0
0

Vrchol Paternkofleru /2744 m/ je v centru Dolomit, v blízkosti dominanty Tre Cime, tvořil důležitý bod hranice mezi Rakousko-Uherskem a Itálií a přes tento vrchol vedla obraná vojenská linie v letech 1915 – 1918. Ferrata, která zde vede, využívá právě tento válečný chodník vybudovaný za I. světové války – vysekané lávky, galerie a tunely ve stěnách. Ferrata za pěkného počasí není výrazně náročná, je spíš vyhlídková.

Autem /placenou silnicí – 20 Eur/ nebo autobusem můžeme od jezera Misurina vyjet k chatě Auronzo 2 320 m odtud pohodlnou cestou jdeme k chatě Lavaredo 2344 m, přes sedlo Lavaredo k chatě Locatelli 2405 m . Celou cestu nás doprovází nádherné pohledy na stěny Tre Cime di Lavaredo, Paternkofler a protější vrchol torre di Toblin. Od chaty začíná výstup po hraně okolo skalní věže, které se říká frankfurtský párek. Po skalních lávkách, uměle vysekanými okny, systémem tunelů a přes strmou zajištěnou rampu se dostaneme do sedla del Camoscio. Vpravo nahoru vede trochu sportovnější zajištěná cesta po skalních stupních na vrchol. Odměnou za vynaloženou námahu jsou nádherné rozhledy. Stejnou cestou se vrátíme zpět do sedla a můžeme pokračovat dál stezkou Forcelle, která vede po lávkách v pravém boku východní hrany, nebo jako my jsme sestupovali po rampách, sutí a tunely do sedla Lavaredo a dál k chatě Auronzo.

V této oblasti jsme byli již několikrát a na této ferratě bych chtěl ukázat jak mohou být jednoduché cesty při změně počasí velice nebezpečné. Včervenci 2005 jsme sem zajeli se synem a jeho kamarádem. V noci byla bouřka, prudce se ochladilo a napadl sníh. Přesto se kluci vydali na tuto ferratu. Z jednoduché cesty se přes noc stala velice těžká a nebezpečná ferrata. Jen díky tomu, že ferratu již znali, že byly dobře vybaveni a zároveň použili vlastní lano tak se jim přechod podařil. Lávky byly zasněžené, zledovatělé a natažené ocelové lano bylo namrzlé, byla i těžká orientace kudy vede cesta.

Proto je potřeba se na tyto zajištěné cesty pořádně připravit a vybavit, nepodceňovat počasí.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .