0
0

28. 4. 2006

Ráno se jdu projít do města. Míjím kostel sv.Sebastiana – tedy, nemíjím, nakouknu dovnitř. Pěkný. Zvenku ohromný, uvnitř velice prostý.

Moře je poseté malýma rybářským loďkama, které se vracejí do přístavu. Vydávám se za nimi. vykuchané ryby se naloží do soliBeru to přes jejich „vesničku“, protože zkrátka jsem zvědavec zvědavá a stále lezu kam nemám. Nenechám si vymluvit, že rybí trh je jinde, a že tady to vůbec není zajímavé a nic pro mě:) Lidé mají plné ruce práce, zpracovávají své dnešní úlovky. Pokecám s rybářema, co zrovna vytahují sítě plné sardinek – tedy, plné ne, ale je jich tam spousta. Měli i větší úlovky – obrovské tuňáky, některé 1m, některé dokonce 1,5 m. Velikánské barevné ryby – žlutá ryba, červená ryba, modrá ryba,… malé barevné rybičky, uzoučké, široké, kulaté,… veliká ryba hýřící všemi barvami zvaná parrot fish – opravdu je barevná jako papoušek:) Všechny je pěkně vykuchají, větší rozřežou, silně obalí v soli a natlačí do škopku. Tam zůstanou v pressu 2 dny. Poté se škopek vyklopí a nasolené rybičky rozloží na zem na sítě, kde se další 2 dny suší na sluníčku. Vysušené putují rybičky do Colomba a zbytku světa ke zpracování.

Nabízí mi kus ryby k ochutnání, ale s díky jsem odmítla. Nějak nemám chuť na syrovou rybu, byť čerstvě vylovenou. Rybáři se smějí, že se nemusím bát, že to co mi nabízí není ta šíleně nasolená, ale úúúplně čerstvá rybička právě rozříznutá. Děkuji, ale ani tím mě zrovna nepřesvědčí:)

Jdu dál rybářskou osadou, občas s někým prohodím pár slov, občas něco zajímavého skouknu či zjistím…. Moc krásných věcí, spousta chudoby. I tohle místo, stejně jako ostatní pobřežní oblasti, bylo zasaženo vlnou tsunami, a tak tu žije spousta chudých lidí bez domova, někteří domečky opravují, někteří žijí v to, co jim z domova zbylo…

Pokračuji přes rybí trh, údajně druhý největší na Srí Lance (první je samozřejmě v Colombu) Rybičky ovšem kupovat nechci… Projdu kolem holandské pevnosti – z ní ovšem je vidět jen věžní hodiny a vchod, který hlásá, že z pevnosti je nyní vězení. Tedy, až tak moc jít dovnitř nemusím:) Kolem plavebních kanálů mířím k městu. Kanály navazují na Lagunu, kde ústí v moře a tudíž v první části kotví obrovské množství lodí, lodiček, katamaránů a vraků…

Ve městě nákup a sunu se na pokoj. Už se těším do moře. Proflákané odpoledne na pláži si dnes krásně vychutnávám. Procházka městem, poslední dárečky z kůže, na večeři s Markétkou si dávám výborné grilované krevety a teď ještě to nejtěžší: zabalit všechny věci tak, aby byly schopny přesunu. Poslední rozloučení s mořem za svitu měsíce a hvězdiček a jdeme na chvíli spinkat. Ve 2 hodiny ťukem na letiště a následuje únavná cesta letadlem. Poprvé za celou cestu dostávám nějaké střevní potíže. Zřejmě mi nedělá dobře evropská strava:))

http://www.zelene.estranky.cz/clanky/srilanka_cestopis/negombo.html

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .