0
0

Jsme ubytováni v pěkném penzionu v Arabbě. Přímo proti oknu máme stěnu Mesoly 2733m po které vede nádherná ferrata delle Trince. Náš další cíl.

Nejjednodušší přístup je za použití lanovky z Arabby do Porta Vescovo, odkud je to jen kousek k nástupu na ferratu. Již loni jsme tady byli na začátku července, ale sezona a tím i provoz lanovky začínal až 17. července. Tak jsme jeli do sedla Passo Pordoi. Jel se zde cyklistický závod Sella ronda a tak jsme se do sedla dostali až ve 12 hodin. Odtud jsme šli 2 hodiny svižnou chůzí k nástupu. Kvůli nezajištěnému ubytování jsme se museli vrátit dřív k autu a tak nebyl čas na překonání celé ferraty a po překonání Mesoly jsme sestoupili .Zjistili jsme, že je to nádherná vzdušná cesta a že se určitě vrátíme.

Z Arabby jsme lanovkou vyjeli do sedla Porta Vescovo 2516m a za 15 minut jsme byli pod ferratou . V průvodci je hodnocena jako zvláště těžká zajištěná cesta. Je vedena po válečné linii rakouské armády za I. světové války. Ferrata začíná svislou stěnou na které je minimum stupů. Po překonání nástupu již další postup není tak náročný, přesto je stále vzdušný až na členitou hranu, která je spojena lanovým můstkem s vrcholem Mesoly. Z vrcholu se sestupuje do sedýlka se zbytky vojenských baráků, zákopů a galerií. Zde na ferratu navazuje zajištěná cesta Crapes de Padon a odtud je také možné sestoupit na cestu vedoucí k lanovce.

Vyšlapaná cestička nás dál vede po travnatém svahu na vzdušnou hranu s mnoha pozůstatky z války, ke skalnímu oknu, prochází několika skalními tunely /nutná baterka/. Dojdeme k dalšímu hřebeni, kde vpravo je vchod do další galerie. Po jejím průchodu přejdeme zajištěný hřebínek a vstoupíme do další, nejdelší galerie, která končí u bivaku Boutadini. Zde zajištěná cesta končí a krátkým sestupem jsme sešli k chatě Passo Padon, kam vede lanovka z Caprile Alleghe. Z ferraty jsou nádherné rozhledy na nejvyšší horu Dolomit – Marmoladu 3343m a na druhé straně na skupinu Sella s vrcholem Piz Boé 3152m. Pohodlnou cestou pod stěnami Mesoly jsme se vrátili k lanovce na Porta Vescovo. Rozhodli jsme se značenou cestou sejít po sjezdovkách do Arabby. To jsme ale dali nohám zabrat. Lepší je sjet lanovkou.

Na další den si kluci vybrali ferratu Cesare Piazzetta na Piz Boe . V průvodci je hodnocena jako jedna z nejtěžších zajištěných cest.

Ráno jsme vyjeli autem do sedla Passo Pordoi 2239m a po silničce jsme se vydali k německému válečnému pomníku. Po prohlídce osaria jsme začali prudce stoupat značenou cestou k velkému suťovému pásu a na lávku mezi dvěma patry skal. Zde se musí odbočit doprava. Po chvíli hledání jsme našli začátek ferraty. Přímo pod nástupem je velký balvan odkud je pěkný pohled do stěny na úvodní nejtěžší část ferraty a na snažící se lezce. Zde je vždy dost feratistů kteří to vzdali, nebo jen těch co se přišli podívat na své kamarády.Já jsem se šel také jen podívat a udělal jsem si oddychovou túru po lávce směrem k chatě Valon.

Začátek ferraty je velice náročný, vede po svislé červenočerné stěně a prověří schopnosti každého lezce. I další pokračování je velice vzdušné a sportovní .Po lanové lávce se překoná skalní rozsedlina a náročná cesta pokračuje po lávkách, žleby, po svislých převislých stěnách. Při překonávání jednoho převisu v úzkém komínu měli kluci problém, nemohli ho přelézt s batohem na zádech, museli ho vytáhnout pomocí lana.

Po skalnatém žebru došli na znatelné rozcestí, odkud stoupá dál zajištěná cesta již bez větší náročnosti na vrchol Piz Boé a doleva traverzuje cesta do sedla Formela Pordoi. Vzhledem k horšícímu se počasí využili kluci této únikové cesty a přešli do sedla k chatě Forci Pordoi 2848m a odtud sestoupili suťoviskem k autu do sedla Pordoi.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .