Brixen je třetím největším městem jižních Tyrol, tedy italského regionu Trentino-Alto Adige. Žije zde necelých 20 tisíc obyvatel. Město se rozkládá zhruba 40 kilometrů severně od Bolzana. Město má více jak tisíciletou historii.

Již od roku 970 bylo v Brixenu biskupské sídlo. Ve 12. století byly okolo města postaveny hradby a jeho význam zvýšila i další privilegia včetně práva razit vlastní mince.

V letech 1450 – 1461 byl zdejším biskupem humanista Mikuláš Kusánký. Po napoleonských válkách se město dostalo pod rakouskou správu, která trvala až do roku 1919.

Brixen

Brixen

Ve městě objevíte mnoho starobylých uliček, měšťanských domů, podloubí a mostů. Stojí zde řada kostelů, dóm i někdejší biskupské sídlo Hofburg, kde dnes sídlí muzeum zdejší diecéze a také muzeum betlémů.

Hofburg v Brixenu

Hofburg v Brixenu

Celé staré město je protkáno alejemi a parky. Zajímavý ráz města obohacují vinice a sady.

Bohatý je i místní kulturní život – od Staroměstských oslav přes řadu koncertů až po exkluzivní kabaretní představení v prostorách divadla Kellettheater. Akademie Cusanus a Fórum Brixen se pak stala místem kongresů a sympozií mezinárodních odborníků.

Proslulá je zdejší Eisacktalská kuchyně.

Zajímavosti Brixenu

Významná je románská kaple svatého Jana Křtitele a barokní biskupský palác (Palazzo Principi Vescovi) z konce 16. století a fasádou z 18. století. Dnes zde sídlí diecézní muzeum.

Několik budov ve městě je spojeno s nuceným pobytem českého spisovatele Karla Havlíčka Borovského v tomto městě v letech 1851 – 1855, který zde sepsal, jak si jistě pamatujete ze školních lavic, Tyrolské elegie.

V centru města tvoří dominantu katedrála (duomo di Brixen) z 13. – 15. století, přestavěný v druhé polovině 18. století do barokní podoby. Vpravo objevíte vstup do románsko-gotické křížové chodby s freskami z 12. – 14. století.

Duomo di Brixen Duomo di Brixen

© Florian Augustin / Shutterstock.com

Ve městě najdete i gotický farní kostel San Michele s kampanilou z 15. století.

Stojí zde i renesanční dům Pfaundler se smíšenými severskými a italskými prvky.

Kouzelná ulička Portici Maggiori je plná domů zaalpského typu z 16. století.

Místa v okolí

Tři kilometry od Brixenu se nalézá Augustiánské opatství (Novacella/Neustift, z roku 1141). Jedná se o rozsáhlý komplex církevních budov.

Z Brixenu je možné podniknout výlet kabinovou lanovkou k chatě Plose (2 446m). Odtud je nádherný panoramatický výhled.

Brána k jihu – tak nazval údolí Eisacktal, které leží hned u Brixenu, ve svých zápiscích jeden cestovatel, jenž po několika dnech cesty z chladného severu najednou spatřil vinice a kaštanové háje. Brixenská kotlina je díky své poloze chráněná před severními větry a její klima je příjemné a mírné. Asi také proto si zdejší oblast vybrali brixenští biskupové a vysoká šlechta ze své sídlo. Jim vděčíme za řadu dochovaných honosných panských sídel i za vznik hradu Hofburg.

Údolí Eisacktal

Údolí Eisacktal

Z dalšího údolí – údolí Schalderertal, vytéká jeden z nejkrásnějších tyrolských horských potoků, který je po celém svém toku chráněn nejvyšším stupněm ochrany. Jeho průzračná voda se používá k provádění světoznámých Kneippových procedur.

Určitě si z Brixenu udělejte výlet také k oblíbenému jezeru Vahrner See. či k pevnosti Franzensfeste (Fortezza).

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Brixen

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Brixen, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!