0
0

Vall de Boí leží v západní části katalánských Pyrenejí na samém okraji Národního parku Aigüestortes i Sant Maurici, necelých 290 km od Barcelony. V úseku dlouhém pouhých deset km zde naleznete unikátní soubor devíti románských staveb. Byly postaveny v 11. až 12. století a většina z nich zachovala v téměř původním stavu. Jen některé fresky byly nahrazeny kopiemi a přemístěny do Národního muzea katalánských umění v Barceloně.

Úzké údolíčko zažilo největší rozkvět ve 12. století, v období tzv. reconquisty. Šlechtický rod Erillů tehdy bojoval po boku aragonského krále Alfonse I. proti muslimům a po jejich porážce mohl díky velké válečné kořisti dát na svém panství postavit či rozšířit několik kostelů, které měly posílit jeho moc a společenskou prestiž.

V lombardském stylu

Kostel sv. Klimenta v TaülluErillové si k tomu přizvali stavitele ze severní Itálie, kteří v té době budovali svatostánky i na jiných místech Katalánska. Právě oni přinesli do horských oblastí onen jedinečný lombardský styl, s nímž se jinde ve Španělsku nesetkáte. Kostely jsou většinou jednolodní s jednou až třemi apsidami, trámovými stropy či klasickou valenou klenbou. Charakteristickým rysem jsou někdy robustní, většinou však štíhlé čtyřboké věže se sdruženými podvojnými či potrojnými okénky zakončené jehlancovou špicí, které se tyčí vysoko nad kostelními střechami a dokonale ladí s okolní horskou krajinou. Ta jen umocňuje jednoduchost a prostotu těchto unikátních románských skvostů a láká návštěvníky stejně jako ony. Ostatně, celé údolí je protkáno turistickými stezkami spojujícími jednotlivé obce, takže není-li člověk zrovna pojízdný, může od kostela ke kostelu i po svých.

Nejstarší, nejpůsobivější, nejmenší…

Kostel sv. Jana v Boí, nejstarší z celého souboru, má nejvíce originálních architektonických prvků, které jsou pro zdejší kostely charakteristické. Poslední rekonstrukce mu neublížila, ba právě naopak, restaurátorům se podařilo zachovat jeho původní podobu. I nádherné, barvami zářící fresky jsou přesnými kopiemi těch původních, které lze dnes obdivovat v Národním muzeu katalánského umění v Barceloně. Nejpůsobivější je ovšem kostel svatého Klimenta v Taüllu se hřbitůvkem, který stojí na samém kraji obce a svou vysokou štíhlou zvonicí se hlásí už zdálky. Interiér, jako ostatně interiéry všech zdejších kostelů, je až dojímavě prostý: jen kámen, dřevo a nástěnné malby – rovněž kopie – zobrazující Krista Pantokratora a další výjevy ze Starého a Nového zákona a Apokalypsy. Až dojímavě prostá je i malá kaplička sv. Kyrika nad středověkou kamennou obcí Durro, odkud je nádherný výhled na okolní hory a kde zcela jistě dostanete chuť si pobyt ve Vall de Boí o nějaký ten den prodloužit.

Informace

• některou z nízkonákladových společností se za příznivou cenu dostanete do Barcelony a odtud autobusem společnosti Alsina Graells do Pont de Suert, kde přestoupíte na autobus do Vall de Boí. Výhodné je půjčit si na letišti auto (cca 165 EUR/týden).

• Kostely, kromě kaple sv. Kyrika, jsou otevřeny od 10 do14 a od16 do19. Jednotlivé vstupné stojí 1 – 1,20 EUR, celková vstupenka do 6 kostelů 5 EUR. Děti do 8 let zdarma. Více informací v turistické kanceláři v Barrueře a na http://www.vallboi.com

• Za návštěvu stojí i nedaleké údolí Val d´Aran a Národní park Aigüestortes i Sant Maurici. K výchozímu místu celé řady túr v národním parku se dostanete z Boí od kostela sv. Jana taxi-džípem za 4 EUR.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .