0
0

Malé španělské městečko Xaló se rozkládá ve stejnojmenném údolí v provincii Alicante. Toto vnitrozemské městečko je obklopeno pohořím Bernie. Celá oblast je známá pěstováním a výrobou kvalitních vín. Část produkce zpracovává družstvo Virgen Pobre. Xaló tedy navštěvují převážně milovníci tohoto lahodného moku. Turisté ze širokého okolí se sem také sjíždějí, aby si nakoupili výborná vína ve zdejších prodejnách – sklepích. Pěstování vína v Xaló má velmi dlouholetou tradici, pěstuje se zde již od nepaměti.

Kromě vína se na zdejších rozlehlých polích pěstují také pomerančovníky, olivovníky, mandloně. Půda je zde velmi úrodná, krajina je poseta vesnickými domky zvanými „fincas“. Turistický ruch zde není příliš rozvinutý, velký důraz je kladen na zemědělství. Přesto zde najdete pár možností ubytování a stravování. Xaló je ideálním místem pro dovolenou, pokud hledáte klid a pohodu, daleko od rušných letovisek a velkých měst. Jednou týdně se zde koná trh, na kterém nakoupíte snad vše, co vás napadne. Každou sobotu pak můžete navštívit speciální trh starožitností nazvaný Rastro, který patří k největším na Costa Blanca. Sportovně založení návštěvníci ocení veřejný bazén a sportovní hřiště.

Xaló má dnes asi 5000 stálých obyvatel, často se setkáte také se španělským názvem Jalón. Nejvýznamnější památkou je neoklasicistní kostel Iglesia Parroquial de Santa María, kde je ukryto dílo Mare de Déu Pobra, La “Cova de les Meravelles“. Jde o středověké archeologické naleziště. Dlouholetou tradici zde má i výroba klobás a klobásek nejrůznějších druhů. Nevynechejte návštěvu některé ze skvělých restaurací, kde vám nabídnou tradiční speciality. Pokud zatoužíte po koupání v moři, vydejte se na pobřeží, které je vzdáleno asi 15 km. Tam se v některém z pobřežních letovisek můžete věnovat vodním sportů, relaxovat na pláži či dovádět ve vlnách. Jestliže máte k dispozici auto, zajeďte se podívat třeba i do Valencie nebo Alicante.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .