Jižní části náměstí Piazza della Bocca Verita, bývalého dobytčího trhu (Forum Boarium), dominuje románský kostel Santa Maria de Cosmedin, známý svou sedmipatrovou zvonicí. Kostel postavený v průběhu 8. – 12. století, byl pojmenován podle jedné ze čtvrtí bývalého Konstantinopolu. Patří k nejkrásnějším románským památkám Říma.
Ústa pravdy (bocca della verita)
Stal se oblíbeným cílem turistů nejenom kvůli své architektuře, ale hlavně kvůli legendě o ústech pravdy (bocca della verita). U vchodu po levé straně se nalézá reliéf hrozivě vypadajícího muže s velkými ústy. Ve středověku se zde prý dělaly zkoušky pravdy. Pověst vypráví, že každý kdo mluví pravdu, může be obav do úst strčit ruku. Běda však podvodníkům a lhářům! Těm bude ruka useknuta. Zda o tom ve středověku rozhodovala boží nebo pozemská spravedlnost s pomocí katova meče zvažte sami.
Odvážlivci s čistým svědomím si ústa pravdy mohou vyzkoušet i dnes. Protože se meče nachází většinou jenom v muzeích, dopadne zkouška pravdy pravděpodobně pro každého úspěšně 🙂
Zajímavosti kostela Santa Maria de Cosmedin
Kostel však ukrývá i další zajímavé památky. Jednou z nich je například hrobka papežského komořího Alfana, jenž dohlížel na přestavbu kostela na počátku 12. století.
Na zdech jsou patrné nápisy, které se zmiňují o darech tomuto svatostánku v 9. století.
V trojlodním interiéru budete obdivovat nádherně vykládanou mozaikovou mnohobarevnou dlažbu z 12. století a antické sloupy. Na zdobeném gotickém baldachýnu nad hlavním oltářem je uvedeno datum 1294 a podpis Deodata, který je synem jednoho z Cosmů – mozaikářů.
V sousedství pravé kazatelny stojí velikonoční svícen zdobený stylem „cosmati“. Je vykládán malými kousky barevného mramoru, z nichž se vytvářely složité vzory podobající se někdy islámským geometrickým vzorům.
V sakristii se nachází zarámovaná mozaika umístěná na zlatém podkladu z 8. století, jež byla původně v bazilice sv. Petra. V levém dolním rohu je vidět vztažená ruka, která vedla odborníky k vysvětlení, že se jedná o scénu z Klanění tří králů.