0
0

Pro mnohé návštěvníky kteří přijíždějí na ostrov Tenerife za odpočinkem, je prvořadým lákadlem písečná pláž v obci San Andrés, kterou se chlubí v prezentaci jakákoliv cestovní kancelář. Až na místě bohužel zjistí, že tato pláž se nachází poněkud z ruky od většiny významných letovisek, a tak zvolí výlet raději do méně vzdáleného místa. Druhou už méně početnou skupinu návštěvníků tvoří lidé, které láká ať už pouze shlédnutí či zdolání nejvyššího vrcholu na celém území Španělska, kterou je Pico del Teide. Těmto osobám nabízí ostrov Tenerife oproti ostatním největším Kanárských ostrovům Gran Canaria či Fuerteventura daleko více turistického vyžití. Při porovnání s jiným hornatým pohořím v kontinentální Evropě, má turistika na Tenerife výhodu velice stabilního počasí po celý den. Tyto a mnohé jiné atributy přilákají každoročně mnoho cestovatelů, jenž se někdy vracejí opakovaně. Kdo nemá rád kopce a příkré svahy jako dělané k turistice s nádhernými výhledy, pak by měl raději vyrazit na jiný ostrov, nežli je Tenerife.

Sopečné vnitrozemí

Pico del Teide *****

Dominantou národního parku Las Canadas del Teide, který byl vyhlášen v roce 1954 je nejvyšší hora Španělska, jenž se tyčí do úctyhodné výšky 3717 m.n.m. Aby se stala hora sopečného původu více přístupná turistům, byla postavena kabinová lanovka pod vrchol Teide, končící ve výšce 3555 metrů nad mořem. Výstup na samotný vrchol spoky je omezen vydáváním povolení kvůli vysokému počtu turistů, které denně chrlí lanovka pod vrchol hory a následné devastaci. Kdo chce vystoupit až na samotný vrchol kráteru, musí si vyřídit bezplatné povolení v kanceláři národního parku, která se nachází v Santa Cruz de Tenerife, ulice Emilio Calzadilla 5. Pobočka kanceláře je otevřena pondělí až pátek od 9 do 14 hodin. Nutné je s sebou přinést fotokopii cestovního pasu, případně občanky. Povolení platí pouze na jeden den.

Lanovka je v provozu v turistické sezóně v závislosti na větrných podmínkách od 9 do 16 hodin. Zpáteční lístek pro dospělou osobu stojí € 24,-, pro děti do 14 let ho zakoupíte za € 12,-. Pokud se rozhodnete použít pouze jeden směr, pak si připravte € 12,-. Je však nutné upozornit, že v případě že je na vrcholu ještě sníh a je pěší stezka dolů oficiálně uzavřena, jednosměrný lístek Vám neprodají. Tudíž koupě pouze jedním směrem nahoru je použitelná pouze v letních měsících, kdy většina sněhu na stezce roztaje. Koho láká se dostat na vrchol kráteru i bez povolení a navíc pouze pěšky, pak to možné je. Na vrchol vede celkem pěkně vychozená stezka začínající asi tři kilometry východně od parkoviště u dolní stanice lanovky, případně lze začít trek už u informačního centra národního parku s dvojnásobnou vzdáleností, kde je i velké parkoviště.

V případě že nebudete mít vyřízené povolení pro výstup na vrchol Teide, pak je nutné dobít vrchol brzy ráno a vrátit se zpět k horní stanici lanovky nejpozději před 9:00 kdy přijede první kabinkou strážce parku, případně odpoledne po 16:00 kdy končí provoz lanovky a zároveň i odjíždí strážce národního parku. Dle časového rozložení cesty lze cestou nahoru přespat buď venku a mít tak připravený velmi kvalitní teplý spacák, jelikož v této výšce je i v letních měsících v noci slušná zima, a nebo využít služeb horské chaty Altavista ve výšce 3270 m.n.m. V horské chatě Vás nocování přijde na € 12,- za dospělou osobu, případně € 3,- pro studenty. Větší reálný přehled o stezce na vrchol Teide Vám určitě poskytne mapa, kterou najdete v sekci map o Kanárských ostrovech.

