Havajské ostrovy byly osídleny již před 1500 lety, prvními obyvateli byli Polynésané. Ti sem připluli pravděpodobně z Markézských ostrovů v období mezi 6. – 8. stoletím. Podle některých dřívějších teorií byly Havajské ostrovy Polynésany objeveny náhodou, když sem jejich lodě zavála bouřka. Polynésané byli ale zdatní námořníci a podle všeho šlo o cílenou kolonizaci. Kolem roku 1000 si Havajské ostrovy začali podmaňovat Tahiťané, kteří zde zavedli tvrdou vládu aristokracie a kněží. Tehdy zde byly zaznamenány i lidské oběti. Tento systém se svým pojetím blížil evropskému feudalismu.

Evropané objevují ráj - Havajské ostrovy

Evropané objevují ráj – Havajské ostrovy

Až do roku 1778 žili obyvatelé ostrovů v izolaci. V té době tu přistál, na místní svátek mahakiki, britský mořeplavec James Cook. Měl obrovské štěstí, protože připlul přesně ve směru starých proroctví a v dané období, kdy Havajci slavili jeden z významných svátků a díky tomu považovali Cooka za boha a byl oslavován řadu dní, obdarováván a jeho posádka asi zažívala opravdový pocit ráje. Cook tehdy dal ostrovům jméno Sandwichovy ostrovy, na počest jednoho z jeho sponzorů – hraběte Sandwiche. Po roce se vrátil ve stejný svátek ze stejného směru a byl znovu oslavován. Při odplutí však bouřka poškodila jeho loď, zahnala ho zpět k ostrovům a havajané pochopili, že zřejmě nebude bohem, když jeho plavidlo může být poškozeno. Došlo k potyčce, Cook byl zraněn a nakonec zabit (na Big islandu můžete navštívit jeho památník v zátoce Kealakekua). Zajímavostí je, že měl být, dle tehdejších zvyklostí, snězen (z významných mužů byla tímto způsobem vyčerpána životní síla). K tomu došlo jen částečně a tak když britové požádali Havajany o navrácení těla jejich velitele, byly mu přineseny již naporcované a částečně snězené kusy. Inu, nečekaný zvrat v životě člověka – z boha se stát potravou se nepoštěstí jen tak každému 🙂

Zabití Jamese Cooka

Zabití Jamese Cooka

V roce 1810 byly ostrovy sjednoceny a král Kamehameha I. vytvořil první Havajské království, kdy všechny ostrovy po mnoha bojích sjednotil. Tehdy sem začali přijíždět první křesťanští misionáři. Pro krále a jeho následníky se stala vzorem Velká Británie a díky tomu jsou všechny královské paláce inspirovány evropskou kulturou. Kamehameha II. dokonce navštívil se svou manželkou Londýn, s uznáním se zde ale nesetkal. Onemocněl spalničkami a oba královští manželé zde zemřeli. V roce 1851 svěřil Kamehameha III. Havajské ostrovy pod ochranu USA.

Socha krále - Kamehameha I

Socha krále – Kamehameha I

Počet původních obyvatel, díky zavlečeným chorobám a nuceným pracím na polích, značně poklesl, ale po té ostrovy zasáhla vlna přistěhovalectví z Asie (byla potřeba levná pracovní síla na ananasové plantáže a tak zde vznikly rozsáhlé komunity např. Filipínců), která je na ostrovech dobře patrná i dnes.

Ananasová plantáž na Havaji

Havaj procházela rychlým vývojem, přeměnila se v konstituční monarchii. Stále vzrůstal americký vliv. To mělo neblahé důsledky pro poslední havajskou královnu Liliuokalani, již roku 1893 sesadili z trůnu Američané, kteří zde vlastnili obrovské pozemky. Vyhlásili samostatnou Havajskou republiku a královnu drželi v domácím vězení.

Tento státní útvar neměl dlouhého trvání a roku 1898 americký Kongres schválil anexi Havaje, kterou podporovali havajští revolucionáři. V roce 1900 se ostrovy definitivně staly americkým teritoriem.

V Pearl Harboru Američané vybudovali strategickou vojenskou základnu, kterou v roce 1941 překvapivě napadli Japonci a potopili zde řadu amerických lodí, což fakticky znamenalo vstup USA do 2. světové války a v konečném důsledku pak porážku mocností Osy.

Útok na Pearl Harbor 7.12.1941

Útok na Pearl Harbor 7.12.1941

V roce 1959 se Havajské ostrovy staly 50. státem Spojených států.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená na Havajských ostrovech

Dovolená na Havajských ostrovech je dobrou volbou pro každého, koho láká vyrazit na Havajské ostrovy. Podívejte se na aktuální zájezdy na Havajské ostrovy a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem, vybrat si a objednat!