Pojedete-li ze San Felice del Benaco směrem na sever, náhle se před vámi otevře pěkná podkovovitá zátoka. Vězte, že se blížíte do desetitisícového města Salò, které leží na západním břehu jezera Lago di Garda, v italském regionu Lombardie. Historikové spojují jeho jméno s pojmem „Republika Salò“ – právě toto městečko bylo v letech 1943 – 1945 úředním sídlem fašistické loutkové vlády Mussoliniho (viz dále).
Dnes působí městečko se svými rušnými obchodními uličkami – například Via Butturini a Via San Carlo – velmi živým dojmem. Ačkoliv velká část města byla zničena při zemětřesení v roce 1901, stále ještě některé domovní fasády a paláce svědčí o architektonickém vlivu starých Benátek. Italové hledají v Saló většinou odpočinek, avšak rádi tu i nakupují, jelikož se tu nachází několik lákavých exkluzivních obchodů. Ze sousedních obcí Gardone a Fasano sem přijíždí odpovídající noblesní klientela.
Republika Salò
Loutkový stát, založený fašisty a Benutem Mussolinim dne 18.9.1943, byl nazýván Italská sociální republika a dle svého hlavního města se jí říkalo Republika Salò. Tato republika neměla ani vlastní finance a ani vlastní ekonomiku, zato se plně opírala o vojenskou pomoc německé armády. Byla založena proto, že Mussolini se po svém odvolání z pozice italského krále snažil o vybudování území, kterému by fakticky vládnul, neboť zbytek Itálie byl pod nadvládou USA, vlády jmenované italským králem a nebo byla postoupena Německu.
Proto se z něj stal velký odpůrce monarchie, přesto se však ve své nové republice nechal jmenovat do pozice Vůdce národa 🙂 V dubnu 1945 se pak pokusil i s dalšími představiteli svého loutkového státu uprchnout do Švýcarska, ovšem byl zatčen a nakonec i zastřelen.
Zajímavosti v Salò
Convento di Cappuccini
Na kostele kapucínského kláštera Convento di Cappuccini ve městě Salò je nejzajímavější především pěkný portál z roku 1456. Původně měl ovšem zdobit zdejší dóm.
Palazzo della Magnifica Patria
Od vzniku v roce 1524 je palác Palazzo della Magnifica Patria arkádovou chodbou přímo spojen s radnicí města Salò. Dříve zde zasedávala rada „Comunitá della Riviera“, dnes ve stejné budově sídlí městská policie a městské muzeum.
Palazzo Martinengo
Skvostná vila Palazzo Martinengo leží asi kilometr severně od Salò, vpravo u vjezdu do obce Barbarano. Od roku 1540 zde sídlí generace rodu Martinengů. Zámecká vila proto není přístupná veřejnosti a v celé její kráse ji lze obdivovat pouze při pohledu od jezera Lago di Garda.
Palazzo del Podestá
Palazzo del Podestá, tedy dnešní radnice města Salò, byla navržena Sansovinem (1486 – 1570). Bohužel se zřítila při zemětřesení v roce 190, ale již o čtyři roky později byla znovu vystavěna. Zvlášť pěkně působí benátské průčelí a arkádová chodba. Palác je ovšem veřejnosti nepřístupný.
Santa Maria Annunziata
Dóm Santa Maria Annunziata v Salò navrhl architekt Filippo delle Vacche z Pavie v pozdně gotickém stylu. Práce začaly roku 1453, dokončeny byly až na začátku 16. století. Velmi pěkný je renesanční portál z bílého mramoru od Antonia della Porty (kolem roku 1500) na neobložené cihlové fasádě.
Dále obraz „Sv. Antonín Paduánský“, mírně ironické dílo Gerolama da Romana (1486 – 1560), zvaného též „Romanino“. Nachází se mezi druhou a třetí postranní kaplí vlevo. Povšimněte si především andělů, kteří se jakoby rozhořčeně odvracejí od ústřední postavy.
Museo del Nastro Azzurro
Muzeum Museo del Nastro Azzurro ve městě Salò přechovává rytiny a jiné vzpomínky na dobu napoleonských válek a rovněž na první a druhou světovou válku.
Museo della Repubblica Sociale de Salò
Muzeum Museo della Repubblica Sociale de Salò, otevřené v roce 2000, přibližuje dobu fašistické republiky Saló.