Los Roques de García ****

Asi tak uprostřed celého kaňonu se nachází místo které na mapě najdete pod názvem Parador National de las Canadas. Tato oblast leží na konci asi dvoukilometrové absolutně rovné silnice, která je vidět z vrcholu Teide. Najdete zde i rozlehlé parkoviště pro zájezdové autobusy. Toto místo je druhé nejnavštěvovanější v celém národním parku ihned po jízdě kabinovou lanovkou pod vrchol Pico del Teide.

Více nežli jídelní lístek v blízké restauraci lidé obdivují skalními útvary Los Roques de García, které jsou pozůstatky zbylými výplněmi sopečných komínů. Jiné útvary jsou zase pozůstatkem erodovaných několikavrstvých struktur, jenž se zachovaly do dnešní doby. Nejvíce navštěvovaný a také nejfotografovanějším objektem je však skála Roque Cinchado, neboli zjednodušeně řečeno „boží prst“.

V areálu kamenných „komínů“ vede i pěší stezka kolem dokola. Bohužel většina lidí dojde tam, kam vede upravená cesta a dál už se netáhne. Tudíž cesta je vychozená pouze tak do půlky a zbytek stezky musíte odhadovat jen tak orientačně. Krátkou stezku projedete v klidu za hodinu i s fotografování okolní mrtvé krajiny.

Horská silnice v zářezu ****

Velice zajímavá přírodní scenérie se Vám nabízí pří jízdě autem po silnici vedoucí pro hřebenu z hlavního města Santa Cruz de Tenerife do národního parku Las Canadas del Teide. Po několika kilometrech od uvítací cedule, která Vám oznámí že se již nacházíte na území národního parku a zároveň přestanou silnici obklopovat jehličnaté stromy, narazíte na ostrou zatáčku, neboli vracečku o 180 stupňů.

Tato zatáčka, respektive vracečka je unikátní tím, že je zaříznuta do skalního masívu, v němž jsou ukázkově vidět jednotlivé vrstvy sedimentů lávy za několik století zpět. Přímo u této zatáčky se nachází i malé štěrkové parkoviště s informační cedulí a popiskem vzniku těchto několikavrstvých struktur. Při jasném počasí, si pak lze odtud vychutnat i krásný pohled na vrchol hory Teide.

Paisaje Lunar ****

Nejvýše položená obydlená obec na Tenerife, vesnice Vilaflor, která leží ve výšce 1400 metrů nad mořem se stává pro mnoho lidí výchozím bodem, odkud se vydávají na delší pěší túru do národního parku Las Canadas del Teide s přechodem hřebenu. I pro toho kde neplánuje absolvovat hřebenový trek až do kaňonu Teide, bude obec Vilaflor výchozím bodem pro cestu do místa, kterému se říká Paisaje Lunar, neboli měsíční krajina.

Z vesnice Vilaflor se se dá dostat k těmto přírodním útvarům poměrně blízko i autem. Nejdříve se jede zhruba šest kilometrů po vyježděné lesní cestě až k místu, kde začíná značená pěší stezka, po které se k vytouženému místu dostanete po půlhodinové chůzi. Kdo již v minulosti navštívil tureckou rozlehlou oblast Kappadokie, pak pro něho nebude tato erozí postižená krajina velkým zážitkem, jelikož se kuželové útvary rozkládají na relativně malé ploše ve srovnání s tureckými pyramidami a pohádkově velkými komíny.

Astronomická observatoř del Teide ***

Ačkoliv fyzický přístup k hvězdné observatoři na náhodní plošině v národním parku Las Canadas není běžně možný a na konci asfaltové silnice Vás zastaví hlídkující osoba před bránou, přesto je pohled na bílé kopule několika dalekohledů s pozadím hory Teide fantastický. Jelikož je na Tenerife mnoho přírodních útvarů a zajímavostí, zůstávají stavby hvězdné observatoře trochu v pozadí zájmu. Pokud by byla takováto observatoř na jiném ostrově nežli Tenerife, pak by se stala určitě hlavní dominantou a nejfotografovanějším objektem.

Pokud vás bude skupina více jak 15 osob a zároveň méně jak 45, pak si lze dopředu domluvit prohlídku této hvězdárny. Hvězdná observatoř se nachází na odbočce silnice vedoucí od křižovatky značené jako El Portillo de la Villa na severovýchodě náhorní plošiny vedoucí do Santa Cruz de Tenerife. Směrové ukazatele jsou vcelku dobře značené a tak není kam zabloudit. Navíc bílé kopule dalekohledů Vás budou neustále intuitivně směrovat k cíli.

