0
0

Když se editor Francisco de Robles rozhodl vydat v roce 1605 první část Cervantesova románu Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha, nemohl ještě tušit, že si příběhy dona Quijota y jeho věrného sluhy Sancha Panzy velmi brzy najdou cestu do světa a Cervantesovo dílo se stane nejprodávanějším španělským románem všech dob. První vydání knihy, které je dnes uloženo v Národní knihovně v Madridu, spatřila světlo světa v tiskárně Juana de la Cuesty, která sídlila v dnešní klidné uličce San Eugenio ústící do rušné ulice Atocha. Odtud je to jen pár kroků do Barrio de las Letras – Literární čtvrti, která Cervantes žil a je také pohřben, a kde najdete stopy mnoha dalších osobností španělské literatury.

Literární čtvrt je ohraničena ulicemi San Jerónimo a Atocha. Je známá také pod názvem Huertas podle ulice, která jí prochází a na jejíž dlažbě si můžete přečíst úryvky z děl osobností španělské literatury. Občas se ještě některý turista u nich zastaví, pravdou ale je, že dnes se sem chodí lidé především bavit. Přes den tichá čvrť se úderem desáté hodiny zcela změní a její četné bary, kavárny a restaurace se zvláště ve čtvrtek, pátek a sobotu zcela zaplní. Obvykle všichni začínají na půvabném náměstíčku Santa Ana, kde najdete hned několik proslulých podniků, např. Cervecería Alemana nebo nebo jeden z nejoblíbenějších toreadorských lokálů Vina P, vyzdobený portréty slavných zpěváků flamenca či toreadorů.

Stojí za to si ulice Huertas, León, Lope de Vega či Cervantes projít v klidu a vychutnat si je, zajít si na třeba na kafe. Ocitnete-li se tu v době oběda, zajděte si na sklenku vermutu do Casa Alberto (Huertas 18). Na tento aperitiv sem zvláště před nedělním obědem už tradičně chodí celé rodiny a přátelé, aby se pak v klidu rozešli domů a zasedli k nedělnímu stolu.

Vraťme se ale k Cervantesovi. Slavný spisovatel bydlel v ulici, která nese jeho jméno a dům, kde žil, zdobí pamětní deska. V téže ulici najdete i dům jeho slavného současníka Lope de Vegy, v němž je dnes umístěno Muzeum Lope de Vegy (út.-pá 9.30-14, so 10-12). O ulici blíže k Huertas stojí klášter r (Convento de las Trinitarias Descalzas), kde je Cervantes společně se svou ženou pohřben. Zeptáte-li se však Madriďanů na Cervantese, takřka všichni bez výjimky vás pošlou na Plaza de Espana. Uprostřed tohoto náměstí se hezky vyjímá Cervantesova socha z roku 1927 a u nohou slavného spisovatele je bronzová plastika jeho dvou nesmrtelných hrdinů dona Quijota a Sancho Panzy. Někteří vám doporučí, abyste si zajeli do 35 km vzdáleného Alcalá de Henares, kde se Cervantes narodil a v jehož půvabném historickém jádru najdete i Cervantesovo muzeum (Museo Casa Natal de Miguel de Cervantes). Na zdejší univerzitě se také každoročně uděluje prestižní literární cena Premio Cervantes.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .