Město Trani leží cirka v půli cesty mezi městem Bari a prázdninovým poloostrovem Gargano, přímo na březích Jaderského moře.

Říká se, že kdo neviděl katedrálu v Trani vypínající se na konci přístavu, neseznámil se s Apulií. Vynechat prohlídku dómu, s jehož stavbou se započalo roku 1097, jednoduše nejde. Ve svých velkolepých proporcích a prosté eleganci nemá srovnání s jinou církevní stavbou.

Trani

Trani

Zajímavosti Trani

Cattedrale San Nicola Il Pellegrino

Při pohledu na bělostný chrám Cattedrale San Nicola Il Pellegrino na pozadí třpytícího se moře vás napadnou jen superlativy. Reprezentuje jako žádný jiný svatostánek kulturní dědictví normanského období.

Cattedrale San Nicola Il Pellegrino

Cattedrale San Nicola Il Pellegrino

Jedinečné jsou rovněž dějiny jeho založení. U zrodu totiž byla závist místních měšťanů: Bari, od roku 1087 „majitel“ vzácných ostatků sv. Mikuláše a od stavby dómu San Nicola cíl nesčetného množství poutníků, muselo být za každou cenu překonáno. Problémem však bylo sehnat nějakého světce.  Vyřešilo se to roku 1094, kdy sem přišel řecký poutník Nicola. Byl to duševně pomatený kazatel, jenž se krátce po svém příchodu před tehdejší hlavní chrám v Trani skácel k zemi a zemřel. Nový patron města byl nalezen.

Fasáda Cattedrale San Nicola Il Pellegrino

Fasáda Cattedrale San Nicola Il Pellegrino

Barisanus z Trani, nejnadanější sochař té doby, vytvořil v letech 1180 – 1190 bronzové dveře k hlavnímu portálu, zdobené reliéfy zobrazujícími náměty z Nového zákona. Dnes se ovšem vstupuje do chrámu postranním vchodem. Spodní části kostela se vejde do světlem ozářeného interiéru katedrály.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Trani

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Trani? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Trani nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Itálie, nebudete litovat!