0
0

Pokud se režiséři akčních filmů chtěli náležitě předvést, posílali svoje Jamese Bondy k natočení nějaké scény do Macaa. Údajné tržiště nákladných neřestí však turistu, který očekává dobrodružství, spíše zklame. Bývalá nejstarší evropská kolonie v Číně žije dnes spíše poklidnou atmosférou.

Území Território de Macau, které se nazývá v kantonské čínštině Aomen, bylo osídleno Portugalci již v roce 1557. První misijní stanici a později obchodní centrum založili jezuité. Italský člen řádu Matteo Ricci přijel do Macaa v roce 1582 a brzy se vypracoval také k zastupování zájmů čínského císařského dvora. Obratný diplomat tvrdil, že konfuciánství nepovažuje za náboženství a proto není v rozporu být současně křesťanem. První portugalský guvernér byl jmenován v roce 1680 a pronajaté území se de facto stalo kolonií. Výhodná poloha poloostrova „Vodních lilií“ začala přitahovat i další evropské velmoci. Holanďané se v 16.století pokoušeli čtyřikrát Macao dobýt. V dubnu 1987 Čína a Portugalsko podepsaly společné prohlášení, které vedlo 20. prosince 1999 k navrácení Macaa pod svrchovanost Číny. Příštích padesát let si Macao zachová svůj společenský systém i značnou míru autonomie.

Portugalský životní styl v Číně

Klimatizací přechlazený autobus nás veze z Kantonu ke 131 kilometrů vzdálené hranici Macaa.Cestou projíždíme Zvláštní ekonomickou zónu Zhuhai. Hypermoderní kousíček Číny naznačuje přání vedení ČLR, jak by měla vypadat celá Čína ve 21. století. Pak už jen projdeme pěšky historickou bránou Portas de Cerco. První metry v Macau v nás vzbuzují dojem, že jsme ve starém evropském městě. Čtvrti z dob koloniálního rozkvětu mají domy natřené bílou, růžovou a modrou barvou. Často jsou na zdech také kachlíčky s ornamenty. Názvy ulic jsou psány jak portugalsky, tak svisle čínsky. Řada obyvatel i nadále uctívá portugalské svátky a tradice. Macajská kuchyně v restauracích spojila to nejlepší z kuchyně čínské i portugalské. Oblíbené jídlo jako zeleninové Caldo verde, rybí specialita Bacalhau nebo kuřecí pochoutka Galinha a portuguesa jsou v místním provedení abstraktní rozkoš, cosa mentale, záležitost ducha. Vše doplňuje koření z bývalých portugalských kolonií v Africe a také originální portugalské víno. Útratu si obvykle platí každý host sám za sebe a nikoliv jako v Číně,jeden za celou společnost u stolu. V ulicích Macaa je nepřeberné množství obchodů. Obzvláště cenově výhodný je zde textil a některé elektronické výrobky. V chování obyvatel zdomácněla příslovečná portugalská noblesnost.

Macao nabízí i další rozptýlení.

