Fano je třetím největším městem v regionu Marche. Je hlavním městem stejnojmenné provincie. Leží na soutoku řek Vezzola a Tordino. Město bylo vystavěno v místě, kde se římská cesta Via Flaminia přiblížila k Jaderskému moři.

Fano

Fano

Historie města Fano

Fano bylo známé už v římských dobách. Velkého respektu se dočkalo v 19. a 20. století. Bývalo významným hraničním centrem mezi Královstvím dvojí Sicílie a Církevním státem.

První zmínka o městě, s tehdejším názvem Fanum Fortunae, pochází z roku 49 před naším letopočtem ze zápisků Julia Caesara. Ve 2. století tu byl postaven Augustův oblouk. Roku 271 se zde odehrála bitva mezi římskou armádou a západogermánským kmenem Alamanů. V roce 538 město poničili Ostrogótové. Opraveno bylo Byzantinci a stalo se strategickým přístavem u Jaderského moře. Od roku 754 bylo v držení římských papežů. Od 14. století zde vládl rod Malatesta. Nakrátko se města zmocnil Cesare Borgia a následně rod della Rovere.

Ve Fano

Ve Fano

Významnou roli hrálo město Fano při sjednocení Itálie. V 1. světové válce bylo napadeno námořnictvem Rakouska-Uherska. Ve 2. světové válce město masivně bombardovali spojenci, ve snaze zničit s pojení po hlavní železniční trati, jež městem prochází.

Dnes je město oblíbeným letoviskem se zajímavým historickým centrem.

Pláž ve Fano

Pláž ve Fano

Zajímavosti města Fano

Hlavní a nejvýznamnější památkou je Arco d´Augusto (Augustův oblouk) z 2. století. Na popud papeže byl roku 1463 upraven.

Arco d´Augusto (Augustův oblouk)

Arco d´Augusto (Augustův oblouk)

Na mnoha místech najdeme pozůstatky hradeb, které obepínají celé historické centrum. Stavba hradeb byla zahájena ve 2. století Augustem, dokončena byla v 9. století. Uprostřed hradeb se nachází malá brána Porta della Mandria.

Porta della Mandria

Porta della Mandria

Pevnost Rocca Malatestiana, která byla budována v letech 1433 – 1438, byla v roce 1944 částečně zničena při bombardování města.

Pevnost Rocca Malatestiana ve Fano

Pevnost Rocca Malatestiana ve Fano

Na hlavním náměstí v budově Palazzo Malatestiano najdete Museo Civico, jež přechovává archeologické památky a galerii.

Nedaleko budovy stojí Fontana della Fortuna ze 17. století.

Katedrála Santa Maria Assunta ve Fano

Katedrála Santa Maria Assunta ve Fano

Nejvýznamnější církevní památkou města je katedrála Santa Maria Assunta. Tato románská stavba pochází z 12. století, byla však vystavěna na starších základech. V 16. století byla přistavěna boční kaple, ve dvacátých letech 20. století proběhla oprava a rozsáhlé restaurování. Věž kostela byla za 2. světové války zničena, po válce znovu obnovena.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Fano

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Fano je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Fano či Last minute nabídek do Itálie.