů nad mořem na osamělé skále, vytvořené ze sopečných vyvřelin, nad soutokem řek Paglia a Tibera.

Město založili Etruskové. V minulosti to bylo významné obchodní centrum oblasti. Ve 3. století ho dobyli Římané. Po pádu Římské říše ho obsadili Gótové a Langobardi.

Město Orvieto

Město Orvieto

V 10. století se stalo samosprávným městem. Později bylo Orvieto součástí papežského státu a od roku 1860 patřilo ke sjednocené Itálii.

Již ve 13. století mělo město 30 tisíc obyvatel. Stalo se baštou guelfů (mocenských seskupení šlechty či měst, které usilovaly o získání moci v Itálii), a proto zde občas našli útočiště papežové. V letech 1262 – 1264 zde žil papež Urban IV., roku 1527 zde po vyrabování Říma německými lancknechty trávil čas Klement VII. V roce 1236 zřídil v Orvietu papež Řehoř XI. studium generale, dnes součást univerzity v Perugii. V letech 1261 – 1265 tu učil Tomáš Akvinský, jenž zde napsal Summa contra gentiles a Caena aurea.

Orvieto

Orvieto

Dnes je Orvieto významným církevním místem a sídlem biskupa.

Zajímavosti města Orvieto

Dóm Panny Marie

Dóm Panny Marie byl ve městě Orvieto založen roku 1290 na paměť takzvaného bosenského zázraku. Dostavěn byl kolem roku 1347. Patří k nejkrásnějším stavbám italské gotiky. Je postaven ze střídavých vrstev travertinu a basaltu. Na bohaté fasádě spatříte mozaiku od A. Orcagni, ve výzdobě pokračovali renesanční sochaři Federighi, Sanmicheli a Scagna až do 16. století.

Duomo di Orvieto - Dóm Panny Marie

Duomo di Orvieto – Dóm Panny Marie

V interiéru najdete obrazy, sochy a také fresky Fra Angelica, Luca Signorelliho a dalších.

Kostel San Giovenale

Kostel San Giovenale byl postaven ve městě Orvieto roku 1004 a je dodnes vyzdoben freskami ze 13. století. Nachází se na vrcholku vysoké skály a tvoří zajímavé panorama a často fotografovaný objekt města.

Kostel San Giovenale

Kostel San Giovenale

Papežský palác

Papežský palác stojí vpravo od dómu Panny Marie ve městě Orvieto. Byl postaven ve 13. století. Je zde umístěno Museo dell´Opera del Duomo.

Papežský palác - Museo dell´Opera del Duomo

Papežský palác – Museo dell´Opera del Duomo

Palazzo del Capitano

Románsko-gotická stavba Palazzo del Capitano pochází ze 13. století. Palác byl postaven ve městě Orvieto ze sopečného tufu.

Palazzo del Capitano

Palazzo del Capitano

Piazza delle Repubblica

Na náměstí Piazza delle Repubblica ve městě Orvieto stojí Palazzo comunale (románsko-gotická stavba s gotickými arkádami). Průčelí bylo obnoveno v 16. století.

Piazza delle Repubblica

Piazza delle Repubblica

Kostel Sant´Andrea s dvanáctihranou věží pochází z 11. století, kostel San Domenico z 12. století.

Pozzo di San Patrizio

Studna sv. Patrika (Pozzo di San Patrizio) pochází z let 1527 – 1537. Mnohem větší studna vznikla ve městě Orvieto rovněž na popud Klementa VII. Šachta studny, se dvěma točitými schodišti sestupujícími na dno, působí jako obrácená dvanáctiposchoďová věž.

Pozzo di San Patrizio

Pozzo di San Patrizio

Vodu vynášeli nahoru po 248 schodech osli. Otvory ve stěnách schodiště pronikalo světlo na dno.

Pohled do studny Pozzo di San Patrizio

Pohled do studny Pozzo di San Patrizio

Studna Pozzo di San Patrizio je úžasné místo, rozhodně si ji nenechte ujít!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Orvieto

Dovolená v destinaci Orvieto? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Itálie a vyberte si ze všech dostupných možností!