Polynéská Genesis

„Taaroa te ioa, roto ia te aere…“

Taaroa bylo jeho jméno, vznášel se v prostoru…

Na počátku, zcela na počátku nebylo nic. Ani země, ani moře, ani člověk, ani ryba, ani slunce, ani nebe, ani sladká voda, ani život. Nic než prázdno bez rozednívání, bez tepla. Sám, ztracen v temném vesmíru, se Taaroa pomalu převaloval ve své lastuře. Otáčel se v temnotách a prázdnotě, ale nevěděl, že kolem něho není nic než noc a prázdno. I zachtělo se mu vystoupit z jeho lastury. Sám se nudil a chtěl vědět, co je na druhé straně jeho příbytku. Nadzvedl polovinu své lastury nad hlavu a byl ochromen, když neviděl nic než prázdno. Roztřásla ho zima. Vyklonil se ze svého útulku. „Je tu někdo přede mnou?“ zavolal, ale nikdo tu nebyl a nikdo mu neodpověděl. „Je tu někdo nahoře nade mnou?“ zavolal ještě, ale nikdo tu nebyl a nikdo neodpověděl.

Stará polynéská socha

Stará polynéská socha

Když bůh viděl, že je sám, cítil, jak se v něm vzmáhá hněv. „Hory, vyzvedněte se až ke mně!“ A jeho hlas zněl jako vlnobití za bouře, ale hory tu nebyly, aby se vztyčily až k němu. „Písky, skály, řeky, zvedněte se ke mně!“ A jeho hlas zněl jako válečné bubny v údolí. Ale nebyly tu ani písky, ani skály, ani řeky, aby vyskočily k němu.

Vyzdvihl tedy svou lasturu, vyhodil ji vysoko nad hlavu a ona vytvořila nebeskou báň. Porozuměl, že musí stvořit všechno, a jeho hněv opadl, vzal svou páteř a vytvořil hřebeny horské. Uhnětl své ruce a nohy do tvaru koule – a to byla země. Ze svých vlasů vytvořil rostlinstvo, květy a stromy. Své zuby proměnil ve hvězdy a ze svého úsměvu udělal měsíc. Z nehtů svých rukou udělal krunýře všech tvorů, kteří žijí na zemi i v moři. Z potu svého čela vytvořil oceány a jezera a své slzy proměnil v déšť. Svojí krví vybarvil západy slunce.

Socha tiki na pobřeží ostrova Nuku Hiva na Markézách

Socha tiki na pobřeží ostrova Nuku Hiva na Markézách

Ze svého dechu vytvořil člověka. Naučil ho vydlabat pirogu, postavit dům a rozdělat oheň. Když pak všechno rozdal, jeho duch, který je nezničitelný se vrátil do lastury, která byla jeho prvním obydlím. Staří říkají, že odtud pozoruje lidi a jednoho dne se mezi ně vrátí, protože se tam nahoře sám nudí…

Náboženství ve Francouzské Polynésii

Obecné rozdělení náboženství ve Francouzské Polynésii:

 • 55% jsou protestanti
 • 30% katolíci
 • 6% mormoni
 • 2% adventisté sedmého dne
 • 2% budhisté

Kromě těchto známějších náboženství jsou na Tahiti ještě kulty. A to dva – Bougainvilleův a Gauginův. Sympatické na obou kultech je, že nikomu nejsou vnucovány a jsou jen nenápadně osvěžovány.

Kostel na ostrově Moorea

Kostel na ostrově Moorea

Je zde ještě jeden kult, a to  kult mořeplavce a objevitele Jamese Cooka. Ten je  s úctou připomínán na Venušině výběžku v zálivu Matavai, kde přistál třikrát. Jak možná víte, tento významný mořeplavec objevil také Havajské ostrovy, kde na místě, kde byl zabit, stojí také jeho památník.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Francouzské Polynésii

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do Francouzské Polynésie je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do Francouzské Polynésie.