0
0

Pondělí 05. 06. 2000

Dnešní výlet se konal v rámci rodinné dovolené na třetím největším středomořském ostrově (po Sicílii a Sardinii), na ostrově Kypr. Začátek byl ve městě Limassol, cílem bylo pohoří Troodos uprostřed ostrova, které dosahuje téměř 2.000 metrů.

V 5 hodin a 45 minut odcházím z hotelu směrem k zastávce městského autobusu. Mé obavy, že toho takhle brzo moc nepojede, se potvrdili a tak jsem pokračoval k dálnici – průtahu okolo města. Zde jsem stopoval a zastavilo mě hned druhé auto. Svezlo mne sice jen kousek, a proto jsem musel zbytek dojít sám. Potřeboval jsem se dostat k odbočce č. 28 do vnitrozemí. Po silnici B8 jsem šel tedy asi ještě dva kilometry, než jsem našel uspokojivé místo, kde by mohlo případně auto zastavit. Po půl hodince stopování jsem pokračoval terénním autem do městečka Alassa. Zde jsem si při dalším asi čtvrthodinovém stopování prohlížel krásné jezero. Příští zastávka, kde jsem vystoupil z auta, se jmenovala Trimiklini. Sluníčko se už v této době celkem snažilo a mé tělo tudíž na slunci smažilo. Po půl hodině mne zastavilo sportovní auto a já měl radost, protože řidič mi odkýval směr Troodos. Na další křižovatce však odbočil doprava. Bleskurychle jsem zkontroloval situaci na mapě a pokračoval jsem s ním až na spojnici silnic E801 a B9. Zde jsem se kousek prošel a nabíral výšku. Zavítal jsem také do vesničky Pano Amiontos, která je jednou ze spousty tradičních horských vesnic roztroušených ve zdejší krásné přírodě. Za vesnicí jsem byl ještě jednou úspěšný ve stopování a po chvíli jízdy po silnici B9 se dostal konečně tam, kam jsem chtěl. Troodos Resort je výletní místo s parkovištěm, poštovní a informační kanceláří, obchůdky a restaurací s ubytováním. Bylo zde několik autobusů s turisty a mnoho aut. Nic moc pro mne a proto rychle pokračuji po silnici k odbočce na „vojenskou“ komunikaci F953. Po stranách se objevují cedule se zákazem vstupu do lesa, a proto jdu raději po cestě. Tato končí po dvou kilometrech u brány kyperských (anglických) kasáren.

Výhled zde je přímo fascinující, odpovídající nejvyššímu místu kyperského ostrova. Vlevo plot s ostnatým drátem a cedulí oznamující zákaz fotografování. U plotu se nachází strážní budka, strážená vojákem se samopalem. Vpravo plot s ostnatým drátem a vjezd do kasáren, střežený vojákem se samopalem. Samozřejmě i zde nechybí oznámení o zákazu fotografování. Nejkrásnější, i když také přes ostnatý drát, se jeví čelní pohled na část ostrova a na moře.

Nejvyšší vrchol ostrova Kypr, který se jmenuje Olympos (Chionistra) a nachází se v nadmořské výšce 1.952 metrů, byl dobyt přesně v pravé poledne celkem bez boje. Vzhledem k tomu, že jsem nehodlal odejít bez dokumentace nejvyššího místa ostrova, tak jsem zpod bundy pořídil několik špionážních snímků. Při svých úspěšných cestách, když se dostanu na určený kopeček, si vždycky na památku seberu kamínky. Zde jsem se k tomuto odhodlal až o něco níž, jelikož rozebírat silnici pod hlavní samopalu se mi nejevilo jako nejvhodnější.

Zpět do Troodosu se mi nechtělo jít po silnici a tak zvolil zkratku lesem. Patrně jsem se toulal vojenským prostorem, který však nebyl zaminován, nikdo po mne nestřílel a tak jsem se kochal krásami borovicového lesa. Při cestě jsem si také viděl, že na Kypru mají sjezdovku a lyžařský vlek. Během krátké zimy jim dovoluje sníh ležící na severovýchodním svahu pohoří Troodos provozování zimních sportů. Vzhledem k nadmořské výšce a teplotám na ostrově je to zajímavá věc.

Dále jsem pokračoval po naučné stezce rozeklaným údolím pohoří Troodos až k impozantním Kaledonským vodopádům (Caledonian falls), pojmenovaných po vysokých kaledonských stromech, které je obklopují.

Na hlavní silnici jsem ušel ještě asi dva kilometry a poté mě zastavilo sportovní BMW, jehož osádka mě odvezla až do Limassolu, kde mě čekala už jenom chůze ze středu města k hotelu, kam jsem přišel v 17 hodin.

Na cestě jsem byl asi 11 hodin. Výlet začal ve výšce cca 10 m.n.m. a končil ve výšce 1.952 m.n.m. Stopem jsem ujel 91 kilometrů a pěšky ušel asi 41.000 metrů.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .