Campobasso leží vysoko v povodí řeky Biferno a obklopují jej pohoří Sannino a Matese. Je hlavním městem italského regionu Molise. Město je známé výrobou čepelí – nůžek a nožů, které se tu vyrábí již od 14. století. V dnešní době se proslavilo produkcí hrušek a sýru scamorza.

Campobasso

Campobasso

Historie města Campobasso

Původ města Campobassa není zcela zřejmý. Podle nejčastějších domněnek bylo založeno před 8. stoletím jako opevněný tábor lombarďanů na strmém kopci, kde se nyní tyčí hrad. Původní název Campus vassorum napovídá, že by město mohlo být sídlem vazalů vévody ze Spoleta. Po dobytí jižní Itálie Normany ztratilo město svůj význam jako opěrný bod a stalo se obchodním a administrativním centrem oblasti. Ve středověku, mezi lety 1330 – 1745, vládl městu Monforte-Gambateso, jenž postavil hrad a založil mincovnu. Později svůj vliv uplatňovaly rodiny Di Capua, Gonzaga, Vitligliano, Carafa a Romano. V roce 1763 bylo staré město opuštěno a obyvatelé se usadili ve spodní části údolí.

V říjnu a listopadu 1943 se stalo Campobasso centrem bojů mezi Spojenci a německými jednotkami.

Zajímavosti města Campobasso

Dominantou města je středověký hrad Castello Monforte, postavený v roce 1450 místním vladařem Nicolou II Monfortem. Hrad s cimbuřím stojí na místě, kde byly nalezeny stopy starověkých sídlišť. Současná stavba je výsledkem přestaveb, které musely být provedeny po zemětřeseních v letech 1456 a 1805.

Hrad Castello Monforte

Hrad Castello Monforte

Vedle hradu se nachází kostel Santa Maria Maggiore postavený v 11. století a přestavěný v roce 1525. Najdete zde cennou dřevěnou sochu Incoronata z roku 1334.

Pravděpodobně nejstarší kostel v Campbasso, kostel sv. Jiří, stojí u paty hradu. Kostel byl postaven okolo roku 1000 na ruinách pohanského chrámu.

Při procházce městem narazíte na katedrálu Svaté Trojice, kde jsou jedny z nejkrásnějších varhan v širokém okolí. Chiesa della Santissima Trinita byla vybudována v roce 1504 za městskými zdmi. Při zemětřesení v roce 1805 byla poničena a nové novoklasicistní budova byla postavena v roce 1829.

Kostel San Bartolomeo v Campobasso

Kostel San Bartolomeo v Campobasso

Z 11. století pochází románský kostel San Bartolomeo postavený z vápence. Interiér má jednu hlavní a dvě postranní lodě.

Gotické a románské prvky najdete na kostele San Leonardo ze 14. století.

Příznivci modernější architektury si mohou prohlédnout třípatrovou banku Banco d´Italia, postavenou v první polovině 20. století. Za zmínku stojí taktéž vily z 18. a 19. století – Villa de Capoa nebo Villa dei Cannoni s přilehlými upravenými parky.

Cambobasso je dnes moderním městem s rozvinutým lékařským výzkumem, obzvlášť na poli onkologie, transplantací a srdečních chorob.

Slavnosti v Campobasso

Nezapomenutelný zážitek získáte při účasti na oslavách Sagra dei Misteri, které se konají 31. května. Městem prochází procesí s 13 záhadami, jež představují výjevy ze Starého a Nového zákona. Většinou jsou složeny z andělů, svatých nebo démonů, za které jsou převlečeny jak děti, tak i dospělí.

Oslavy Sagra dei Misteri

Oslavy Sagra dei Misteri

Občerstvit se můžete tradičními fischoni, což jsou speciální těstovinové trubičky posypané strouhaným ovčím sýrem pecorino.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Campobasso

Dovolená v destinaci Campobasso? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Itálie a vyberte si ze všech dostupných možností!