Údolí Ossola s jeho hlavní obcí Domodossola leží v samém severním cípu italského regionu Piemonte a je branou do Švýcarska, díky čemuž má jedinečný šarm a atmosféru. Návštěvníkům se zde především nabízejí rozmanité sportovní a rekreační aktivity jako pěší turistika, běžkování nebo rafting.

Díky jisté odloučenosti se v údolí zachovala celá řada tradic a ručních prací. Známé jsou například výšivky „puncett“ a ručně zhotovované látky „pezzotti“ z údolí Vigezzo. Kulinářskou specialitou je „viulin“ – kozí kýta naložená v koření, dále telecí nožičky „stinchett“ a pečivo „magiarin“.

Domodossola

Domodossola

Hlavní obec Domodossola se rozvinula podél říčky Toce. Je to malebné městečko s historickým jádrem a téměř nedotčeným vzezřením středověkého sídla.

Pokud vám to tu bude připomínat Německo, nebudete daleko od pravdy. Ve 12. století se zde usadili němečtí přistěhovalci, kteří tomuto místu dali zcela jedinečný ráz, který skutečně velmi připomíná kraje stovky kilometrů odsud.

Zajímavosti Domodossola

Palác sv. Františka (Palazzo San Francesco)

Díky tunelu Sempione je Domodossola důležitou spojnicí do Švýcarska. A právě Palác sv. Františka uchovává ve svých zdech expozici, která je věnovaná stavbě tohoto tunelu a také prvnímu přeletu nad Alpami, jenž uskutečnil Geo Chavez.

Palác sv. Františka (Palazzo San Francesco) Palác sv. Františka (Palazzo San Francesco)

© Carlocat87, www.wikimedia.org

Svatá hora

Svatá hora (Sacro Monte) v městečku Domodossola je dílem dvou kapucínských páterů, kteří ji nechali vystavět v postní době roku 1656. Ke kostelu vede křížová cesta se zastaveními, která začíná na okraji Domodossoly a stoupá vzhůru po Via Regia. Za pozornost stojí především sousoší od Busoly a Volpiniho ve druhém a čtvrtém zastavení.

Svatá hora města Domodossola

Svatá hora města Domodossola

Od roku 1991 je okolí kalvárie přírodně chráněno.

Výlety do okolí Domodossoly

Údolí Anzasca

Jeden z nejhezčích výletů, který můžete z městečka Domodossola podniknout, vede k horské chatě Zamboni-Zappa. Autem dojedete do Macugnagy (50 kilometrů jihozápadně od Domodossoly) a lanovkou se nechte vyvézt k horskému odpočívadlu.

Údolí Anzasca

Údolí Anzasca

Odtud vede cesta – značená kamennými mužíky a dlouhá asi 3/4 hodiny –  přes výběžky ledovce Del Belvedere k horské chatě v nadmořské výšce 2070 metrů.

Údolí Formazza

Úzké zaříznuté údolí Formazza leží mezi kantony Wallis a Tessin. V jeho dolní části s malebnou přírodou se nachází největší obec Baceno. Horní část údolí je mnohem dramatičtější – ledovce, horské štíty a hluboké lesy z něj dělají jedno z nejnehostinnějších míst v Alpách. V údolí Formazza pramení řeka Toce, která protéká mimo jiné městečkem Domodossola.

Údolí Formazza

Údolí Formazza

V zimním středisku La Frua asi 6 kilometrů od Formazzy můžete obdivovat mohutný vodopád na této říčce.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Domodossola

Domodossola je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Domodossola či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Itálie, stačí kliknout sem a vybrat si :-)