Severovýchod – pohoří Anaga

San Andres *****

Po pobřežní silnici vedoucí na sever od Santa Cruz se dostanete po několika kilometrech do obce San Andres. Ačkoliv toto rybářské městečko Vám může nabídnout pouze několik restaurací s pohledem na širé moře a k tomu čerstvou rybku na talíři, přesto sem míří davy obyvatel z hlavního města za koupáním v moři. Důvod je celkem prostý. Aby měli lidé kam vyrazit za zábavou a kvalitním koupáním, byla v minulosti v San Andres vybudována nová pláž Playa de las Teresitas i s bezpečnostními vlnolamy proti vysokým vlnám. V okolí pláže je velké rozlehlé parkoviště s parkováním auta zdarma. Doporučuji nenechávat v autě nic drahocenného, jelikož se zde často vykrádají.

Díky tomu, že byla pláž budována od nuly a byl na ní navezen i žlutý písek z Afriky, jenž nikde jinde na Tenerife nenaleznete, stala se nejhezčí pláží na celém ostrově. Téměř v každém katalogu cestovních kanceláří můžete narazit na fotky z této pláže. Kvůli velké vzdálenosti od nejbližšího velkého letoviska je využití zahraničními turisty téměř nulové. Proto také na Playa de las Teresitas potkáte pouze místní obyvatele, kteří ji hojně využívají.

Candelaria ****

Na východním pobřeží Tenerife leží město Candelaria, jehož hlavní dominantou je bazilika Nuestra Senora de Candelaria, která leží přímo u moře. Uvnitř baziliky se uchovává socha Panny Marie, která je považována za patronku Kanárských ostrovů. Díky této významné náboženské postavě přijíždí do města mnoho Španělů, kteří jsou na ostrově Tenerife na dovolené. Bohužel originál sochy jak rychle připlul z širého rozbouřeného moře, stejně tak rychle ji spláchl silný příliv v 19. století. Z tohoto důvodu je dnes k vidění pouze kopie sochy.

Více nežli samotná bazilika Vás na rozlehlém náměstí zaujmou velké bronzové sochy na podstavcích. Tyto sochy zobrazují devět menceyů z doby konkvisty. Během letních prázdnin v srpnu, pak v Candelaria probíhají slavnosti při níž se symbolicky opakuje konverze Guančů ke Španělům, což jsou původní obyvatelé ostrova.

Santa Cruz de Tenerife ***

Hlavní město ostrova a zároveň významný přístav je se svými dvěstětisícími obyvateli největší na Tenerife a zároveň druhé největší celého souostroví Kanárských ostrovů. Pokud byste chtěli vyrazit na výlet na ostrov Gran Canaria, pak trajekt odplouvá právě ze Santa Cruz. Oproti Las Palmas zde najdete větší klid a zároveň i méně moderní zástavby. Nedaleko centra se nachází i rozlehlý park, který však prochází rekonstrukcí.

Město samotné se dá projít za pár hodin pohodovou chůzí i s posezením v kavárničce, a tak si na výlet do Santa Cruz de Tenerife nemusíte vyhrazovat celý den. Za zajímavost stojí určitě pěkná kašna na Plaza de los Patos a pak historické centrum od kruhového objezdu Plaza de Espana směrem do vnitra města.

Chamorgy ***

Jestliže plánujete na ostrově Tenerife podniknout nenáročně výlety mimo hornaté vyprahlé vnitrozemí ve vysoké nadmořské výšce, pak oblast Anaga na severní cípu ostrova jich několik nabízí. Do obce Chamorgy je však nutné se dopravit individuálně autem. Už při jízdě úzkou silnicí ve věčné mlze je nutné být neustále bystrý a očekávat za každou zatáčkou auto, kdy se vynoří z mlžného oparu.

Z obce Chamorgy pak můžete vyrazit na okružní treky kolem severovýchodního výběžku. Díky častému oblačnému počasí se však nenabízejí žádné úchvatné výhledy, a tak zde ani nepotkáte žádné větší množství turistů. Navíc značení stezek je v postatě nulové, díky čemuž je nutné mít s sebou přibalenou svou vlastní mapu oblasti a nespoléhat se na české perfektní značení jakékoliv stezky vedoucí i do Prčic.

Bajamar **

V klidné obci Bajamar nenajdete krásné historické budovy, krásné pláže, ani velká letoviska v okolí. Naleznete zde však velké plavecké bazény s mořskou vodou přímo na pobřeží. Při větších vlnách na moří, se pak rozbouřená voda vlévá přímo do bazénu a tím ji zároveň obměňuje. Jelikož v blízkém okolí se nacházejí pouze příkrá skaliska je využití veřejných bazénů značné. Vstup a přístup do bazénů v Bajamar je zdarma pro všechny.

Kdyby náhodou Váš hotel nevlastnil bazén a toužili byste po každodenním koupání v bazénu, pak se využití těchto vodních nádrží s mořskou vodou přímo nabízí, jelikož v blízkém okolí Bajamar se nachází hned několik letovisek.

Taganana, El Draguillo **

Pokud na ostrově Tenerife hledáte místo, které je zaslíbené vyznavačům vodního surfování na vlnách, pak severní pobřeží kolem města Taganana jenž leží na okraji pohoří Anaga je tím pravým rájem. Mezi vesnicí Taganana do které se dostanete po prudké klikaté silnici s úzkým profilem a malinkou obcí El Draguillo na severozápadě najdete mnoho stanů surfařů z různých koutů světa. Jedno však mají všichni surfaři společného, a tím je čekání na jejich vlnu snů.

Kolem zátoky je několik podniků s jednoduchým občerstvením a nabídkou mořských plodů. Pro běžného příznivce kvalitního koupání nejsou místní pláže nikterak zajímavé, jelikož jej tvoří oblázky. Pokud Vás láká povozit se na vlnách třeba jen na surfovém prkně či desce, pak asi lepší místo nenajdete.

Severní pobřeží

Icod de los Vinos ****

Už podle názvu obce Icod de los Vinos je zřejmé, že obec se nachází v oblasti, kde se pěstuje především kvalitní víno na vinicích. Dle starých pověstí se traduje, že prvním místem kde se usadili první osadníci bylo na stejném místě jako leží dnešní město. Občas můžete narazit na různých fotkách na záběry, na nichž je vidět prudký svah s vinicemi a v pozadí leží zasněžený vrchol Pico del Teide. Pak takový snímek byl pořízen z této oblasti.

Hlavní atrakcí je však Drago Milenario, což je 16 metrů vysoký strom s obvodem kmene 6 metrů a stářím kolem pětiset let. Dle rozměrů v obvodu kmene žádný takový strom na Kanárských ostrovech nenajdete. Pro Gauče byl tento strom posvátný, jelikož z něho používali jeho šťávu jako léčivý lektvar a zároveň i k balzamování mrtvých. Ve velmi zachovalé historické části města najdete také staré měšťanské domy s balkony, na jejichž architektuře je zřejmý vliv Andalusie. Na hlavním náměstí Plaza de la Constitución se pak vrátíte o 200 let zpět, díky zachovalosti okolních budov v původním slohu a malou kašničkou uprostřed.

La Orotava ***

Na severním pobřeží, ve výšce 400 metrů nad mořem najdete město La Orotava. Patří mezi několik málo měst, které si zanechalo původní atmosféru bez moderní zástavby. Historické centrum města se dokonce dostalo pod ochranu památkové péče. Ačkoliv rozloha středu města není veliká, přesto za návštěvu stojí. Už jen to v jak příkrém svahu je město postavené poznáte na vlastní kůži, až budete při parkování ve strmé ulici rázně šlapat na plynový pedál.

Hlavní náměstí Plaza de la Constitución jen málokdy najdete prázdné, jelikož tu probíhají velmi často různé slavnosti a oslavy s doprovodnou hudbou a trhem. Bez velkého barokního kostela, který tvoří hlavní dominantu náměstí si lze jen těžko představit typické španělské městečko. Na většině měšťanských a šlechtických domů v La Orotava najdete rodinné erby vytesané do kamene nad portále. Zaujmou Vás jistě také dlouhé balkóny ve vynikajícím stavu.

