Národní park Los Haitises leží na severozápadě Dominikánské republiky, v Bahía de Samaná, pouhých osm kilometrů od Sabany de la Mar. Jedná se o chráněný tropický les o rozloze 1375 kilometrů čtverečních s bambusy, kapradinami a broméliemi. Roste zde přes 700 druhů rostlin, jakými jsou například cedr, mahagon či balzámové jablko a největší porosty mangrovníku v celé oblasti Karibiku.

Mangrovníky jsou útočištěm ptáků, kterých v tomto parku žije více než 110 druhů, z nichž 13 je endemických, včetně vzácného Draco volans (Dráčka létavého) z čeledi agamovitých. NP Los Haitises je také domovem kapustňáků, mořských želv, netopýrů a hroznýšů.

Národní park Los Haitises

Národní park Los Haitises

Co nabízí národní park Los Haitises

V oblasti je velké množství vápencových jeskyní, vytvořených vodní erozí, ve kterých je možno vidět malby původních obyvatel indiánského kmene Taínů, kteří zde údajně našli poslední útočistě před španělskými dobyvateli. Malby na stěnách byly tvořeny šlahouny mangrovníku a zobrazují obličeje, lovecké výlevy či velryby. Nejznámější jsou Cueva de Willy, Cueva de la Arena, Cueva de la Linea, Cueva del Ferrocarril a Cueva de San Gabriel. Všechny tyto jeskyně, jsou však dostupné pouze lodí.

V Los Haitises můžete vidět také vodopád El Limón, který byl v roce 1996 vyhlášen národní památkou.

Mangrovy v národním parku Los Haitises

Mangrovy v národním parku Los Haitises

Převážná část parku leží na území Sabana de la Mar, zbytek pak v provinciích Monte Plata a Samaná. Příjezd do parku je tedy možný buď od moře v Sabana nebo z jihu, od Samaná.

Vzhledem k tomu, že pro individuální vstup je potřeba povolení, je výhodnější se spíše zúčastnit organizovaného výletu.

Jak se do parku Los Haitises dostat

Odbočka do parku je kousek od křižovatek dálnic Hwy 103 a 104 na jižním konci města. Silnice je z části vydlážděná, ale počítejte i s nerovnými úseky.

Pěší výpravy i plavby lodí vyrážejí ze Sabany de la Mar nebo Samaná. Za výlet lodí nebo na kajaku zaplatíte v průměru  55 USD, za samotný vstup do parku 4 USD.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.6 hvězdy
    4.6 / 5 (5 )
  • 92%
  • (5)

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Los Haitises nevynechejte!

dne 2015-05-08 23:09:02

Koupili jsme si půldenní výlet do Los Haitises (cena byla cca $80, docela drahé, ale každý dolar stál za to :-) ). Byla jsme jediná anglicky mluvící skupina v té době (jinak všichni mluvili španělsky) a měli jsme anglicky mluvícího průvodce, který byl opravdu skvělý. Cestou jsme viděli delfíny, plavali kolem našeho člunu, kapitán zastavil a my se mohli kochat těmito nádhernými zvířady. Krásný zážitek. Průvodce byl velmi dobře informován a řekl nám spoustu zajímavostí o historii parku, přírodě, rostlinách i zvířatech. Navštívili jsme tři jeskyně Tainos a měli dost času si vše vyfotit. Moc se nám výlet líbil, je to krásný národní park!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

vylet do minulosti

dne 2015-04-06 16:27:24

tenhle vylet vas vezme zpet v case, uvidite spoustu historickych mist. navic se v teto oblasti natacel Jursky park! uvidite indianske malby v jeskynich. je to tady moc hezke!Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Jízda na katamaránu, jeskyně, petroglyfy, mangrovy, spousta informací = bezva výlet!

dne 2015-01-14 04:19:15

Jeli jsme do Los Haities na celý den a určitě to byla dobrá volba třebaže poněkud drahá. Jeli jsme katamaránem ze Samaná. Byla to hezká čistá loď s vestami pro každého. Měli jsme z toho trošku obavu po našich zkušenostech z Thajska, kde o bezpečnost nikdo nedbal. Určitě si sem vemte ručník nebo i pláštěnku, protože když je moře divočejší, je to na lodi trošku drsné. Na lodi jsme jeli asi třičtvrtě hodiny, zavezli nás na ostrov, kde jsme viděli hrozně moc různých ptáků, o kterých nám průvodkyně vyprávěla a upozorňovala nás na to, kde je můžeme vidět. Pak nás vzali do jeskyní (3 různé jeskyně) s jeskynními malbami, které jsou velice staré. Jeskyně byly super!!! Pak jsme se jeli podívat na mangrovníky - vemte si sandály nebo tenisky, v žabkách se tam někteří hodně trápili nehledě k tomu, že to není zrovna bezpečné v nich klopýtat. Pevnější obuv je určitě vhodnější.. Během výletu průvodce fotil a pak nám nabídl možnost koupit si CD s fotkami, čehož jsme nevyužili, protože jsme fotili sami. Park je moc krásný a určitě všem doporučuji, aby se sem zajeli podívat, stálo to za to!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Zajímavý výlet, zajímavé místo, krásný národní park

dne 2014-12-01 13:15:43

Národní park Los Haitises leží za zátokou u města Samaná, asi 40 minut na lodi od města. Když sem dorazíte, loďka bude projíždět okolo mnoha malých skalnatých ostrůvků, které jsou obydleny několika druhy ptáků včetně pelikánů. Krajina je zde nádherná, ostrůvky vytváří malé bludiště, do kterého prorůstají mangrovové lesy a celé to vypadá opravdu nádherně. V rámci výletu se podíváte do jeskyní, kde jsou malby původních obyvatel Dominikánské republiky. Namalovali je zde obyvatelé (indiáni Taino) po té, co je po svém připlutí Kolumbus nahnal do oblastí, které jsou dnes národními parky. Během návštěvy budete mít výklad ze strany průvodce o historii tohoto místa, celé DR a taky o místní fauně a flóře. Národní park Los Haitises je jedno z nejlepších a nezajímavějších míst, které jsem v Dominikánské republice navštívil. Jeho jediná nevýhoda je to, že je tak hezký a známý. Díky tomu tady totiž místy bývá docela rušno, protože se zde střídá jedna skupina turistů za druhou a někdy je tu skoro až těsno. Navíc tím, že většina skupin je z různých koutů světa, průvodci často stejnou věc říkají ve více jazycích, takže člověk často čeká, než průvodce vše povykládá v dalších jazycích a místy je to trošku chaos. Mimo to ale vše super, jsou to jen drobnosti, které jsou pochopitelné vzhledem k tomu, o jak krásné místo se jedná.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Krásné místo s mnoha zajímavostmi!

dne 2014-11-16 14:50:50

Los Haitises je opravdu skvělý národní park. Vemte si sem s sebou ale silný repelent, je to tady místy docela divočina a ty potvory létavé pijou jak o duši (-:
Jinak je to tu skvělé, starobylé malby, mangrovy, skalní rytiny, divocí ptáci, pelikáni..atp. Tohle místo má překvapivě hodně bohatou historii, vůbec jsem to nečekal! Doporučuji návštěvu všem!Dovolená Národní park Los Haitises

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Národní park Los Haitises a nebo další spoustu zájezdů do Dominikánské republiky. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Národní park Los Haitises a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!