Roku 1142 odkoupila Florencie město Livorno od Milána a někdejší rybářská vesnice tehdy převzala dosavadní úlohu Pisy, jejíž přístav se zanesl pískem a byl nadále nepoužitelný. V 16. století za Cosima I. zažilo Livorno velký stavební rozkvět a stalo se jakýmsi „Amsterdamem Toskánska“.
Dnešní staré město s pevností Fortezza Nuova je vlastně ostrovem, obtékaným Fosso Reale. Návštěvníkům se zájmem o „toskánský impresionismus“ (Macchiaoli) lze doporučit prohlídku Museo Giovanni Fattori (Via San Jacopo in Acquaviva/Villa Mimbelli).
Dnes žije v Livornu 161 tisíc obyvatel. Staré město je protkáno kanály. Bašty kolem starého přístavu Porto Mediceo svědčí o někdejším mocenském postavení města.
K návštěvě v Livornu lákají zejména dvě medicejské pevnosti, mosty, kanály, rybářské sklepy a benátská atmosféra.
Každoročně se zde koná festival „Effetto Venezia“.
Hora Montenero s malebnými vesničkami přitahuje každoročně poutníky k návštěvě kláštera Santuario in onore alla Madona, patronky Toskánska.
Proslulé jsou livornské rybí pokrmy, zejména rybí polévka cacciucco.
Přírodní park Parco Naturale di Migliarino rozkládající se 6 kilometrů západně mezi ústím Arna a Serchia na ploše více jak 3000 hektarů. V severní části parku byly při vykopávkách nalezeny hroty šípů a pozůstatky ohnišť. Svědčí o tom, že zde před čtyřmi až pěti tisíci lety muselo být prehistorické sídliště.