Garachico ***

Už při vjezdu do malebné obce Garachico narazíte na koupací prostory v moři ohraničené různými skaními útvary ke kterým vedou betonové chodníky pro snazší přístup do moře. Stejně tak minete u hlavní silnice i malou hradní věž, která dříve chránila před vpády z moře. Garachico bylo v dřívějších dobách největším a zároveň nejvýznamnějším obchodním přístavem na Tenerife do doby, než ho v roce 1706 zalily lávové masy při erupci sopky Teide.

Z této katastrofy se však Garachico již nikdy hospodářsky nevzpamatovalo a ztratilo tak pozici významného přístavu. Kromě několika obyčejných domů se zachovalo několik budov z původní doby, které se nacházejí kolem náměstí v historickém jádru města. Všechny si jej můžete vychutnat při posezení na náměstí u drinku.

Západ a jižní pobřeží

Masca *****

Do druhé nejvíce navštěvované oblasti Tenerife turistickými nadšenci kterých je na ostrově naprostá menšina, je nutné si půjčit osobní auto pro dopravu v ranních hodinách do vesničky jménem Masca, případně pak autobusem pouze několikrát za den. Ať už vyrazíte z jakéhokoliv směru, budete muset nejdříve zdolat vysoké hřebeny hor, kterými je Masca obklopena. Horská silnice s prudkými serpentinami vedoucí od severního pobřeží až do města Santiago del Teide je v zatáčkách natolik úzká, že se v ní jen těžko vyhýbají dvě auta, nabízí nádherné výhledy do údolí a několik odpočívadel vhodných k přestávce. Dříve byla Masca zapadákovem bez zájmu turistů. Dnes zda najdete několik restaurací s příjemným posezením a ještě lepším výhledem, což láká mnoho výletníků k návštěvě.

Po příjezdu v ranních hodinách do mnohými považované nejkrásnější vesnice na Tenerife není problém zaparkovat své auto podél hlavní silnice na vyznačených místech zdarma. Jestliže dorazíte až kolem poledne, pak volné místo na zaparkování budete hledat jen těžko, jelikož jich obecně mnoho není. V minulosti se tu často vykrádala auta, jelikož jejich majitelé jej díky výletu na dlouho dobu opouští, což nahrávalo zločincům. Dnes do této části ostrova zajíždí policie častěji, ale zároveň však pokutuje nesprávné parkování aut, které brání průjezdu na už tak úzké silnici.

Jen několik málo návštěvníků Mascy se rozhodne absolvovat turistickou trasu, jenž vede příkrým svahem skrz hlubokou roklinou až k moři. Kdo nemá rád kamzíkové skákání po kamenech kolem koryta potoka vedoucího v úzkém kaňonu, pak by se na dvouhodinovou chůzi směrem dolu neměl raději vydávat. Kdo bude držet turistický krok, pak se dostane do cíle za hodinu a půl, zpět do svahu trvá chůze o půl hodiny déle. Začátek túry začíná pod restauracemi odbočkou vlevo s jednoduchým ukazatelem, který se nedá přehlédnout. Stezka ihned v začátku prudce klesá až k malému korytu říčky, odkud už je pak klesání pozvolnější. Závěr cesty s vyústěním v malé zátoce u moře Vás pak trochu zklame svou kamenitou pláží a odpadky mezi kameny. Zchladit v moři se lze z mola po žebříku. Ačkoliv ráno je příjemné chladno, později se pak nehybný vzduch značně ohřívá, což vyžaduje dostatek zásob vody.

Playa de las Americas, Los Cristianos **

Už samotný název plážového letoviska Playa de las Americas značí se že se jedná u uměle postavené moderní letovisko bez zvláštního řádu skládající se pouze z velkých hotelů, restaurací, diskoték a apartmánových komplexů. Dle názvu letoviska by se dala očekávat solidní koupačka s pěknou pláží. Bohužel po prvním koupání a slunění na pláži si začnete připadat jak hornicí co zrovna vyfárali z šachty. Oproti krásné pláži vybudované u San Andres je zdejší koupání na Playa de las Americas jen slabým odvarem, které si velmi cení ne zrovna nejlevnější hotely.

Ačkoliv letovisko Los Cristianos je se sousedícím letoviskem propojeno nábřežní kolonádou, a tak nepoznáte v které oblasti se právě nacházíte, přesto působí klidnější atmosférou. Centrum Los Cristianos s malými uličkami se nachází kolem přístaviště, odkud odplouvá trajekt na další Kanárské ostrovy La Gomera, El Hierro a La Palma.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .