0
0

Autobusem

Cestování autobusem na Kanárských ostrovech je vzhledem k velikosti všech ostrovů dosti nepraktické a poměrně i dost finančně nákladné pokud cestujete ve dvou a více osobách na delší vzdálenosti častěji. Jelikož jsou všechny ostrovy velmi kopcovité a většina velkých měst se nachází na pobřeží, tak se autobusem dostanete pouze do míst kde je velká koncentrace místních obyvatel, tudíž objevovat s autobusem jakékoliv krásy přírody libovolného z ostrovů je téměř vyloučeno.

Pokud máte ubytování na jednom místě a jste nuceni vyrážet na výlety hvězdicovitě z jednoho bodu, pak dorazit na druhý konec ostrova Vám zabere hodně času s osobním autem, natož pak při cestování autobusem. Navíc četnost spojů je vysoká pouze na hlavních tazích, do zapadlejších míst zajíždějí autobusy jen velmi zřídka a do horských serpentin se netlačí už vůbec. Vzhledem k cenám za půjčení osobního automobilu a nízkým nákladům za pohonné hmoty je vhodné cestovat autobusem pouze na kratší vzdálenosti do sousedních letovisek, nebo na výlet do hlavního města ostrova. Jak už jsem uváděl ceny za dopravu autobusem z letiště do okolních měst, tak ceny vzhledem k velkým vzdálenostem nejsou zrovna libové. Pokud byste se rozhodli využít autobus vícekrát, pak si zakupte jízdenku na více jízd která nabízí značné slevy.

Gran Canaria

Na ostrově Gran Canaria je největší koncentrace velkých měst, proto na něm narazíte také na nejhustější autobusovou dopravu. Bez obtíží se dá využít, pokud budete cestovat na výlet ze severu z Las Palmas na jih do letoviska Puerto Rico po východním pobřeží, kde vede i dálnice. Za autobus zaplatíte € 7,-, do bližšího města Maspalomas pak € 5.70,-. Největšího využití má pro běžné koupáky autobus zejména na jižním pobřeží mezi městy Puerto de Mogán až po Maspalomas, kde je ubytována naprostá většina turistů. V případě že Vás zajímají podrobnější informace o autobusové dopravě na Gran Canaria, pak zavítejte na stránky dopravce globalsu.net

Tenerife

Podobně je na tom s veřejnou dopravou i ostrov Tenerife, který je stejně jako Gran Canaria hustě osídlen. Pro cestování autobusem je však na Tenerife výhoda v pokrytí téměř celého obvodu ostrova a tak možnost navštívit více míst, ve většině případů však pouze města. Na jižním pobřeží v okolí letoviska Playa de las Américas je velkou výhodou propojení několika letovisek dlouhou nábřežní kolonádou, čímž není nutné hledat autobusové zastávky. Ze sousedního letoviska Los Cristianos kde se nachází i přístaviště trajektů stojí zpáteční jízdenka na autobus do Santa Cruz € 10,-, do Puerto de la Cruz € 5.70,-, do El Medano € 4.50,-, do Los Gigantes € 4.50,-. Všechny autobusové jízdní řády najdete na titsa.com

Fuerteventura

Na ostrově Fuerteventura je cestování autobusem o poznání komplikovanější, jelikož je relativně řídce osídlen a mimo hlavní silniční tepnu ostrova vedoucí od severu po východním pobřeží na jih nejezdí mnoho autobusů, respektive jen několikrát za den. Pokud byste chtěli přeci jenom vyrazit autobusem za poznáním ostrova Fuerteventura, pak kompletní jízdní řád i s cenami naleznete na tiadhe.com.

Autem

Jestliže toužíte být alespoň na několik dnů nezávislý a poznat různé kouty Kanárských ostrovů kam se nedostanete pomocí autobusů, pak se nemusíte bát myšlenky o nehorlivě drahém půjčení osobního auta v autopůjčovně. Pravý opak je pravdou, jelikož právě na území Španělska, konkrétně ve velkých turistických letoviscích pořídíte půjčení auta téměř nejlevněji z celé Evropy. Tudíž pokud přilétnete letadlem na jakékoliv španělské letiště, kam létají ve většině případů pouze nízkonákladové letecké společnosti nebo charterové lety, ocitnete se v cenovém ráji. Nevyužitím této výhody zbytečně ztrácíte možnost objevit všechny kouty a svobodu nezávislého cestování.

Levné autopůjčovny

Totéž platí i o ostrovech Gran Canaria, Tenerife, nebo Fuerteventura kde si lze půjčit auto nejlevněji na letišti. Nejnižší ceny za půjčení auta ovšem nenaleznete přímo v letoviscích jak by se dalo předpokládat. Ačkoliv v každém velkém plážovém letovisku je autopůjčovna nabízející svoje služby téměř na každém rohu, zejména pak renomované firmy, přesto žádná z nich nemá nízké ceny. Je to dáno zejména tím, že všechny velké společnosti mají svoje centrální parkoviště a servisy u letiště, a tak každé takové půjčení auta v letovisku si vyžaduje přepravu auta na velké vzdálenosti, což celkově zvyšuje výsledné náklady. Proto pokud se rozhodnete si auto půjčit na více dnů, určitě se vyplatí auto půjčit rovnou po příletu na letiště. Podmínkou je však zapůjčení minimálně na tři dny. Klidně se ale můžete rozhodnout auto vrátit dříve, platíte ovšem stále za tři dny.

Jakákoliv mnou zmíněná půjčovna aut na následujících řádcích na Kanárských ostrovech byla nejlevnější v době mé návštěvy. Ceny a nabídky všech autopůjčoven se v rezervačním systému neustále mění a tak před rezervací si raději ověřte ceny u konkurence, jelikož nic neplatí věčně a bonusové nabídky, kterých jsem vždy využil přicházejí a odcházejí. Doprava na Kanárské ostrovy s leteckou společností Ryanair občas přináší výhody nejen v nízkých cenách letenek. Někdy se vyplatí rezervovat auto přímo na jejich stránkách, jelikož pokud se prokážete letenkou od této společnosti dostanete u autopůjčovny Hertz značnou slevu, která někdy přebije i nabídky konkurence.

Gran Canaria

Letiště Las Palmas, respektive na ostrově Gran Canaria nabízí vypůjčení auta i nízkonákladová autopůjčovna. Pokud dostatečně dopředu víte, že si budete chtít půjčit auto, pak se určitě vyplatí si ošéfovat všechny autopůjčovny a zjistit si zda-li některá nenabízí zrovna cenovou akci při které se dá půjčit auto opravdu levně. Jestliže budete usilovní v hledání, pak si lze vypůjčit například auto Renault Clio či podobně rozměrný vůz za € 16.50,- na den. Cena je to dle mých zjištění absolutně nejnižší za kterou si lze na Gran Canaria auto půjčit. Tuto fajnovou cenovou nabídku mi poskytla společnost Recordrentacar přes výše uvedený rezervační systém. V jakémkoliv přímořském letovisku, pak stejné auto není problém půjčit i za dvojnásobnou cenu.

Tenerife

Díky velké poptávce po autech nabízí i jižní letiště na ostrově Tenerife pestrou nabídku. Je důležité nevěřit jedné společnosti u které jste si již někde ve Španělsku auto půjčovali a ověřit si nabídku i u jiných firem. Málokdy se stává že by jedna autopůjčovna měla na všech letištích nejnižší ceny. Naopak, to se mi při mých cestách stává pouze výjimečně a je nutno se podívat na stránky i ke konkurenci. Nejlevnější ceny na ostrově Tenerife pro změnu nabízí společnost Autoreisen. Stejně výhodné ceny nabízejí i půjčovny aut v rezervačním systému. Velice prostorný vůz Citroen Berlingo s velkým zavazadlovým kufrem lze půjčit za € 18.90,- na den.

Fuerteventura

Ostrov Fuerteventura je už znatelně méně navštěvovaný, a tak boj o zákazníka je zde snad i ostřejší, pokud ovšem naleznete na internetu fajnovou nabídku, jinak váš názor na ceny může být zcela opačný. Kde není poptávka, není i nabídka a ceny tak mohou být vyšroubované až do nebe. I na tomto letišti se vyplatí použít pro půjčení auta rezervační systém, jelikož přímo u dané společnosti nedosáhnete na nejnižší cenu. Dle mých zkušeností nabízí absolutně nejnižší ceny společnost Autoreisen, u které lze auto Citroen C2 za pouhých € 16,- na den.

Podmínky vypůjčení – řidičský průkaz

Pro půjčení auta budete potřebovat platný řidičský průkaz, který vlastníte minimálně už dva roky a cestovní pas. Datum vydání řidičského průkazu může být i staršího data. Já používám doposud řidičák vydaný v roce 1999 a zatím mi bez obtíží auto půjčili kdekoliv. Důležitější nežli aktuální verze řidičského průkazu je však věk řidiče, jelikož Vám je méně než 21 roků, tak na půjčení auta můžete rovnou zapomenout. Občas některé autopůjčovny ještě požadují příplatek za nízký věk řidiče, ve většině případů do 26 let. Stejně tak pokud byste toužili si půjčit jakékoliv sportovní auto z vyšší kategorie nabízených aut a patříte mezi „mladé“ řidiče. Dále je nezbytně nutné vlastnit embosovanou platební kartu pro vytvoření rezervaci přes internet, která zároveň slouží k ověření Vaší platební morálky u přepážky autopůjčovny na letišti.

Důležitá věc na kterou bych chtěl upozornit, je dávat pozor za jakých podmínek budete vracet vypůjčený automobil zpět. Jedná se zejména o množství paliva v palivové nádrži. Některé společnosti požadují auto vracet se stejným množstvím benzínu či nafty jaké bylo v autě při předání a některé se vracejí s plnou nádrží. Pokud si auto půjčujete na delší dobu nežli čtyři dny, tak ve výjimečných případech chtějí auto vracet s prázdnou nádrží, což pokud nemáte odhad kolik se dá ujet ještě kilometrů na rezervu je pro firmu slušný vedlejší příjem. Málokdo se totiž odváží přijet se svítící kontrolkou, v nejhorším případě s téměř suchou nádrží. Občas se však najdou tací jako já, kteří firmě nenechají vydělat bokem ani Euro.

Trajektem, lodí

Lodě a trajekty plovoucí mezi jednotlivými Kanárskými ostrovy nenabízejí žádné zázračně nízké ceny, které by Vás rozdráždily k jednodennímu výletu na jiný ostrov. S neustále rostoucími cenami ropy se též každoročně zvyšují i ceny trajektových lístků, čímž se stává trajektová doprava stále méně přístupná. Lodní doprava, neboli trajekty zajišťující pravidelnou dopravu z kontinentálního Španělska jsem popsal již v předchozí kapitole doprava na Kanárské ostrovy. Při dnešních nízkých cenách letenek které nabízejí nízkonákladové letecké společnosti se vůbec nevyplatí objevovat jiný ostrov, než na který jste přiletěli. Vzdálenosti mezi jednotlivými ostrovy nejsou zanedbatelné a tomu odpovídají ceny lodních lístků. Jediné tři ostrovy kam se běžně moc nelétá jsou ostrovy La Gomera, El Hierro a La Palma. Tyto ostrovy jsou tak jediné, kam doporučuji se vypravit z ostrva Tenerife. Ostatní velké ostrovy není problém navštívit levně letecky přímo z kontinentální Evropy.

Trajekty mezi Kanárskými ostrovy

Z nabídky lodních společností provozující svoje trajekty mezi Kanárskými ostrovy si můžete vybrat pouze z firem Trasmediterranea.es, která primárné obsluhuje trajekt ze Španělska a při plavbě mezi největšími ostrovy doprodává zbylé kapacity. Její četnost plavby je však pouze jednou týdně, tudíž praktické využití je mizerné. Další společností je Naviera-armas.com, jenž se specializuje na cestování mezi jednotlivými ostrovy. Ve své nabídce destinací nabízí i možnost zakoupit si lodní lístek i na portugalský ostrov Madeira. Bohužel při ceně zpátečního lístku € 291,- se bude loď obsazovat jen těžce. Poslední společností která provozuje trajekty je Fredolsen.es, která používá rychlé katamarány. Například z Tenerife na ostrov La Gomera stojí zpáteční lodní lístek € 54.72,-. Na o něco vzdálenější ostrůvek El Hierro pak lodní lístek zakoupíte za € 90.42,- a za stejné peníze Vás doveze trajekt i na ostrov La Palma. Pokud budete chtít vyrazit opačným směrem z Tenerife na Gran Canaria, musíte si připravit € 72.78,- za zpáteční trajektový lístek. Stejně tak lze zakoupit zpáteční lodní lístek z ostrova Fuerteventura na blízko vzdálený ostrov Lanzarote za € 37.08,-.

Letecky, letadlem

Ten kdo nemá rád plavbu na širém moři a raději usedne na palubu letadla se může například mezi ostrovy Tenerife a Fuerteventura dopravit celkem levně, ale zároveň časově komplikovaně. Podmínkou je však zakoupení levné letenky u společnosti Ryanair, který na Kanárské ostrovy létá z relativně blízké španělské Girony. Když nakoupíte nejlevnější letenky, pak přelet v jednom směru vyjde na € 20,-. Komu se zdá takový meziostrovní přelet příliš komplikovaný, ten může využít služeb společnosti Binternet.com, která zajišťuje leteckou dopravu mezi všemi Kanárskými ostrovy. Zároveň nabízí i lety na portugalský ostrov Madeira, nebo do Maroka. Nejlevnější zpáteční letenka mezi dvěma největšími ostrovy Gran Canaria a Tenerife stojí € 111,-.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .