Chorvatsko je pro mnohé Čechy dovolenková klasika. Každý rok vyráží tisíce z nich na oblíbená místa, často znovu do stejné destinace i ke stejnému ubytovateli. Téměř jako by jeli na chalupu, pouze s tou výjimkou, že to je u moře. Zejména blízkost jazyků, kultury a celkově podobný charakter obou slovanských zemí a jeho obyvatel umožní mnohým prázdninovým cestovatelům cítit se jako doma a přitom si vychutnat to, co doma nemáme – tím je zejména moře a krásné pláže. V poslední době to ale není jediné, co Čechy na Chorvatsku láká. Spousta z nich míří za zdejší přírodou například do národních parků Paklenica nebo Plitvická jezera nebo je lákají krásná historická města jako Dubrovník nebo Pula. Přesto je moře a vše s ním spojené tím hlavním lákadlem. V dnešní době Chorvatsko nabízí mnoho krásných destinací jak pro rodiny s dětmi, tak pro seniory toužící po klidu nebo naopak party mladých lidí hledajících zábavu. 

Chorvatsko je oprávněně oblíbeným cílem turistů všech věkových kategorií

Chorvatsko je oprávněně oblíbeným cílem turistů všech věkových kategorií

Kam vyrazit jako rodina s dětmi?

Na rodiny s dětmi cílí Chorvatsko především. Většina prvních pobytů malých českých dětí u moře byla právě v Chorvatsku. Důvodů je několik a jsou naprosto zřejmé. Tím prvním je vzdálenost, respektive blízkost Chorvatska. Pokud se chcete podívat k moři autem, je sever Chorvatska nejbližším možným řešením. Večer naložíte děti a rodinu do auta a ráno již ležíte na pláži v některém ze severně položených letovisek. Také pokud cestujete přes den, můžete již ze samotné cesty udělat zážitek a navštívit cestou třeba nějaká místa v Rakousku či Slovinsku. Stále jsou také populární zájezdy do Chorvatska organizované cestovními kancelářemi. Někteří lidé jsou rádi za pomoc při organizaci cesty a především za služby delegáta přímo na místě, což s malými dětmi oceníte zejména, pokud nastane třeba nějaký zdravotní problém.

Čisté moře, pozvolný vstup do něj a velké množství krásných pláží jsou další z důvodů, které do Chorvatska lákají rodiny s dětmi.  Ač převažují oblázkové pláže, které také děti dokážou zabavit, najdete zde také pláže písčité (zejména na některých ostrovech), které jsou pro děti atraktivní zase jiným způsobem. Pozvolný vstup do moře a možnost dalších vodních a plážových aktivit jsou pro spoustu rodičů jedním z hlavních kritérií při výběru plážové destinace a nutno říct, že na dovolené v Chorvatsku narazíte na spoustu z nich.

V dnešní době Chorvatsko nabízí také velký výběr ubytovacích kapacit, které cílí právě na rodiny s dětmi. Velice populární je v poslední době tzv. glamping (neboli glamour camping). Jedná se o kempy, které již nejsou jen oldschoolovým zařízením pro ty, kteří chtějí maximálně ušetřit. Některé kempy naopak nabízejí ubytování také v mobilních domcích nebo luxusních stanech, které mají s tradičním bydlením ve stanu již pramálo společného. Součástí pak bývají také bazény, brouzdaliště a hřiště pro děti, stejně jako animační programy. Z takovýchto kempů nebudou chtít vaše děti odjet, jelikož zde najdou vše, po čem touží. Tyto kempy pak mají své vlastní restaurace, obchody a přístup k moři. Ani dospělí tedy nemají ani potřebu tyto areály opouštět. 

Tradičním typem ubytování pro rodiny s dětmi jsou také apartmány v soukromí. Pohostinnost Chorvatů je vyhlášená a mnozí se k návštěvníkům chovají jako k rodině. Proto se někteří rádi vrací ke stejným domácím a do stejného ubytování, skoro jako k vlastním příbuzným. Právě s dětmi je tato jistota „známého“ prostředí pro mnohé hodně důležitá a stává se základním kritériem při výběru dovolené v Chorvatsku.

Kromě menších apartmánů je i v Chorvatsku množství velkých hotelů, které nabízejí sice zpravidla dražší, ale na druhou stranu luxusnější ubytování s veškerým zázemím. Bazény, brouzdaliště a další vyžití pro rodiny s dětmi včetně animačních programů bývají také u nich časté.

Pokud vám nestačí samotný pobyt s dětmi u moře, i tak vás Chorvatsko může uspokojit. V případě, že vyhledáváte přírodu, výšlapy a další více akčnější aktivity, zamiřte do některého z chorvatských národních parků. Například některé túry v národním parku Paklenica se dají absolvovat také dětmi, samozřejmě čím jsou děti větší, tím je výběr výšlapů v tomto kouzelném prostředí mezi skalami širší. I když mayovky už pro současné děti nejsou až tak atraktivní, i je bezesporu zaujme prostředí Plitvických jezer, kde se natáčel Poklad na stříbrném jezeře. Krásné vodopády, zajímavá zákoutí nebo výlet lodí po jezeře zaujme bezesporu i děti neznalé tohoto indiánského příběhu Karla Maye. Jen vzhledem k množství turistů je určitě lepší vyrazit zde pokud možno mimo sezónu, což nemusí být nutně problém, protože počasí v Chorvatsku je příjemné jak v červnu tak i v září, a to zejména v jižních částech země. Rovněž národní park Krka, který zahrnuje větší část toku této stejnojmenné řeky, nabízí mnoho zajímavého pro všechny věkové kategorie. Jízda na loďce po řece a vodopády se budou líbit určitě i dětem.

Romantický západ slunce s dítětem v kočárku :-)

Romantický západ slunce s dítětem v kočárku 🙂

Co podniknout v Chorvatsku jako senior?

Chorvatsko patří mezi oblíbené destinace také českých seniorů. Pro mnohé z nich se jedná o místo, kam vyrazili poprvé k moři po sametové revoluci v roce 1989 nebo už před ní (v rámci bývalé Jugoslávie), a během následujících let napevno zakotvilo v jejich dovolenkovém itineráři. V podstatě nahradilo letní dovolené v chatkách, kempech nebo jinde v rámci České republiky, kam většina Čechů jezdila v dobách, kdy dovolená v zahraničí patřila k luxusu, který se nemohl dopřát každý, a to zpravidla ani ne kvůli financím, ale spíše kvůli uzavřenosti hranic. 

Především pro seniory více než pro kohokoliv jiného platí fixace na oblíbená místa a návštěva stejných míst a apartmánů s oblíbeným domácím. Právě z toho důvodu je Chorvatsko jednou z mála zahraničních destinací, kam se nebojí také starší Češi cestovat na vlastní pěst bez cestovní kanceláře. Zejména pokud jezdí stále ne stejné místo. 

Také blízkost obou jazyků a to, že jsou Chorvaté na české turisty zvyklí, starší generaci cestování do Chorvatska usnadňuje, jelikož zpravidla není třeba umět nějaký další světový jazyk a i angličtiny či němčiny neznalý člověk se zde bez velkých problémů domluví.

I seniory kromě moře lákají další aktivity, často podobné jako v případě rodin s dětmi, občas samozřejmě i aktivity naprosto odlišné. Návštěva Plitvických jezer či Národního parku Paklenica je oblíbená také u starší věkové kategorie, kde určitě částečnou roli hraje také nostalgie spojená s mládím a oblíbenými filmy o Vinettouovi a Old Shatterhandovi.

Oblíbeným cílem turistů v důchodcovském věku jsou také historické památky a města, a těch je v Chorvatsku velké množství z různých historických období. Tím se zpravidla tato věková skupina liší od rodin s dětmi, které zejména v případě cestování s malými dětmi tento typ atrakcí až tolik nevyhledávají, i když toto je samozřejmě individuální. Je třeba říct, že není historická perioda, na jejíž památky bychom v Chorvatsku nenarazili. Počínaje antikou a římskými památkami, byzantskými bazilikami pokračujíc a třeba benátskými domy konče. Každý z národů, do jehož područí se chorvatské pobřeží dostalo, zde zanechal svou stopu.

Jedním z nejkrásnějších historických skvostů Chorvatska je město Dubrovník na jihu Chorvatska. K zajímavostem patří, že se zde natáčel kultovní seriál Hra o trůny, a určitě stojí za návštěvu. Je to jedno z nejkrásnějších měst Středomoří a jeho Staré město obehnané ohromnými hradbami s věžemi a pevnostmi je zapsáno mezi památky UNESCO.

Řada pěkných starobylých míst je také v Dalmácii. Některé z nich naleznete rovněž na seznamu památek UNESCO. Patří zde například historické městečko Trogir nazývané „malé Benátky“, jehož  historie sahá až do římských dob a narazíte zde na řadu antických památek. Také v nedalekém Splitu najdete památku ze seznamu UNESCO, a sice Diokleciánův palác, který patří k nejlépe zachovalým památkám římské architektury na světě. Mezi další skvosty a UNESCO památky se řadí Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku nebo Biskupský komplex v Poreči. 

Nejenom památky UNESCO by měly zůstat v hledáčku milovníka dějin a kulturních míst. Na Istrii je to například Pula se svým římským amfiteátrem, kde se pořádají kulturní události, hradem či kostely a kaplemi. Případně Grožnjan, který bývá nazýván „městem umělců“ a v kterém se nachází kolem dvaceti galérií a uměleckých ateliérů. Pořádají se zde výstavy, jazzové koncerty, koncerty vážné hudby, ale také například Mezinárodní filmová škola. Na severu Chorvatska můžeme zmínit ještě například Varaždin, kde je také řada historických památek včetně kostelů, paláce, katedrály nebo galerie s velkou kolekcí obrazů z celé Evropy.

Národní park Paklenica

Národní park Paklenica

Kam vyrazit v Chorvatsku s kamarády? 

Jste mladí, lákají vás zajímavé zážitky, atrakce u moře a noční zábava? Nebo naopak adrenalinové zážitky? Také v tomto případě nepřijdete zkrátka a Chorvatsko se může stát cílem vaší letní dovolené.

Jednou z věcí, na které plážové destinace lákají mladé turisty, jsou kluby a bary, ideálně přímo na pláži. Ani Chorvatsko v tomto nezůstává pozadu, a ačkoliv není tak vyhlášené jako třeba španělská Ibiza, také zde se najde řada letovisek, které můžou mladým lidem toužícím po zábavě hodně nabídnout. 

K asi nejznámější plážím v tomto směru patří pláž Zrče asi 2 km od městečka Novalje na ostrově Pag, které se pro její bujarý noční život přezdívá „chorvatská Ibiza“. Hlasitá hudba zde hraje 24 hodin denně, v noci snad možná více než ve dne. Je zde několik vyhlášených nočních klubů, kde se určitě nudit nebudete. Přes den si zde můžete užít řadu vodních atrakcí, volejbal nebo tobogány.

Další oblíbenou pláží, kde vás čeká zábava do pozdních nočních hodin, je například písčitá pláž Bačvice ve Splitu, která patří k nejoblíbenějším plážím v Chorvatsku. Přes den nabízí spoustu aktivit včetně skútrů, šlapadel, dětského parku nebo plachtění, v noci zde vládu přebírá zábava v četných barech a klubech.

Oblázková pláž Pudarica v malebném letovisku Barbat na ostrově Rab láká milovníky zábavy zejména do klubu Santos zařízeného v exotickém stylu s velkým bazénem uprostřed. Konají se zde také koncerty a tematické párty. Na samotné pláži si milovníci sportů můžou zahrát například volejbal, tenis nebo picigin (tradiční chorvatskou plážovou hru).

Pokud vyhledáváte spíše než párty, tanec a alkohol různé adrenalinové zážitky, ani v tomto ohledu vás Chorvatsko nezklame. Pomineme-li plážovou zábavu různého druhu – počínaje skútry, přes jízdu na banánech po windsurfing, jsou zde další aktivity spojené s mořem. Chorvatsko je jednou z nejoblíbenějších evropských lokalit pro potápění. Jadranské moře dokáže svou pestrostí, bohatou podmořskou faunou a florou, uspokojit jak potápěčské začátečníky, tak skutečné profesionály. Potápěče zde kromě křišťálově čistého moře láká také velké množství zajímavých podmořských objektů a výběr potápěčských škol a středisek. Právě do nich přicházejí také potápěčští nadšenci, aby zdokonalili své dovednosti a případně po absolvování kurzu získali mezinárodně platnou licenci.

V případě, že vás více než voda lákají skály a lezení, ani v tomto ohledu vás Chorvatsko nezklame. Již zmíněný Národní park Paklenica je rájem pro milovníky lezení a nabízejí velké množství stěn různé obtížnosti.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!