0
0

Cuenca, jedno z nejmalebnějších španělských městeček leží v provincii Castilla-la Mancha, necelých 160 kilometrů od hlavního města. Po dlouhá léta zůstávala v zapomnění a teprve v druhé polovině minulého století byla objevena turisty. Od té doby nechybí v nabídce snad žádné cestovní kanceláře, specializující se na Španělsko.

Historie města zůstává dosud poněkud zahalena tajemstvím, podobně jako původ jeho jména. Podle jedné teorie obdržela Cuenca svůj název podle latinského slova conca, což znamená povodí řeky, podle jiné je pojmenována podle arabské pevnosti Kunka, která tu kdysi byla postavena a z níž se dodnes dochovaly pouze nepatrné zbytky. Ať je to jak chce, jisté je, že Cuenca zůstává jedním z nejzajímavějších měst Španělska.

Mezi největší atrakce města patří tzv. Casas Colgadas, nebo-li visuté domy, kterým se také někdy říká „Orlí hnízda“. Stará část města byla totiž postavena na skále, a tak když pro další její rozvoj nezbyl dostatek místa, přistavovaly se k dosavadním domům další patra, nebo se jednoduše „lepily“ na skálu. Snad v žádném tištěném průvodci nechybí obrázky, které zachycují visuté pavlačové domy, stojící na samém okraji hluboké propasti. Dodnes se zde, bohužel, zachovaly pouze tři, ale před několika sty lety mi bylo zaplněno celé údolí řeky Huécar. Nejlépe jsou vidět z mostu svatého Pavla, na jehož opačném konci stojí bývalý klášter San Pablo, pocházející z 16. století. Ten však již dávno neslouží svému původnímu účelu. Dnes je v něm umístěn luxusní čtyřhvězdičkový hotel.

Centrem starého města je náměstí Plaza Major, kterému vévodí trojlodní katedrála. Její stavba byla zahájena v roce 1182 a je tak údajně nejstarší katedrálou ve Španělsku. Stojí v místech mešity, jež tu zůstala po arabské nadvládě. V roce 1902 došlo ke zřícení části tohoto architektonického skvostu, a tak původní gotická fasáda byla nahrazena novou. V těsném sousedství katedrály stojí další významná stavba města, kterou je dvoupatrová barokní radnice. V jejím okolí se nachází několik kavárniček a obchůdků, kde si můžete odpočinout před horkým sluncem. Z náměstí pak cesta pokračuje strmě do kopce, až k původní křesťanské pevnosti. Z té se sice příliš nedochovalo, nicméně právě z tohoto místa si můžete vychutnat nejkrásnější pohled na celé město.

Cuencu proslavili v 60. letech minulého století hlavně malíři a sochaři, kteří si zde v čele s Fernandem Zóbelem kupovali chátrající domy, ve snaze zachránit je před zkázou. Zachráněné stavby jim na oplátku poskytly nádherné prostory pro vystavení uměleckých děl. Tak nějak lze stručně popsat vznik jednoho z nejzajímavějších a nejatraktivnějších muzeí abstraktního umění. Dnes jeho sbírku tvoří na 1500 obrazů a jsou zde zastoupena díla předních španělských umělců šedesátých až devadesátých let minulého století.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .