0
0

Pár hotelů podél pobřeží,několik policejních stanic.To je celá Taba. Prý to bývala to kdysi beduínská vesnička v poušti v horách 800 m nad mořem, nedaleko izraelsko – jordánských hranic.Taba znamená arabsky hranice.Teď na místě bývaleho vojenského letiště přistávají letadla s turisty.Široko daleko jen poušť. Pár domků. Na letišti se cestující vyvolávají a odškrtávají tužkou ze seznamu na papíře.Pasová kontrola je velmi častá.O kvalitě práce úředníků lze ale pochybovat. Omylem jsme si před jednou kontrolou s kolegou vyměnili pasy. Podal jsem pas mého kolegy policajtovi, ten se podíval na vízum, fotografii a pak na mně a řekl – „ou kej“ a podal mi pas zpět.V době svátků byla hotelová ochranka hlavně zaměstnána čtením z koránu .

Hotely se v Tabě ničím neliší od ostatních. Snad jen tím, že hned za ploty hotelů se prudce zvedají oranžové hory Sinaje. Pohledy na skalnaté scenérie jsou úchvatné.

Za hotelem Sea Star několikrát přihnali beduínské děti stádo koz. Děti se přitiskli se na zeď a sledovali dění v hotelu. Mávali na mně. Přinesl jsem jim pár bonbonů a malou čokoládu, ale prosili mně o vodu.. Ta deseticentimetrová zeď oddělovala dva světy. Na jedné straně kamení, poušť, bída, beznaděj – na druhé zelený trávník hotelu svlažovaný vodními rozprašovači a turisté popíjející whisky v křesílkách u bazénu.

Taba je místem, kde si chce turista odpočinout. Kolem hotelů jen poušť.Žádná korza a vycházky do okolí, žádné pěší zony, žádné obchody. Moře je čisté a korály bohaté na podmořský život. Akabský záliv se zde zužuje a je dobře vidět na druhý břeh do Jordánska a Saudské Arábie. Akabský záliv – v pozadí Saudi Arabie

Hotel Sea Star je totožný s hotelem Sea Star Solymar. Je prvním hotem po sjezdu z letiště z hor umístěn hned 150 m za policejní stanicí.Hotel nabízí dobré služby, stravu a je rozdělen do dvou částí.jedna z nich je klidová zona, kde nehraje muzika a je tedy možné v klidu odpočívat.Na pláž se jde asi 7 minut nebo hotelovým busem. Pláž dobrá, písečná. K pořádným korál.stěnám na šnorchlování musíte minout vstup na pláž, jít asi 150 m dál po silnici a poté uhnout doleva k opuštěné divoké pláži a pak dále podél skalisek – dobře průchodné. Zde je několik malých divokých plážiček a bohatý podmořský život v moři. Kotví zde na otevřeném moři i výletní lodě. Kbybyste šli ještě dále podél skalisek, přijdete až k úzkému dlouhému zálivu – říkají mu zde fjord. Úžasné panorama moře a hor. Stojí za to se tam vypravit.

Na začátku prosince zde téměř nefoukal vítr, teplota vzduchu byla od 23 do 30 stupňů a voda tak kolem 23 C.Jen jeden večer jsme si na sebe vzali svetřík.Stmívá se už kolem půl páté.

Taba je idealním místem na výlety do Jeruzalema a jordánského divu světa – skalního města Petry. Petra je úžasná.Musí se to vidět na vlastní oči. Skalnaté údoli je dlouhé asi 3 km, do kolmých stěn je ručně vytesáno mnoho domů, chrámů, pohřebišť kdysi tak bohatého beduínského kmene Nabatejců. Ti byli nejdříve pouštními piráty. Přepadávali karavany přepravující cenné zboží z jihu na sever Arábie. Pak ale zjistili, že si vydělají mnohem víc, když budou naopak tyto karavany chránit před dalšími gangy pouštním loupežníků. Do Petry je nejlépší jet lodí z Taba Heights do Akaby / 40 min. plavby / .Lod vyplouvá v 7 hod.ráno.Od podzimu 2008 se připlouvá do nového přístavu – náměstíčka uprostřed luxusních hotelů v nové Akabě. Poté sejede asi 2 hodiny jordánským autobusem doprovázený s českou i jordánskou průvodkyní. Projíždí se horami s úžasnými výhledy na pustou krajinu i vesničky.Po vstupu do skalního areálu se jde asi 1 km mezi skalisky – je možné jet na koni nebo v kočáru, také na velbloudovi. Poté se stěny zvedají do větších výšek a začíná být vidět mnoho skalních domů, pohřebišt atd. Po dalším asi 1 km se objeví další památky – chrám, koloseum,podlahové mozaiky atd. tentokrát z doby římské nadvlády nad Nabatejci. Celá zevrubná prohlídla trvá minimálně tři, čtyři hodiny. Jednodenní výlet do Petry včetně oběda je poměrně drahý 230 US dolarů., na čemž se podílí hlaně vízum a vstupné do Petry, ale v ceně i džusík v krabičce , který se rozdává na lodi. Do Petry je dobré jet s organizovaným zájezdem.Jména cestujících, kteří se plaví lodi se musí celním ůřadům hlásit den dopředu.Cestovat do Petry na vlastní triko nevyjde levněji, samotnáý lodní lístek se prodává za 130 USD.A jak pak dál z Akaby do Petry je otázka.

V době našeho pobytu měli arabové 4 dny svátky a mnoho z nich proudilo do Mekky.Ti bohatší arabové si mohou dovolit svátky strávit v hotelu. I v našem se objevilo několik arbských rodinek. i jednotlivých osob.Po silnici nedaleko hotelu v té době jezdilo mnoho osobních aut se zbožím připevněným na střeše.Pytle,balíky a krabice byly narovnány do výše několika metrů .Podle informací strážného hotelu – velmi mnoho egypťanů pracuje v Jordánsku a hlavně v Saudské Arabii.Za vydělané peníze nakupují všemožné zboží, které v těchto zemích koupí za poloviční ceny, než v Egyptě.Všechny auta pak odbočují na silnici napříč Sinají a míří do Kahiry a Alexandrie.

Tak šťastnou cestu.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .