Bazilika Santa Maria Maggiore stojí na Piazza Santa Maria Maggiore. Je postavena na jednom ze sedmi pahorků Říma Esquilinu. Patří k největším a nejkrásnějším kostelům Říma zasvěceným Panně Marii.

Podle legendy se jednoho srpnového dne zjevila papeži Liberiovi a jednomu bohatému Římanovi Panna Maria s prosbou, aby na místě, kde na druhý den napadne sníh, postavili kostel. Na druhý den sníh skutečně pokryl pahorek Esquilin. Ve 4. století tu dal papež Liberius postavit kostel.

Nynější bazilika byla postavena v polovině 5. století papežem Sixtem III. a v průběhu staletí byla vícekrát přestavěna.

Santa Maria degli Angeli

Santa Maria degli Angeli

Bazilika je jedním ze čtyř patriarchálních kostelů města, to znamená, že mši může sloužit jenom papež a kostel požívá právo exteritoriality. Hlavní loď a apsida jsou zdobeny mozaikami z 5. století, které patří k nejkrásnějším památkám křesťanského mozaikového umění. Kazetový strop byl údajně vyzdoben prvním zlatem, které bylo dovezeno do Evropy z jižní Ameriky. Zlato z Peru daroval papežovi Alexandru VI. španělský královský pár Ferdinand Aragonský a Isabella Kastilská. Před oltářem je pochován architekt Gian Lorenzo Bernini, jenž svými barokními paláci, kostely, fontánami a dalšími stavbami podstatně ovlivnil tvář města.

Podlaha baziliky je vykládána červeným a zeleným mramorem.

Pro nás je bazilika zajímavá ještě z jednoho důvodu. Tady prý předložili sv. Cyril a Metoděj papeži slovanskou liturgii.

V bazilice se nacházejí tři kaple, které zasluhují pozornost.

Paulinská kaple

Paulinská kaple je po levé straně oltáře, jsou v ní bohatě zdobené náhrobky papežů Pavla V., podle něhož je kaple pojmenována a Klementa VIII. Nad oltářem kaple je obraz Panny Marie, který je každý rok 5. srpna posypán bílými květy, připomínajícími legendární sníh.

Paulinská kaple

Paulinská kaple

Kaple Sixtinská

Kaple Sixtinská stojí po pravé straně oltáře, v ní můžete na požádání navštívit jeskyni, jež se nachází pod kaplí.

Sixtinská kaple v bazilice Santa Maria Maggiore

Sixtinská kaple v bazilice Santa Maria Maggiore

Kaple Sforza

Kaple Sforza je druhá po levé straně a byla vybudována podle návrhu Michelangela.

Kaple Sforza

Kaple Sforza

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Bazilika Santa Maria Maggiore

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Bazilika Santa Maria Maggiore? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Bazilika Santa Maria Maggiore nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Itálie, nebudete litovat!