0
0

Na jihu Španělska se v andaluské provincii Cádiz rozkládá malá rybářská vesnička Zahara de los Atunes. Byla založena Féničany, ale první písemná zmínka o ní pochází z 16. století. Svůj název získala po své rybářské minulosti, proslavila se totiž lovem tuňáků. „Los atunes“ ve španělštině znamená „tuňáci“.

Zahara de los Atunes leží na půl cesty mezi obcemi Barbate a Tarifa. Jde o jednu z tzv. bílých andaluských vesniček, která je tvořena zářivě bílými domky. Po většinu roku je poklidnou vesničkou, v níž trvale žije okolo 2000 obyvatel. Místní obyvatelé si říkají „Zahareňos“. Během letních měsíců se však počty lidí v Zahaře zvyšují až na dvojnásobek. Podle toho, v jakém období sem přijedete, budete moci poznat buď Zaharu klidnou, nebo pulzující životem.

V samotném centru městečka najdete řadu obchůdků s potravinami i suvenýry, restaurací, barů a zábavních středisek. Památek se zde příliš nenachází, za vidění však stojí kostel ze 17. století a palác Jadraza z 16. století. V minulosti sloužil palác jako sídlo vévodů z Mediny Sidonie. Miguel de Cervantes v něm dokonce napsal své dílo La Ilustre Fregona. Neodmyslitelným symbolem městečka Zahara de los Atunes je potopená loď „El vapor“ (parník) pocházející z neznámé doby. Je vidět jen při odlivu, jakmile přijde příliv, kompletně zmizí pod hladinou moře.

Lov tuňáků zde má dlouholetou tradici a ještě dnes zde naleznete tradiční lovná zařízení, která se používala již během římské nadvlády. Jelikož má obec rybářskou minulost, není tak ničím podivným, že se její patronkou stala Virgen del Carmen, která opatruje všechny rybáře. V současnosti je hlavním zdrojem příjmů většiny místních obyvatel cestovní ruch, ale určité množství rybářů se nadále věnuje lovu tuňáků. Je to však jen sezónní výdělek, protože tuňáci těmito vodami migrují v časném létě. Tuňáci, kteří jsou zde v tuto dobu uloveni, jsou velmi kvalitní a obvykle jdou na export do Japonska. Pouze v malé míře zůstávají v Zahaře pro potřebu místních.

V Zahara de los Atunes najdete jedny z posledních velkých divokých andaluských pláží, které prozatím nepodlehly masové turistice a uchovávají si své nedotčené kouzlo. Hlavní pláž měří asi 8 kilometrů, je tvořena zlatavým jemným pískem a omývána teplým a průzračně čistým mořem. Z pláže si můžete vychutnávat výhled na africké pobřeží. V její blízkosti už však byly vystavěny ubytovací zařízení a letní vilky movitých Španělů. Tomuto turistickému komplexu se říká Atlanterra a i když spadá spíše pod městečko Tarifa, přístupný je pouze ze Zahary. Celá Atlanterra je obklopena nedotčenou přírodou a je jakoby ukrytá mezi dvěma výběžky hor.

Další vyhledávanou pláží je Playa Cabo de la Plata, která však byla místními obyvateli přejmenována na Playa de los Alemanes, tedy na Pláž Němců. Z názvu je tak patrné, kdo jsou jejími nejčastějšími návštěvníky. Také tato pláž je zcela přírodní, bez jakéhokoliv vybavení a služeb. Můžete z ní zahlédnout maják Faro de Camarinal, který byl vystavěn v blízkosti věže z 16. století a slavnostně otevřen v roce 1989. Další pláží je asi 500 metrů dlouhá Playa del Cañuelo, za níž se rozkládá vojenský prostor Retín a přírodní park Parque Natural del Estrecho. Součástí Zahary je ještě pěkná pláž Playa de Canillo y Pajares. Všechny místní pláže jsou vhodné k provozování vodních sportů, zejména windsurfingu, kitingu a potápění.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .