Pantheon je nejlépe dochovaná antická stavba, jež nemá ve světě obdoby. Tento původně pohanský chrám zasvěcený bohům byl postaven před 2000 lety, později přestavěn na kostel a dnes je z něj národní památník ukrývající hrobky italských králů a malířů. Pantheon je zasvěcen všem bohům a jeho název pochází z řeckého pan (všichni) a theon (bůh). Jedná se o jedno z nejvýznamnějších míst v Římě a možná v celé Itálii.

Pantheon

Pantheon

Důkladnou ponurou fasádu lemuje osmnáct monolitických sloupů. Značky na sloupech pocházejí z doby, kdy bylo portiko využíváno jako drůbeží trh.

Dovnitř chrámu se vstupuje původními bronzovými dveřmi. Kopule uvnitř je dokonalá polokoule osvícená okulem, což je otvor o průměru 9 metrů, jenž spojuje budovu s nebesy. Tímto otvorem do Pantheonu proniká světlo, vzduch i déšť. Dole v dlažbě byly proto vybudovány otvory, kterými je případná dešťová voda odváděna ven. U země jsou zdi Pantheonu široké 6 metrů, směrem nahoru se však ztenčují. Zmenšují se taktéž kazety lemující kopuli v pěti řadách. Důvodem bylo především snížit váhu klenby, ale rovněž vytvořit zajímavý optický efekt, který přitahuje pozornost na střed kopule.

Panorama interiéru Pantheonu

Panorama interiéru Pantheonu

Generál Marcus Agrippa vybudoval na tomto místě původní chrám v roce 27 před naším letopočtem. Hadrianus navrhl současnou podobu budovy. Nápis na fasádě přesto říká: “Vybudoval Marcus Agrippa, syn Lucia, trojnásobný konzul.“

Přesvěcení Pantheonu na kostel v roce 606 pomohlo stavbu zachránit. Přesto však papež Urban VIII. dovolil Berninimu odstranit bronzové obklady na stropě, které pak byly roztaveny a znovu použity pro baldachýn v bazilice sv. Petra.

Co nabízí Pantheon?

Stendhal napsal, že nezná nikoho, kdo by v blízkosti tohoto velebného místa zůstal netečný. Dodal, že dalším dokladem tohoto skvostu je možnost rychlé prohlídky.

Kopule Pantheonu se světoznámým otvorem Okulus

Kopule Pantheonu se světoznámým otvorem Okulus

Nejstarší výzdoba, kterou si v Pantheonu můžete prohlédnout dnes, se datuje až do 15. století, avšak skutečných mistrovských děl je zde málo. Velmi ceněným dílem je však „Kamenná Madona“ od sochaře Lorenzetta, která stojí na oltáři nad hrobkou Raffaela. Pohřbeni jsou tu taktéž dva italští králové, královna a několik dalších malířů.

Před Pantheonem si můžete prohlédnout fontánu z roku 1578, jež je dílem Giacoma della Porta.

Egyptský obelisk nechal na fontánu umístit v roce 1711 papež Klement XI.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Pantheon

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Pantheon, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!