Při nepatrné rozloze 23,5 km2 žije dnes v Macau téměř půl milionu obyvatel. Ve všední dny turista pocity přelidnění netrpí. Ale o víkendech přijíždí tisíce návštěvníků z Hongkongu, kteří se zabydlí hlavně v okolí kasín. Ceny za ubytování se zdvojnásobí. Pár poutních míst se snad někdy v životě navštíví i notoričtí hráči. Kroky turistů obvykle nejdříve směřují ke zbytkům chrámu sv. Pavla. Italští jezuité za štědré finanční podpory japonských katolíků zde v 17. st. postavili „Největší křesťanský monument na Východě.“ Během tajfunu v roce 1835 však chrám zela vyhořel a návštěvníci dnes obdivují už jen zachovalé schodiště a vstupní bránu. Opevněná vyvýšenina s historickou pevností Sao Paulo de Monte slouží v současnosti také jako meteorologické stanice.Opevněný přístavní maják, který byl postaven v roce 1865 je údajně nejstarším majákem na území Číny. V Macau vládne náboženská tolerance. V koexistenci poklidu stojí vedle sebe barokní jezuitské chrámy a orientální svatyně, protestantské kostely i jedná mešita. Budova senátu postavená v 16. st. je nenápadná. Ale sídlo guvernérů natřené do růžová s bílými ornamenty je mnohem nápadnější. Na nábřeží nalezneme muzeum i park, které jsou připomínkou, že zde krátce v 16. st. žil slavný portugalský satirik Luís Vaz de Camoes. Jeho poema „Lusovci“, oslavující objevné cesty Vasco de Gamy, měla být dopsána právě zde. V Macau je rovněž dům s lékařskou ordinací zakladatele moderní Číny, Dr. Sun Jat-sena. Dva přilehlé ostrovy, Taipa a Caloane, jsou méně významné. S pevninou je spojují obloukovité zdvižené mosty. Na Taipě je rádoby slavná Východoasijská univerzita.a v navážce v moři deset let staré letiště. Kdo si chce užít koupání, jede obvykle na ostrov Caloane. Romantické zátoky Cheoc Van a Hac Sa mají tmavý písek a brakická voda je trochu zkalená Perlovou řekou.Navíc se zde v moři prý vyskytují žraloci. Proto většina rekreantů dává přednost obrovským komfortním bazénům, které patří k rekreačním objektům.

Svět hazardních her

Číňané se snad s hráčskou vášní narodí. Přitom uspokojit si svoje touhy po hazardu mohou jen v Macau. V devíti kasínech je nabídka her široká. Od hracích automatů a tomboly přes ruletu a blackjack, po karetní hru baccarat. Další hry jsou původně čínské, především domino pajkao, jai-alai, dajsiu nebo fantan. Právě při fantanu se sází hotové peníze. Minimum je 20 pataka, což jsou necelé 3 americké dolary. Vyhrát lze až 3000 pataka.Stoly, kde se hraje fantan se poznají podle nosového hlasu croupiérů, kteří předříkávají, kolik se vsadilo a jaké číslo vyhrává. U vchodu do kasína „Lisboa“ jsou na překážku ve vstupu krátké kalhoty. Za malý poplatek vám ale zapůjčí nepostradatelnou část oblečení v univerzální velikosti.Také my podléháme zvědavosti a ve vypůjčených úborech vstupujeme do kasina Lisboa. Otevíráme prudce několikery dveře heren a hráči se zatváří jako při přepadení.Teprve bližší pohled na zvědavé Evropany je uklidní.Před dvaceti lety zde prý skupina Američanů,ve které nechyběli dva čeští emigranti,vyhrála přes milion dolarů.Traduje se,že prý sám velký boss Stehen Ho se rozhněval.Výherci raději Macao urychleně s dolary opustili.Kasína fungují 24 hodin a hráče dokáží náležitě rozptýlit. Někde jsou krásné šikmooké dívky se zjevnou příměsí portugalské krve připravené klientům provést i jakoukoliv masáž. V plovoucím kasinu „Palace“ zase nonstop předvádí čínskou operu, která nemá začátek ani konec. Číňané berou prohru jako součást života. Žádné okázalé sebevraždy neúspěšných hráčů známé z Monte Carla, se zde netradují. Desetiletí byl neoficiálním vládcem kasin v Macau Číňan Stephen Ho. Jeho bývalou říší značně omezily jak čínské úřady , tak zločinecké. mafie, v Číně zvané triády. Do roku 2049 má platit v Macau dohoda uzavřená mezi Čínou a Portugalskem o dodržování zásady. „jedna země, dva systémy.“ Pár tisíc Portugalců a míšenců se po roce 1999 však přestěhovalo pro jistotu raději do Evropy. Někteří obyvatelé Macaa si zase denně dopřávají sklenku vína Porto Messias branco extra seco, který je prý skvělým lékem na pochybnostmi trápenou duši. Většina však spíše doufá ,že rudá barva dnešní komunistické Číny během příštích padesáti let náležitě vybledne…..

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .