0
0

Valencie nacházející se na pobřeží Středozemního moře je třetím největším městem Španělska a také hlavním městem a administrativním centrem stejnojmenného kraje. Rozkládá se na Pobřeží pomerančového květu, neboli Costa del Azahar, které patří k turisticky vyhledávaným lokalitám.

Valencie leží na východním pobřeží Španělska v blízkosti ústí řeky Turia na úrodné půdě, která se nazývá La Huerta, což je možné přeložit jako „užitková zahrada“. Najdeme ji přibližně 350 km východně od Madridu a jižně od Barcelony. Je známá jako město fascinující architektury, krásných pláží, domovina světového fotbalového týmu a centrum bujarého nočního života. V jejím okolí se rozkládají roviny poseté pomerančovníky, borovicovými lesy i tvořené krásnými říčními údolími.

Obyvatelé Valencie jsou hrdí na svou regionální identitu a stejně jako ostatní Španělé jsou velmi vřelí a přívětiví. Důkazem jejich temperamentu, ale také vášní a tradic, které jsou s tímto městem spojeny, je například jedna z nejhlučnějších a nejznámějších oslav v celém Španělsku známá pod názvem Las Fallas. To však není jediný festival, který se každoročně ve městě koná. Ve světě se Valencie proslavila také rajčatovou bitvou Tomatina, která probíhá v ulicích čtvrti Buñol.

Historie Valencie sahá až do roku 138 před Kristem, kdy byla založena jako římská osada pod názvem Valentia Edetanorum. V roce 711 ji obsadili Arabové, kteří do města přinesli nejen své zvyky a jazyk, ale také náboženství a architekturu. Podařilo se jim ve Valencii udržet až do roku 1238, kdy bylo město dobyto králem Jakubem I. Aragonským. Až do 2. poloviny 19. století rozvoj Valencie stagnoval, poté se však začalo rychle rozrůstat za někdejší hradby. Během španělské občanské války byla Valencie krátce hlavním městem druhé španělské republiky, jež byla nakonec poražena fašisty. V roce 1982 došlo k obnovení valencijské autonomie a význam Valencie jakožto jejího hlavního města tak značně vzrostl.

Dnes je Valencie krásným historickým městem, v němž se snoubí také četné moderní prvky. Nejen Římané a Arabové, ale také Vizigóti a křesťané zde po sobě zanechali nějakou stopu. Bohaté historické dědictví je viditelné zejména na četných památkách, které jsou mnohdy připomínkou osudových okamžiků města. Najdete zde římské zříceniny, na každém kroku narazíte na nějakou maurskou stavbu a nechybí ani památky spojené se španělským národním hrdinou El Cidem, který ve městě zanechal nesmazatelné stopy. Ve městě najdete takové unikáty, jako je palác Llotja de la Seda, který byl vyhlášen za památku UNESCO. V minulosti se v této budově, která připomíná zlatý věk valencijské prosperity, provozoval obchod s hedvábím. Nesmírně atraktivní je rovněž valencijská katedrála, o níž se říká, že ukrývá Svatý Grál.

Postupem času se z Valencie začalo klubat moderní město, které nabízí nejen okázalé festivaly, ale také kvalitní hotely a další možnosti ubytování, nejnovější výstavní prostory i perfektní příležitosti k nakupování. Nechybí ani stylové restaurace, v nichž můžete ochutnat vynikající „tapas“ a samozřejmě také typickou „paellu“, která údajně vznikla právě ve Valencii. Poměrně nedávno bylo podle návrhu architekta Santiaga Calatravy vystavěno futuristické Město vědy a umění. Výstavba celého tohoto komplexu byla započata celkovou revitalizací města. Vznikl zde tak velmi ojedinělý mix moderních budov, který patří mezi nejimpozantnější architektonické projekty milénia v celé Evropě. Město vědy a umění láká do Valencie davy návštěvníků.

Valencie tedy umí zkombinovat tradiční španělské hodnoty s nejmodernějším designem a prvotřídními službami. Ve městě se často pořádají nejrůznější sportovní akce. Jednou z nejlákavějších událostí bývá každoroční Velká cena Formule 1, ale velké oblibě se těší také jachtařský Americký pohár. V době konání různých jachtařských závodů se přístavní pásmo promění v rekreační oblast s přístavištěm a jachtařským klubem. Jen kousek od centra města navíc leží dvě překrásné pláže. Ve Valencii však bylo myšleno také na zeleň. Ve vyschlém korytu řeky Turia vznikl deset kilometrů dlouhý park a Valencie se tak stala jedním z nejzelenějších měst Evropy.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .