0
0

Již při přistání na ostrově Tenerife si můžete prohlédnout vrcholek hory Pico del Teide, označované také jen krátce Teide. Ta je svými 3 718 metry nejen nejvyšší horou na ostrově, ale také na celém španělském území. Zároveň je třetí nejvyšší ostrovní sopkou na celém světě, měří 7 000 m od úpatí na dně oceánu. Patří k obci La Orotava a celá její plocha patří k národnímu parku Parque Nacional del Teide. Je také zapsána na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO a každoročně ji navštíví kolem 3 milionů turistů.

Pico dle Teide a národní park Las Canadas vytváří na ostrově Tenerife unikátní celek. Vychutnejte si tuto turisticky zajímavou krajinu, kde můžete pronajatým autem vyjet až do nadmořské výšky 2 300 metrů. V zimních měsících vás zase Teide překvapí svou bílou zimní čepicí, která přímo „svítí“. Kde jinde na světě je sníh a slunce tak blízko u sebe?

Někdy se ale stane, že se sníh dostane i na níže položenou přírodní rezervaci Las Canadas. To pak většinou způsobí, že se do zimního horského světa rozproudí davy aut plné místních obyvatel i turistů. Cílem je ukořistit alespoň náznak zimy, protože sníh se zde obvykle dlouho neudrží. Kdo chce, může se po sněhovém výletě zahřát na pláži anebo se vrhnout do vln Atlantiku.

Tato kombinace je opravdu jedinečná a fascinující. Ale i bez sněhu vám hora Teide a její lávová pole, nacházející se na jejím úpatí, nabídnou obzvlášť půvabnou krajinu. Na četných turistických trasách můžete prozkoumávat rozmanitý vulkanický svět, který svítí někdy zeleně, někdy červeně a někdy i hrozivě černě a bíle. Tato jedinečná měsíční krajina zapůsobí na každého svým neodolatelným kouzlem. Navštívit Teide stojí za to v každém ročním období.

Na jaře, když začne v pusté krajině kvést květinová nádhera, se skalnatá poušť promění v zářivý živoucí květinový koberec. Mnoho endemických rostlin jako například hrdá tajinaste nebo teidská fialka, se začnou natahovat proti jarnímu slunci. Za nocí, kdy je měsíc v úplňku, přitahují hory nejen esoteriky nebo romantiky, ale také všechny ostatní, kteří si chtějí vychutnat ničím nerušený pohled na jasné hvězdné nebe.

Možnosti, které nabízí svým návštěvníků hora Teide, včetně výletů po hřebenech, jsou rozmanité. Přírodní rezervaci si můžete projet pouze autem a spokojit se s krátkými zastávkami na nejpůsobivějších vyhlídkách. Další možností je, že auto odstavíte a půjdete si lávovou krajinu prozkoumat pěšky. Kdo chce, může se nechat vyvézt na vrchol lanovkou. U horní stanice se před návštěvníky rozprostře jedinečný výhled.

K návštěvě vrcholu Pico del Teide musít mít zvláštní povolení, které dovoluje jen určitý denní počet návštěvníků. V každém případě byste měli mít určitě pevnou obuv a teplé oblečení. Zažijete jaké to je, když ze země stoupá pára plná dobrodružství a tajemné mraky kouře vydávají typický sírový zápach. Pod vrcholem se nachází ledová jeskyně, kde se po celý rok teplota udržuje kolem bodu mrazu.

Poslední erupce, které jsou známy, nepocházejí od samotného „krále“ vulkánu, ale od jeho menšího sousedního kráteru. I kdyby došlo k nějaké erupci, což vulkanologové nepředpokládají, dojde spíše k pomalému vytékání lávových proudů, které si prorazí cestu někudy skrze zemskou kůru.

Obyvatelé ostrova Tenerife nikdy nepovažovali horu za nějakou hrozbu. Naopak jsou jí v neposlední řadě vděční za úrodnou sopečnou půdu, která je živí.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .