Bora Bora je bez nadsázek perla Tichomoří. Uprostřed ostrova v krásné laguně se tyčí ve dvou vrcholech Mount Pahia a Mount Otemanu, což je dnes již vyhaslá sopka, která tvoří světoznámou siluetu ostrova. Hlavní osadou ostrova je Vaitape.

Bora Bora

Bora Bora

Jméno ostrova je odvozeno od polynéského výrazu „Pora Pora“, což znamená „prvorozený“. Původní polynéské jméno ostrova bylo Vava’u.

Ostrov leží zhruba 250 kilometrů od Tahiti. Na ostrově dnes žije asi 6000 Polynésanů. Dodnes se zde zachovalo několik starobylých chrámů. V jednom z nich byly nalezeny dlaždice s vytesanými posvátnými mořskými želvami.

Ve vodách okolo ostrova je čilý podvodní život, což přitahuje turisty-potápěče, kteří přijeli na ostrov poznávat krásy podmořského světa. Nejoblíbenější pláží je Matira Beach. Tradiční ubytování turistů na Bora Bora představují bungalovy postavené na molech nad hladinou laguny. Oblast je rovněž vyhlášená svou lahodnou kuchyní, stojící na čerstvých mořských živočiších.

V dávných dobách byl největším rivalem ostrova ostrov Raiatea. Ostrované jsou hrdí na svá válečná tažení proti svému rivalovi. Ostrov se pyšní lagunou s křišťálově průhlednou vodou, lemovanou řadou malých ostrůvků (motu). Na jednom z těchto motu je letiště, na ostatních jsou luxusní hotely. Výjimku tvoří motu Toopua, na kterém je přes 100 metrů vysoký pahorek s velkými „zvonícími kameny“, nazývanými „zvony boha Hiro“.

Bora Bora je poloatol a to znamená, že uvnitř korálového útesu nad bývalou kalderou leží mělká modrá laguna. Nad hladinu laguny se zvedají poslední trosky kráteru, v tomto případě v podobě velkého ostrova a dvou dalších ostrovů – Toopua a Toopuaiti. Ve shluku korálových ostrovů, ostrůvků a útesů, které ostrov Bora Bora obklopují, existuje jediná úžina. Touto úžinou mohou proplouvat lodě až do vnitřní laguny, která je tak velice dobře chráněným přístavem.

Mnoho umělců, zejména malířů, spisovatelů a filosofů (např. Alain Gerbault, Hermann Melville nebo Paul-Emile) podlehlo kráse ostrova Bora Bora.

Ostrov byl obýván polynéskými osadníky již kolem 4. století.

Ve druhé světové válce, po útoku Japonců na Pearl Harbor, zřídily USA na ostrově vojenskou základnu. Boje se naštěstí ostrovu vyhnuly.

Co dělat na Bora Bora?

Bora Bora nabízí množství aktivit a zajímavých míst, kvůli kterým na ostrov každoročně zavítají tisíce turistů.

Na pevnině jsou dvě centra. Administrativním centrem ostrova je Vaitape, které se nachází na západním pobřeží a je zároveň i nejživější a nejobydlenější částí celého ostrova. Druhým centrem je Matira, též nazývaná „Matira point“, jedná se o nejjižnější cíp ostrova s nádhernými plážemi a rozsáhlými lagunami.

Resort na Bora Bora

Resort na Bora Bora

Turisté sem jezdí za  jízdami na kajaku, paraglidingem, vodním lyžováním, projížďkami na  šlapadlech, výlety na lodi s proskleným dnem, windsurfingem, tenisem a stolním tenisem, plážovým volejbalem, plaváním v bazénu nebo projížďkami na vodním skútru. Nejoblíbenější činností na ostrově však je patří šnorchlování a potápění . Pod vodou se lze setkat s množstvím pestrobarevných ryb, barakudami, rejnoky, mantami, murénami, želvami či žraloky.

Pro náročnější pěší túry, napař na horu Pahua nebo Otomanu, vyhledejte raději zkušeného místního průvodce.

Bora Bora je nejdražší destinace na světě

Dnes je tedy ostrov téměř zcela závislý na cestovním ruchu. Během několika posledních letech bylo na ostrově postaveno dostatečné množství turistických středisek. Najdete zde nejluxusnější a nejdražší hotelové resorty na světě. Díky tomu je Bora Bora považováno za nejdražší destinaci světa, což není překvapivé vzhledem k tomu, že zde týdenní rozpočet zcela bez problému může dosáhnout několika set tisíc korun. Samozřejmě na Bora Bora se můžete podívat i když jste normální smrtelník, ale s největší pravděpodobností vám tak budou zapovězeny ony luxusní resorty, které nabízí bezkonkurenční výhledy na Mount Otemanu, které najdete na většině letáků a brožur o Francouzské Polynésii.

Výhled na Mt. Otemanu na Bora Bora

Výhled na Mt. Otemanu na Bora Bora

V každém případě platí, že na Bora Bora toho není příliš mnoho k dělání, takže pokud chcete mít dovolenou aktivnější, buď si na Bora Bora budete muset připlatit za různé aktivity (opět velice drahé) jako jízda na vodním skůtru, potápění, šnorchlování, kajaky, výlety na trhy atp. nebo zvolte raději jiný ostrov, doporučuji ostrov Moorea a na Bora Bora se zajeďte podívat jen na výlet.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (2 )
  • 100%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Není co dodat!

dne 2015-04-04 09:49:12

K Bora Bora není moc co dodávat. Je to prostě ultraluxusní destinace, které na světě může jen těžko něco konkurovat. Mount Otomanu vytváří světoznámou kulisu tohoto atolu, kde jsem měl asi nejdražší lahev vody na světě (300 Kč) :))) Co je tady skvělé je teplá voda v laguně a neuvěřitelné množství ryb - žraloci, manty, tisíce různobarevných rybiček - neskutečné! Vyzkoušejte místní kuchyni - lokální kuchyně je velmi netradiční, vyzkoušeli jsme více jídel a fascinovaly nás jejich chutě. Byly to sice malé porce, ale v tom teplu člověk nepotřebuje být napráskaný řízkem s bramborovým salátem :))) Bora Bora je svět sám o sobě, pro nás to byl once-in-a-lifetime zážitek a stál za to.Dosaženo 25 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Luxusní nádhera v dokonalém souznení s přírodou

dne 2015-01-29 13:54:13

Na Bora Bora jsme strávili jen pár dní, protože je to tady trošku jiná cenová relace :-) Bora Bora je obecně považováno za nejdražší destinaci na světě a vůbec se tomu nedivím. Nabízí ale poměrně širokou nabídku ubytování od malinkatých penzionků až po super luxusní hotely. Obecně je tady hodně draho, ale pokud byste chtěli do hotelů s nejlepšími výhledy na místní hlavní atrakci, tedy horu Mt. Otemanu (říká se, že Four Seasons má ten nejlepší), která se tyčí uprostřed ostrova a dává mu světoznámý vzhled, tak je tady ještě dráž než draho :-) V luxusních hotelech si připravte týdenní rozpočet okolo 250 000 Kč (ano, čtvrt milionu), pokud se tedy nebudete chtít nějak extra omezovat.
To je samozřejmě mimo moje možnosti, takže my bydleli v menším hotýlku za zlomek ceny, ale i tak to tady je docela drahé. Na druhou stranu služby jsou zde na vysoké úrovni a výhledy na Mt. Otemanu jsou dokonalé skoro odevšad. Laguna uprostřed ostrova je překrásná a nabízí skvělé šnorchlování a plavání. Na ostrově jde podnikat řadu aktivit, především spojené s vodou (skvělé jsou kajaky, dražší jsou vodní skůtry) a nebo také výšlapy na Mt. Otemanu. Případně máte možnost zajít do některé z restaurací, které vaří výborně, ale opět nejsou zrovna nejlevnější. Jinak je tady i spousta různých obchůdků, všeobecně hlavně s luxusním zbožím :-)
Na pár dnů dovolené to tady bylo skvělé a moc jsme si to užili, ale jinak si myslím, že v Polynésii je spousta krásných míst, které nabídnou podobný zážitek za zlomek ceny. Ale nemohli byste pak sousedovi říct, že jste byli na Bora Bora a sledovat, kterak puká závistí :-DDovolená Bora Bora

Láká vás Bora Bora? Hledáte-li zájezdy do destinace Bora Bora, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Bora Bora, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.