0
0

Námořníci vracející se ze zámořských cest i asturští rybáři spěchající se svými úlovky k rodným břehům je odjakživa netrpělivě vyhlíželi. Ostré štíty hor na obzoru byly neklamným znamením, že pevnina je blízko. Traduje se, že ono příznačné jméno Picos de Europa (Evropské štíty) dali těmto horám právě oni. Jsou vzdáleny pouhých 20 km od pobřeží Biskajského zálivu a rozkládají se na území tří autonomních oblastí Španělska – Asturie, Kantabrie a Kastilie-Leonu. V roce 1955 byly vyhlášeny národním parkem.

Vybere si každý

Národní park Picos de Europa je tvořen třemi vápencovými masívy. Rozkládá se ploše zhruba 25 x 40 km, má průměrnou výšku 1220 m, celou řadu „dvouapůltisícovek“ (nejvyšší Torre Cerredo 2648 m) , hluboké průrvy a soutěsky, jimiž si prorazily cestu horské řeky, ledovcová jezera, ale také zalesněná údolí a louky… Tři sta milionů let trvalo, než Picos de Europa získaly svou dnešní podobu.

Zkazit náladu tu dokáže jen nestálé počasí, které ovlivňuje blízkost Atlantiku a způsobuje, že i krásný slunečný den se může zničehonic změnit v neproniknutelnou mlhu či vytrvalý déšť nebo i sněžení. Úchvatné horské scenerie však přesto lákají horolezce i turisty, četní jeskynní prostory jsou zase rájem pro speleology. Z nesmírného množství tras různé obtížnosti si tu každý najde tu svou.

Pokud nemáte k dispozici auto, je výhodné zvolit si jako základnu městečko Cangas de Onís, odkud se na mnoha další místa dostanete linkovými autobusy. Sídlí tu také hlavní informační kancelář (Casa Dago, Avenida de Covadonga 43), kde získáte veškeré informace potřebné pro pobyt v národním parku. Můžete se zúčastnit i některého ze tří až šestihodinových pěších výletů s průvodci (zdarma), které se konají každý den v červenci, srpnu a září.

Z Covadongy k ledovcovým jezerům

Mnoho kaňonů ústí do moře na západě TramuntanyMálokterý návštěvník Picos de Europa si nechá ujít výlet k nádherným jezerům Enol a Ercina (1100 m n.m.). Z Covadongy je to k nim asi 12 km. Covadonga je symbolem Španělska. Někde zde se totiž kolem roku 722 odehrála legendární bitva, v níž don Pelayo, první asturský král, uštědřil muslimům první porážku, jež je pokládána za počátek reconquisty, boje za osvobození Pyrenejského poloostrova od arabské nadvlády, který trval celých sedm století.

Covadonga se svou bazilikou a svatou jeskyní, v níž se údajně zjevila Pelayovým vojákům Panna Maria, je dnes poutním místem a nelze se divit, že tu bývá dost plno. Zvláště pak v létě, kdy lze tento výlet pohodlně spojit s procházkou kolem jezera Enol, k němuž v tomto ročním období jezdí autobus.

Od druhého jezera o kilometr dál, k němuž vede pěšina i zpevněná cesta pro automobilisty, si můžete vyšlápnout nenáročným terénem k vyhlídce u ubytovny Vega de Ario (cca 2,5 hod.), odkud se před vámi otevře nádherný výhled na okolní hory.

Pokud toho ještě nemáte dost, vydejte se až na vrchol Jultayu (1940 m). Za pouhou hodinku jednoduchého výstupu budete mít před sebou (a pod sebou) jako na dlani celý centrální masív. Je odtud dokonce vidět i stezka procházející soutěskou Cares, která patří k tomu nejkrásnějšímu, co příroda v Picos de Europa dokázala vytvořit.

Soutěskou řeky Cares

Znalci tvrdí, že máte-li na Picos de Europa jeden jediný den, měl by být vaším cílem právě tento dvanáct km dlouhý kaňon, jehož hloubka dosahuje v některých místech až dva tisíce metrů. Napříč, vysoko nad řekou, vede lidskou rukou umně vybudovaná a dobře udržovaná stezka, která chodci nabízí ty nejúžasnější scenerie, jaké si jen lze představit. Není divu, že je soutěska známá i pod názvem „Garganta Divina“ (Božské hrdlo).

Začít můžete v osadě Poncebos a skončit v Caínu. Celý přechod se dá pohodlně zvládnout za tři hodiny, pokud jste fotografové, měli byste raději počítat s větší rezervou. Pokud nemáte nikoho, kdo by pro vás do Caínu přijel, musíte stejnou cestou zpět, což už vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Můžete však zvolit i opačnou alternativu a dojet ráno z Cangas de Onís do Posady de León autobusem (pouze v létě), odtud 6 km pěšky do Caínu a večer se z Poncebosu vrátit opět autobusem do Cangas de Onís.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .