0
0

Přípravy na cestu

Dlouhá zima, bombastická reklamní kampaň „Navštivte Kypr“ a letenky do Larnaky za údajně pouhých 990 Kč nás nenechali v klidu. Že za zpáteční letenky zaplatíte v reálu nejméně 4000 Kč (včetně tax) je jasná věc, ale že Smart Wings si „vyhrazuje právo na na zrušení letu bez náhrady vzniklých nákladů“ bylo podivné. Brali jsme to jen jako frázi ve formuláři od Student Agency, ale bohužel to fráze nebyla. Iniciátor výletu Jiřík nás tři týdny před odletem informoval, že námi vybrané květnové lety byly bez náhrady zrušeny. Smart Wings i Student Agency se neobtěžovali nám ostatním to osobně sdělit, i když při prodeji v hotovosti jsme kontakt předali. Tři z nás již druhý měsíc čekají na vrácení peněz, mně s Martinou se podařilo zrušenou letenku bez příplatku přebukovat o tři týdny vpřed. Hurá na Kypr! Poučení pro příště – nevěřte prodejcům, ani Smrťákům. Kontrolujte reálnost letu na http://www.checkmytrip.cz.

Letiště Larnaka

– Na letišti není úschovna zavazadel. Možnost ponechat zavazadla odmítá policie, informace i reklamační bagážový counter.

– Výměna peněz není výhodná, doporučuji přímý nákup kyperských liber v Praze na Můstku.

– Na letišti není k dispozici internet, se zprávou o příletu musíte počkat.

– Půjčení auta je levnější ve městě cca o 50 % (tj. za 10 CYP).

– Nejlevnější občerstvení v bufáči za stanovištěm taxi.

Doprava na sever

Čas příletu a odletu Smrťáků hluboko o víkendové noci je výrazný handicap. Řečtí Kypřáci jezdí zásadně autem a hromadná doprava je velice řídká. V sobotu po 13. hodině a celou neděli o spoj směr sever nezavadíte. Za nejvýhodnější považuji nacpat se po příletu ke spolucestujícím ze Smarťáku do autobusu nebo nouzově přespat na kopečku nad kruhákem oproti letišti. Moje úvaha o vyčkání (dospání) na břehu moře u letiště byla chybná (pobřeží kompletně urbanizované, k moři daleko, ranní opar). Taxíky jsou hodně drahá záležitost, někdy však jediná možnost. Než začnete solit, ověřte si možnost sdílené přepravy. Je pár firem s minivanama (např. Makris), které se tím zabývají. Stanoviště v Larnace mají na rohu Papakyriacou a Marsellou Str. nebo na Kimonoss Str 2. Do Nicosie (Lefkosie) to vyjde za 3,50 – 4,50 oproti 20 CYPům za klasické taxi. Případnou cenu za taxík si smluvte předem – pak se nemusíte rozčilovat, že taxametr nezačíná od nuly a peníze na taxametru tečou, i když stojíte v koloně, nebo na červenou.

Přechod hranice

Na sever je dle informační kanceláře ve Famagustě několik hraničních přechodů. Konkrétně zmiňována je Nicosia – Palác Ledra (pěší), Nicosia (silniční), Dhikelia military base – Pile (silniční) a Famagusta – Maroš – Onbeš Augustos bulvari (pěší). Kontrola ze strany řeckých kypřáků vůbec žádná, Turci dávají zdarma na zvláštní papír vízum (razítko vstupu). Délka pobytu může být několikadenní, kontrola obsahu zavazadel se na Ledře neprováděla při vstupu ani výstupu.

Kyperské dojmy

Krátce po přechodu hranice se přenesete do orientální reality. Větší bordýlek, závany exotických pachů a vůní, jihoevropskou všednost střídá turecká pestrost života. Lidé jsou evidentně chudší, ale přímější a srdečnější. Celou zemi zasáhl stavební boom. Němci, Turci, Rusové i Angličané levně skupují nemovitosti při pobřeží pro své letní vily a vytvářejí tak pojistku proti restitučním náladám některých původních řeckých majitelů. Domy se opravují, všude se staví – i za peníze z fondů EU. V Lefkoše (Nicosii) tak najdete nejen původní zdevastované uličky, ale i reprezentativní Arasta Sok, dálniční obchvat atd. Za vidění stojí Selimova mešita (před rokem 1570 hlavní katedrála Sv. Sofie, zachována v gotickém slohu) a samozřejmě nedaleký krytý bazar.

V turecké části lze platit i jihokyperskými librami (CYP) a možná se vám v hotelu podaří naladit i řeckou televizi. Na otevřenou nenávist vůči Řekům těžko narazíte, zato kult osobnosti Atatűrka, turecké vojáky, vlajky Turecka i Severního Kypru přehlédnout nelze. Na druhé straně uvidíte vlajky Řecka (častěji než Kyperské) a uctívání nacionalistických partyzánů z EOKA. Zarážející je pocit nadřazenosti Řeků a jejich odmítání se smířit s realitou na severu. V současné době, podle výsledků referenda, právě oni brání sjednocení ostrova.

Doplňující seznam kempů

– Iskele (Onur camping),

– Salamis (1 km severovýchodně od rozvalin – u pobřeží),

– Lapta (Incirli camping)

– Kumyali (Pelikan camping)

Několik rad na závěr

– S mapou získanou v řecké části se v turecké těžko zorientujete. Neodpovídají názvy i velikost měst, chybí zakreslení dálnice, potlačeny jsou islámské památky, naopak zvýrazněny kostely.

– Na severu je několik dobře vybavených informačních kanceláří. Mapy, průvodce, reklamní samolepky, pohledy a adresáře s cenami ubytování k dispozici zdarma. Lidé jsou poměrně ochotní.

– Je vhodné se naučit pár tureckých frází a číslovek i když anglicky se obvykle dorozumíte

– Pokud vám na drobnou minci vrátí milionovou bankovku nejásejte, ani neodmítejte. Staré liry jsou v roce 2005 stále v oběhu a platí (1 TRY = 1 000 000 TRL)

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .