Ostrov Hawai'i nebo také Hawaii island či asi nejlépe Big island, je největším ostrovem souostroví. Dodnes se tu vyskytují činné sopky a drtivá většina ostrova připomíná měsíční krajinu.

Ostrov Big island byl vytvořen pěti vulkány a tři z nich jsou dosud aktivní. Jsou to Mauna Loa, Kilauea a Hualalai. Je největším a nejmladším havajským ostrovem. Ze všech obydlených ostrovů má ostrov Big island nejmenší hustotu osídlení.

Big island - mapa

Big island – mapa

Vulkány na Big Islandu

Ostrovu dominují dva vulkány – Mauna Kea a Mauna Loa. Mauna Kea je přitom nejvyšší hora světa (měřeno ode dna oceánu měří cca 10 205 m, přestože nad hladinu moře ční do výšky „jen“ 4 207 m). Zatímco u moře se můžete koupat, na vrcholu Mauna Key můžete v zimě lyžovat :-)

Zajímavá místa ostrova Big Island

Dalším zajímavým místem ostrova je Waipio Valley. V minulosti toto místo využívali havajští králové k relaxaci, proto se mu také říká „údolí králů“. Dnes zde žije nevelká komunita lidí a divocí koně. Spatříte tu největší a nejkrásnější havajské vodopády, dopadající z výšky až 400 metrů.

Nejnavštěvovanějším místem na ostrově Big island je všal Hawaii Volcanoes National Park, který se rozléhá kolem aktivní sopky Kilaluea.

Akaka Falls

Akaka Falls

Na západním pobřeží ostrova je několik vesniček v původním havajském stylu.

Historickými a posvátnými místy jsou Pu`uhonua O Honaunau National Historical Park a zátoka Kealakekua Bay, kde stojí pomník, který připomíná místo, kde byl zabit objevitel souostroví James Cook. Všechna tato místa podtrhují nádherné pláže.

Big Island nabízí dobrodružství z rybolovu v hlubokém moři, vodní lyžování v azurových vodách, turistické vycházky do deštného pralesa nebo do sopečné poušti.

Horolezcům poskytuje možnost zdolat sněhem pokrytou nejvyšší horu světa Mauna Kea, sledovat roztavenou lávu ze sopky Kilauea nebo si prohlédnout největší obnovený náboženský chrám na Havaji.

Tradiční havajské chrámy a sochy

Tradiční havajské chrámy a sochy

Na jižní straně ostrova se nachází podvodní sopka. Předpokládá se, že do čtvrt milionu let se zde z moře zvedne další ostrov havajského souostroví (v tuto chvíli je ještě stále hluboko pod hladinou moře).

Jen na málo místech na světě můžete pozorovat velryby a delfíny v jejich přirozeném prostředí. Big Island patří k těmto místům. Je známý tím, že se tu v určitých obdobích roku objeví několik kusů keporkaků – plejtváků dlouhopoloutvých. Dojde zde k jejich páření i k narození mláďat. K pozorování velryb ani nemusíte vyplout na moře, dají se pozorovat i ze břehu. Pokud přece jen chcete na moře, můžete si vybrat z nabídky katamaránů, malých ponorek nebo kajaků.

Na Mauna Kea

Na Mauna Kea

V chladných oblastech ostrova jsou výborné podmínky pro pěstování orchidejí.

Vyhledávanou komoditou je káva z Big islandu. Ta se pěstuje na severu a na jihu od městečka Kona, odkud je její název Kona coffee. Toto místo je známé svou vulkanickou půdou a je nejlepším místem pro pěstování kávy.

Většina plantáží se rozkládá na horských svazích Kony a ve stoupání k městu Holualoa. V oblasti najdete více než 500 farem, kde se pěstuje káva. Na vlastní oči můžete pozorovat jak jsou kávová zrna zpracovávána a můžete se také zúčastnit coffee tour, neboli prohlídky jedné z plantáží s výkladem a možností následně vyzkoušet a zakoupit kávu a výrobky z ní.