Abú Simbel patří mezi nejslavnější egyptské chrámy. Chrám uvidíte už z příjezdové cesty. Vaši pozornost si získají čtyři obrovské sochy Ramese II. před vchodem do chrámu.  Jedné z nich zbývají už jen kolena a nohy, ale přesto se naskýtá  působivý pohled. Abú Simbel jsou vlastně chrámy dva. Větší je zasvěcený Ramesovi II. a menší jeho manželce. Uvnitř chrámů můžete obdivovat monumentální sloupové haly i krásné reliéfy na stěnách. Oba unikátní chrámy byly zachráněny před zatopením vodami Asuánské přehrady tak, že byly rozřezány, přeneseny a znovu sestaveny na současném místě.

Chrám v Abú Simbel

Chrám v Abú Simbel

Abú Simbel leží na levém břehu Nilu, ve vzdálenosti 850 kilometrů od Káhiry, nedaleko od hranice se súdánskou Núbií. Slavný badatel a orientalista J.L.Buckardt, který již objevil město Petra v Jordánsku, hlavní město Království napatského, zde v březnu 1813 objevil Velký chrám. Jeho obrovské průčelí bylo částečně pohřbeno v písku. Dal jej postavit Ramese II., nejvýznamnější faraon 19.dynastie (1295 – 1190 před naším letopočtem). Druhý chrám zasvěcený Hátor a královně Nefertiti, manželce Ramese II., nebyl příliš vzdálen od prvního.

Interiér chrámu v Abú Simbel Interiér chrámu v Abú Simbel

© Anton_Ivanov / Shutterstock.com

Objevení chrámů Abú Simbel

V říjnu roku 1815 navštívil Abú Simbel anglický cestovatel a sběratel starožitností William John Bankes, doprovázený Giovanni Finatim z Ferrary, jehož si najal jako sluhu. Tato dvojice se dostala do menšího chrámu. Všechno, co bylo možno vidět z Velkého chrámu, však byla jenom busta jedné ze čtyř obrovských soch, jež zdobily průčelí. Znázorňovaly sedícího faraona. V březnu roku 1816 navštívil Abú Simbel piemontský konsul Drovetti, doprovázený svými zástupci Cailliadem a Rifaudem. Nepodařilo se jim však najmout dostatek dělníků pro odklízení písku. O uskutečnění tohoto projektu se rovněž zajímal Bankes. Jenom Giovannimu Battistovi Belzonimu, jehož doprovázeli angličtí námořní důstojníci Irby a Mangley a Finati z Ferrrary, se po měsíci namáhavé práce podařilo odstranit ohromnou masu písku. Ta blokovala vchod do chrámu. Mohli pak vstoupit do samotného chrámu dne 1. srpna 1817. Nenalezli poklady, které očekávali, ale byli okouzleni krásou polychromovaných basreliéfů. Znázorňovaly vojenské tažení Ramese II. v Sýrii, Lybii a Núbii. Chrám má průčelí vytesané do skály, výšku asi 3 metry a šířku 35 metrů.

Abú Simbel

Abú Simbel

Čtyři obrovské sochy jsou vysoké přibližně 21 metrů. U nohou kolosu spatříte několik stojících soch. Zobrazují královnu Nefertiti a královské prince a princezny. Vchod do chrámu zdobí obraz boha Rea v podobě sokola. Na horní římse průčelí se pyšní řada 23 soch paviánů. Vevnitř, po průchodu do předsíní, se vchází do velké hypostylové síně. Je podepřena osmi Osirisovými pilíři. Odtud potom do menší hypostylové síně a konečně do druhé předsíně, která vede do cely. Zde stojí čtyři sochy, znázorňující bohy Ptaha z Memfidy, Amon-Rea z Théb, Ra-Harachteje z Heliopole a samotného zbožštělého faraona. Dvakrát za rok procházely sluneční paprsky velkou řadou síní a ozářily tři sochy v cele, přičemž Ptah zůstával stále ve tmě.

V letech 1964 – 1968 bylo nutno z Abú Simbelu oba chrámy odstranit a rekonstruovat, poté byly dopraveny do vzdálenosti asi 200 kilometrů od původní polohy a vyvýšeny asi o 65 metrů.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (2 )
  • 100%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nejkrasnejsi misto Egypta, ktere musite videt!

dne 2015-02-11 22:15:39

Abu Simbel je bez pochyby jednim z nejzajimavejsich a nejkrasnejsich mist v Egypte. Je sice hodne mimo vsechna turisticka letoviska a cesta sem je nekdy docela porod (Abu Simble lezi az na jiznich hranicich Egypta) a nechapu, jak se sem nekteri turisti dostanou treba az z Asuanu. V azdem pripade to za tu namahu stoji, protoze velikost a krasna vyzdoba v tomto chramu je proste rovna velikosti faraonu, kteri tato mista nechali stavet pred vice nez 3000 lety! Pro nas bylo nepochopitelne, ze po tak dlouhe dobe jsou nektere malby neskutecne zive a zachovale! Jsem neskutecne vdecna manzelovi, ze me presvedcil sem vyrazit, protoze to bylo jednodznacne to nejlepsi, coz nase dovolena v Egypte nabidla.



Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Dokonalé, úžasné, fascinující chrámy, které MUSÍTE vidět!

dne 2015-01-19 14:41:04

Dlouhá dlouhá předlouhá cesta nás zavedla až do Abu Simbel, cestou jsme viděli východ slunce a nakonec jsme dorazili po krátké procházce z parkoviště až ke chrámu (chrámům - jeden patří královně Nefertari, druhý Ramsesovi II).

Určitě prohlídku začněte v menším chrámu královny. Chrám faraona je totiž krásnější, tak je lepší si nechat to nejlepší nakonec :-)

Podobně jako v jiných chrámech se i zde dá fotit zvenčí, ale nikoli uvnitř. Co mě trošku štvalo byli hlídači, kteří člověka povzbuzovali, aby si chrám vyfotil aspoň od dveří a chtěli za to zpropitné, přitom měli hlídat, aby tam nikdo nefotil.

Zvenčí je chrám majestátní a krásný, uvnitř je to doslova pohádka! Je to nádherná cesta do dávné egyptské historie, kdy vládl faraon Ramsese II, který tímto chrámem chtěl odstrašit kmeny žijící jižně od tehdejší egyptské říše. Proto je chrám ostatně postaven tak daleko na jihu.

Jeho výzdoba je dokonalá a posadila mě na zadek. V Egyptě jsem nějaké chrámy už viděl, ale proti tomuhle je to slabý odvar. Snad ještě Karnak se mu může rovnat, jinak opravdu není co víc dodat. To musíte vidět na vlastní oči!



Dovolená Abú Simbel

Láká vás Abú Simbel? Hledáte-li zájezdy do destinace Abú Simbel, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Abú Simbel, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.