Majestátní městská „dálnice“, Velký kanál (Canal Grande), je sice jen jedním ze 177 kanálů jimiž je město Benátky protkáno, avšak délkou 4 kilometry a šířkou 30 – 70 metrů a průměrnou hloubkou 4,5 metru si hrdé označení jistě zaslouží. Vine se městem, korytem řeky Brenty, v podobě dvojité esovité křivky. Jeho břehy lemují jedinečné paláce, pestrobarevné flotily gondol, výletních lodí, „vodních taxíků“, rychlých policejních člunů a nákladních člunů s náklady čerstvé zeleniny a ovoce.

Canal Grande

Canal Grande

Přestože je kanál relativně dlouhý, tyčí se nad ním pouze čtyři mosty – Ponte Rialto je nejstarším benátským mostem, který si můžete nejlépe prohlédnout z vaporetta. Most Ponte dell’Accademia se nachází u galerie dell’AccademiaPonte degli Scalzi u hlavního benátského nádraží. Nejmladším mostem je Ponte della Costituzione, který zde stojí od roku 2008 a je postaven z oceli, mramoru a skla.

Pokud se rozhodnete pro plavbu po kanálu, uvidíte ty nejkrásnější paláce postavené v gotickém, barokním a renesančním stylu, doplněné o kostely postavené v období největší slávy Benátek. První zajímavou zastávkou, pokud se vydáte z Piazzale Roma nebo vlakového nádraží směrem k San Marco, je kostel Chiesa degli Scalzi postavený B. Longhenem roku 1656, jenž stojí za vznikem kostela Santa Maria della Salute a několika prestižních paláců na této „ulici“.

V blízkosti se nachází i kostel San Geremia s ostatky sv. Lucie, mučednice ze 4. století. Na protějším břehu se tyčí Fondaco dei Turchi, dnešní sídlo přírodovědného muzea, které bylo v letech 1621 – 1838 centrem tureckých kupců. Vedle kostela je Deposito del Megio z 15. století, která v minulosti sloužila jako obilnice, pro případ, že by došlo k hladomoru nebo obléhání města.

Za zmínku rozhodně stojí jeden z nejkrásnějších paláců Palazzo Vendramin-Callergi, dnešní kasino, ovšem v minulosti zde bydlel hudební skladatel Richard Wagner.

Muzeum moderního umění najdete opodál v paláci Ca´Pesaro a naproti novogotickou Pescherii, rybí trh.

Velký kanál v Benátkách

Velký kanál v Benátkách

Za Ponte di Rialto jsou turistům přístupné paláce Palazzo Loredan a Palazzo Farsetti, ve kterých sídlí benátská radnice. Svůj věhlas získala také stavba Palazzo Benzon, ve které v 19. století bydlel Lord Byron.

Za mostem Ponte dell´Accademia uvidíte Palazzo Barbaro z 15. století, který se proslavil především díky Claude Monetovi či Henry Jamesovi.

Hned za přístavním můstkem Santa Maria del Giglio uvidíte kostel Santa Maria della Salute, kde se v letních měsících pořádají různé kulturní akce, opodál je turisty hojně navštěvovaný Dóžecí palác a náměstí Piazza San Marco.

Nejlepším způsobem, jak si prohlédnout nádherné budovy podél Canal Grande, je využít plavbu vaporettem – vodním autobusem, který má z jednoho konce kanálu na druhý několik zastávek. Mnoho turistů také využívají romantické gondoly nebo vodní taxi. Pojďme si teď jednotlivé typy plavidel podrobněji představit.

Typy plavidel na Canal Grande

Gondola

Gondola je nejběžnější plavidlo pro dopravu turistů v Benátkách. Větší verze se využívá také jako přívoz přes kanál. Menší gondolko je štíhlé závodní plavidlo.

Typické štíhle benátské gondoly brázdí benátské kanály již od 11. století. Nynější elegantní vzhled ovšem nabyly až ke konci prvního desetiletí 15. století. V porovnání s dnešními 405 gondolami se jich na konci 19. století plavilo po benátských kanálech až deset tisíc. Mostů bylo málo, a tak se gondoly používaly jako přívoz mezi ostrovy. Tradice pokračuje dodnes, avšak jen na Velkém kanálu. Několik „loděnic“, jako například San Travaso v Dorsoduru, gondoly staví a opravuje.

Gondola

Gondola

Řemeslo je to nákladné a složité. Na výrobu 280 dílů, z nichž se skládá asymetrické plavidlo, je potřeba devět druhů dřeva. Gondola dlouhá 11 metrů a široká 1,42 metrů vyjde asi na 25 tisíc eur. Váží přes 350 kilogramů včetně železného zobce o hmotnosti 30 kilogramů, jenž udržuje rovnováhu plavidla.

Gondoly původně zářily pestrými barvami, ale jelikož to jako projev bohatství senát zakázal, v současnosti jsou všechny černé.

Vaporetto

Vaporetto je přesněji řečeno prostorný zaoblený vodní autobus. Vody brázdí také ekologický elektrický model. Štíhlejší motoscafo se plaví na vnějších trasách a úzkých kanálech s poměrně nízkými mosty.

Vaporetto

Vaporetto

Vaporetto je velmi vhodný dopravní prostředek, kterým si cestování v Benátkách velice zjednodušíte/zrychlíte. Zastávky jsou poměrně časté, jízdenky vcelku levné a doprava je rychlá a pravidelná. Pokud musíte jít kus cesty a nebo se prostě jen chcete kochat cestou po světoznámých kanálech města, je toto jednoznačně nejlevnější a nejdostupnější varianta. Počítejte jen s tím, že zde jezdí dost lidí, takže zejména v období karnevalu nebo během nejvyšší sezony, zde může být docela plno. V takovém případě se vyplatí jet ze zastávek na konci trasy (např. od vlakového nádraží) a nebo prostě počkat, až pojede méně zaplněný „spoj“.

Sandolo

Štíhlý lehký člun sandolo se skvěle hodí pro rybolov v mělkých lagunových vodách a samozřejmě k závodění. Černé „napodobeniny“ mohou klamat turisty na bočních kanálech a nabízet jim svezení, chybí jim však typický tvar gondol, podle kterého snadno odlišíte gondolu od sandola.

Sandolo Sandolo

© Nino Barbieri

Topo

Nejběžnější plavidlo pro transport zboží může převážet vše od praček po demižony a jmenuje se topo. Na přídi spatříte místo galeonové figury často živého psa.

Sanpierota

Veslice s plochým dnem sanpierota byla pojmenována podle obyvatel ostrova San Pietro in Volta v jižní části laguny. Zatímco v minulosti se v ní dopravovaly do Benátek ryby, dnes je vybavena motorem a fotogenickými kosými plachtami.

Sanpierota

Sanpierota

Požární člun

Červená plavidla vyplouvají ze své stanice poblíž Ca´ Fosacari k požárům nebo k potopeným překážkám a rozpadávajícímu se zdivu.

Popelářský člun

Mohutné městské čluny AMAV sbírají odpadky a lze je zahlédnout v laguně s celodenním nákladem smetí. Kromě toho dohlížejí na ekologickou stránku lodní dopravy.

Sanitní a policejní čluny

Moderní plavidla poutají při plavbě po kanálech velkou pozornost. Omezení rychlosti po městě mohou ignorovat pouze pohotovostní vozidla.

Automobilový trajekt

Úplně noví obři převážejí všechny druhy motorových vozidel z Tronchetta na Lido.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Canal Grande

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Canal Grande? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Canal Grande nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Itálie, nebudete litovat!