Náměstí Piazza Navona ve tvaru obdélníku je všeobecně považováno za nejkrásnější náměstí věčného města. Možná jsou i hezčí, avšak z náměstí Navona se stala turistická atrakce s malíři portrétů, prodavači kýčů a „suvenýrů“, podobně jak to známe třeba z pařížského Place de Terte na Montmartru.
Kdysi zde stával Domitianův stadion, kde se kromě atletických soutěží pořádaly na speciálně zřízeném bazénu námořní bitvy. Tento zvyk, i když trochu pozměněný, se dochoval až do 19. století, kdy na vodou zaplaveném náměstí závodily kočáry šlechticů.
Zajímavosti Piazza Navona
Dnešní podoba náměstí pochází ze 17. století. V roce 1644 zahájil papež Inocenc X. rozsáhlou barokizaci Říma. Náměstí si vybral jako své rodinné sídlo. V té době se náměstí stalo svědkem soupeření dvou velkých umělců italského baroka Berniniho a Bartominiho. Od Gian Lorenza Berniniho pochází fontána uprostřed náměstí, jež je známá pod názvem Fontána čtyř řek. Sochy zobrazující Dunaj, Gangu, Nil a Rio del la Plata symbolizovaly čtyři, v té době známé světadíly.
Po obou stranách náměstí objevíte další dvě fontány, na jihu Fontana del Moro (Fontána Mouřenína), na severu Fontana del Neptuno (Fontána Neptuna).
Boromini se podílel v letech 1652 – 1672 na výstavbě kostela sv. Agnes. Kostel byl vystavěn na místě, kde mučednickou smrtí přišla o život svatá Anežka, tedy jako třináctiletá dívka. Byla svlečena donaha, jelikož se nechtěla vdát za pohana – syna římského úředníka. Podle legendy se ale stal zázrak a dívce okamžitě narostly tak dlouhé vlasy, že mohly zakrýt její nahotu. Anežka však byla později, v roce 304, popravena během Diokleciánova pronásledování křesťanů.
V blízkosti kostela stojí jeden z mnoha paláců Inocence X. – Palazzo Pamphili s 1000 místnostmi. Dnes v něm sídlí brazilské velvyslanectví. V části paláce je umístěna soukromá sbírka rodiny Pamphili, jež patřila k nejvýznamnějším patricijským rodinám ve starověkém Římě.