Základem egyptské kuchyně je rýže, pšenice, zelenina, skopové, kozí a jehněčí maso, kachny, husy, holubi, křepelky a čerstvé ryby.
Egyptská kuchyně je kuchyní arabskou a jako taková vylučuje vepřové maso a alkohol.
Typickou egyptskou snídani tvoří fazole, vajíčka, nakládaná zelenina, džem a sýry.
K obědu si můžeme dostat velmi oblíbené polévky – zeleninovou, rybí, čočkovou. K masu se kromě rýže (arúz) nebo fazolí podává jako příloha čerstvá nebo nakládaná zelenina a pita, nekvašený chléb. Arabský chléb se nazývá aysh. Grilované kuře (fiach) je na téměř každém jídelníčku. Při svátečních příležitostech se peče celé jehně či kůzle buď na grilu s dřevěným uhlím, nebo v kryté peci, vytápěné dřevem. Často se předtím dlouho marinuje v čerstvých bylinkách s kořením, což mu dodává nezaměnitelnou chuť.
Typickou večeří bývá zeleninová polévka (molekija), následuje kořeněné maso (gyros, falafel, kebab, kofta) nebo ryby. Poslední chod tvoří ovoce (banány, pomeranče, fíky, guava či datle- balah, čerstvé nebo sušené). Moučníky bývají velmi sladké. Obsahují hodně mandlí, ořechů a rozinek (baklava, paspusa).
Tradiční místní kuchyně je obohacena o pokrmy osmanské a britské. Každý hotel nabízí i jídla mezinárodní kuchyně. V nabídce nápojů je místní pivo Stella nebo tmavá piva Marzen a Aswanli. Dále můžete okusit drahá zahraniční vína, nebo vína místní, která odhalíte podle názvu (Omar Chajjám, Pharaon, Nefertiti, Cleopatra, Rubis d´Egypt).
Zibib je anýzem ochucený alkohol z hroznových slupek. Zajímavě chutná datlové brandy. Pivo, gin, koňak a whisky se dovážejí. Čaj (šáj) je všudypřítomný. Servíruje se horký, slabý, v malých skleničkách, černý nebo mátový. Nápoj ze sušených květů ibišku (karkade) je rubínově červený a osvěžující, ať se podává horký či studený. Egypťané preferují výrazně silnou a z našeho hlediska značně přeslazenou kávu „zjada“. „Mazbut“ je káva středně sladká a „sádeh“ úplně hořká. Pokud ji chcete přisolit, objednejte si „arridah“.
Vybrané speciality egyptské kuchyně
- Atajíf – smažený zákusek se sladkou nebo sýrovou náplní
- Bába ganúg – tahini s rozmixovanou dužinou baklažánu, česnekem a citrónovou šťávou
- Baklava – vrstvy máslem nasáklého lístkového pečiva, proloženého oříšky a medem
- Falafell – kořeněné karbanátky z cizrny
- Full – silně kořeněný fazolový guláš s rajčaty
- Kebab – kousky masa na grilovací jehle
- Kofta – smažené pikantní kuličky, většinou z mletého jehněčího masa, kořeněné koriandrem
- Laban zabada – jogurt
- Machallal – nakládaná zelenina
- Molocheja (molekija) – zeleninový vývar, ochucený česnekem, pepřem a koriandrem
- Om-ali – rýže zapečená s mlékem, rozinkami a oříšky, oblíbený moučník
- Ryby (samek) a dary moře – obvykle v celku grilované parmice, cejn, okoun, garnáti, humr, oliheň, sépie
- Švarmu – jehněčí opékané na svislém rožni, odkrajované tenké plátky se podávají se salátem (např. nářez z červené řepy nebo okurek) a chlebem pita
- Tabúla – drcená pšenice smíchaná s petrželí, mátou, nadrobno nakrájenými rajčaty a cibulí
- Támija – smažené kořeněné fazolové těsto, ochucené zeleninou a petrželí
- Tahini – pasta ze sezamového semene
Co je to Faraonova pomsta?
Faraonovou pomstou se nazývá nemoc, kterou v Egyptě zažije téměř každý turista v prvních dnech pobytu. Jedná se zpravidla o dva, maximálně tři dny znepříjemněné průjmovým onemocněním. Bývá často doprovázeno zvracením a horečkami.
Bohužel neexistuje návod jak se „pomstě“ vyhnout. Nejlépe pomáhají léky, zakoupené v místní lékárně. Vyhýbat se místní kuchyni je asi zbytečné, určitě ale doporučujeme dodržovat hygienu a klasická cestovatelská doporučení (zejména co se vody týče – pít nejlépe jen balenou atp.).