0
0

Prázdniny skončily, takže co jiného, než vyrazit na dovolenou :o) Neplánovali jsme, takže vyhrál last minute do hotelu Clumba v Cala Rajada na Mallorce. Cala Rajada je na nejvýchodnějším cípu ostrova a z letiště v Palmě trvá cesta asi hodinu. Dorazili jsme kolem jedenácté hodiny, ubytovali se a ještě na nás čekala studená večeře.

Hotel Clumba odpovídá svým třem hvězdičkám. Pokoje jsou ve dvou propojených budovách z nichž jedna obklopuje ze dvou stran bazén, druhá vede k moři a končí na promenádě asi 20 m od pláže Son Moll. Výhled z pokojů je buď na bazén nebo do ulice. Devět pokojů má přímý výhled na moře, tyto pokoje jsou za příplatek. Přes ulici je ale již dva roky rekonstruovaný hotel a pohled není příliš pěkný. Z těchto pokojů je ale vidět moře a přibližně od poloviny hotelu je vidět i na pláž. My byli v pokoji s výhledem do ulice, právě přibližně v půlce hotelu. Výhled na protější staveniště nás příliš neuchvátil, ale druhý den nám to již bylo jedno, protože na hotelu strávíme stejně pouze noc a zbytek dne jsme na pláži nebo někde na výletě.

V městečku Cala Rajada jsou dvě hlavní pláže. Son Moll u hotelu Clumba a Cala Agula na druhé straně města. Son Moll je jedna z nejlepších pláží, na kterých jsme na Mallorce byli. Ze dvou stran obklopena hotely a nepříliš frekventovanou silnicí, ze třetí skalami a vede tudy cesta podél pobřeží. Je hlídaná, nechybí tu bary, písek je jemný a vstup do more je pozvolný s lehkým vyvýšením pár metrů od břehu, díky němuž se zde tvoří pěkné vlny. Voda je průzračná a i daleko od břehu je vidět na dno. Trochu nás otravovala píšťalka plavčíků, kteří při větších vlnách páskou vyznačili šíři pláže ke koupání a pískáním se snažili koupající udržet ve vymezeném prostoru.

Cala Rajada je malé město, které ožívá až v noci. Drtivá většina turistů je z Německa, takže veškeré nápisy jsou v němčině, až poté ve španělštině. Anglicky mluvící turista často narazí na jazykovou bariéru. Od Palmy je vzdálena cca 90 km a většina cesty je po čtyřproudé silnici. Řídit na Mallorce je pohoda, snad jediný dopravní předpis, jehož porušení jsme zaznamenali, je signalizace směru na kruhových objezdech, které jsou téměř všude i na čtyřproudovkách, takže Čech si po návratu domů musí připadat v našem provozu jako v blázinci.

Během týdne pobytu jsme vyrazili pouze na jeden výlet a to na okruh ostrovem v půjčeném autě. Malý Fiat Panda osazený čtyrmi lidmi bez problému svištěl po rovině do Palmy. Tu jsme více méně pouze projeli podél pobřežní promenády, kolem jedné z největších gotických katedrál na světě – Sa Seu a pak centrem města ven směrem do hor táhnoucích se podél západního pobřeží. Při stoupání do téměř tisícimetrové výše už dostával Fiátek zabrat. V městečku Sollér, které je známé pěstováním citrusů a hlavně tramvajovou dráhou do asi 5 km vzdáleného městečka Port de Sóller, jsme se proplétali úzkými uličkami mířícími všemi možnými směry. Je zde útulné náměstíčko s velkým kostelem. Odtud jsme šplhali dále do hor, kolem jezera Gorg Blau k odbočce na asi nejzajímavější úsek z pohledu řidiče. 13 km zákrut, esíček a serpentýn do vesničky Sa Calobra v nadmořské výšce nula. Spolujezdci mají krásné výhledy ze srázů a do hlubokých údolí. V Sa Calobře staví turistický parník a po skále nad pobřežím vede stezka k pláži schované mezi vysokými útesy při ústí kaňonu Torrent de Pareis. Pro přístup na malou oblázkovou pláž je třeba přebrodit jezírko, které je nejspíš tvořeno prosáklou vodou z moře. Na druhou stranu lze vyrazit na procházku do kaňonu, který se táhne několik kilometrů do vnitrozemí mezi křivolakými skalami. Jediná cesta zpět je opět po klikaté silnici nahoru, po jejím zdolání jsme vyrazili dále směrem na sever až na poloostrov Formentor. Asi v polovině poloostrova je vysoko na skále trčící nad mořem vyhlídka na okolní zálivy a modrý koberec moře hluboko dole. Na jeho konci stojí maják a při dobrém počasí je vidět Menorku. Cestou zpět podél severního pobřeží jsme se zastavili už pouze v městečku Port de Pollenca na nákup a na pláži Playa de Muro kousek od města Alcúdia. Oba zdejší zálivy – Bahia de Pollenca a Bahia de Alcudia lemují téměř po celé jejich délce písečné pláže. Poslední zastávku jsme udělali už v Cala Rajada na pláži Cala Agula a kousek vedle na Cala Gat, což je malá pláž mezi městem a majákem téměř na konci výběžku, na kterém Cala Rajada leží.

Zbytek dovolené byl ve znamení válení se na pláži, koupání, popíjení Sangrie, procházek po městě a vysedávání v barech na promenádě. Tak jak jsme v noci přiletěli, tak jsme večer i odlétali a v Praze dosedli chvíli po půlnoci. Pak už se jen pár hodin vyspat a tradá do práce…

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .