Dávná historie Filipín

Území dnešních Filipín bylo osídleno již před třiceti tisíci lety. Místní lidé zde žily v malých rodinných klanech a živili se rybolovem a lovem zvěře. Jejich mrtví byly pohřbíváni do pohřebních nádob a lidé věřili v posmrtný život.

Od 15. století před naším letopočtem bylo zdejší území místem migrace z Indočíny a malajské oblasti. Nově přicházející kmeny sem přivezly novou kulturu, znalosti v mořské navigaci a také poznatky o pěstování rýže. Zejména malajští přistěhovalci vytlačili původní obyvatelstvo do těžko přístupného vnitrozemí. Přesídlené kmeny mezi sebou udržovaly kontakty, ale nesjednotily se.

Od r. 1000 před naším letopočtem zde žili také čínští obchodníci. Později došlo ke kontaktům s indonéskou šlechtou. Na rozdíl od většiny států jihovýchodní Asie obyvatelé Filipín nepřijali hinduismus ani buddhismus. Až do 15. století byli Filipínci kočovnými sběrateli, rybáři a lovci.

Středověk a nadvláda Španělska

Ve středověku zde vládli rádžové v několika malých knížectvích. Pro Evropu byly objeveny v roce 1521 portugalským mořeplavcem Fernao de Magalhaesem. Ten byl 27. dubna 1521 zabit v bitvě. Území bylo až Miguelem de Lazpi začleněno pod španělskou korunu. Ve stejné době sem začal z Bruneje pronikat islám, ale ten nepřekonal španělský vliv a křesťanství.

Španělská kolonizace Filipín Španělská kolonizace Filipín

© Mom'sHug LIFESTYLE ღ, http://momshug21.blogspot.cz

Své jméno dostaly Filipíny po Filipu II. Španělském. Španělská nadvláda zde trvala dlouhých tři sta let. Až v roce 1872 vypuklo první povstání proti Španělům, které vedl, dodnes oslavovaný, národní hrdina José Rizal. Povstání však skončilo nezdarem. Rizal ale rozdmýchal ve zdejších lidech národní cítění a patriotismus. Proto, když začala španělsko-americká válka, přidali se Filipínci na stranu Američanů, kteří jim slíbili nezávislost.

Ferdinand Magellan (Fernão de Magalhães)

Ferdinand Magellan (Fernão de Magalhães)

Filipíny pod nadvládou USA

V roce 1898 byla vyhlášena nezávislost Filipín a prezidentem se stal Emilio Aquinaldo. Jeho vláda neměla dlouhého trvání a v roce 1901 byly Filipíny prodány Spojeným státům za 20 milionů dolarů. Na Filipínách pak probíhala dlouhá partyzánská válka, ve které mnoho Američanů padlo. Byl zde však zaveden americký právní systém a ústava podle amerického vzoru. Je nutné zdůraznit, že  Američané vložili do rozvoje země nemalé investice do infrastruktury a celkového pokroku.

Druhá světová válka a vyhlášení nezávislosti Filipín

Za 2. světové války byly Filipíny, v letech 1942 – 1945, pod nadvládou Japonců.

Rok po skončení války, 4.7.1946, se Filipíny osamostatnily a byla vyhlášena Filipínská republika. V jejím čele stál prezident Miguel Roxas. Roxas byl silně orientován na USA a uzavřel s nimi smlouvu o vojenské asistenci.

Pochod smrti amerických vojáků z Baatanu za japonské nadvlády

Pochod smrti amerických vojáků z Baatanu za japonské nadvlády

Nedávná historie Filipín

V letech 1965 – 1986 byl prezidentem nacionalista Ferdinand Markos. Vládl zde pevnou rukou, ve snaze zabránit separatistům v muslimské části země, na jihu Filipín, o odtržení. Proto byl jeho režim také podporován USA, ale jen do doby, kdy byl zavražděn opoziční politik Biniigno Aquino. Novou prezidentkou byla poté zvolena vdova po zavražděném –  Cory Aquinová.

Stručná historie Filipín

  • 1529 – 1898: kolonie Španělska
  • 1898: vyhlášení nezávislosti
  • 1898: faktická anexe Spojenými státy
  • 1902 – 1934: kolonie USA
  • 1934 – 1941 a 1945 – 1946: přidružený stát USA
  • 1941 – 1945: okupace Japonskem
  • 1946: nezávislost
  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená na Filipínách

Máme pro vás aktuální zájezdy na Filipíny a taky řadu Last minute dovolených na Filipínách. Tak neváhejte a vyberte si tu nejzajímavější nabídku - dovolená na Filipínách se vám bude líbit!